Jeoloji Mühendisleri Odası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Dr. Yusuf Ulutürk, son günlerde yaşanan depremle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ulutürk, depremin Sultandağı Çay Fayı üzerinde, Işıklar, Sülün, Salar ve Ataköy kısmına denk gelen küçük bir segment üzerinde 4.5 büyüklüğünde meydana geldiğini belirtti.

Sultandağı Çay Afyon Gediz Fayı Üzerindeki Sismik Boşluk

Dr. Ulutürk, asıl tehlikenin Sultandağı Çay Afyon Gediz Fayı üzerinde bulunduğunu ve bu bölgede bir sismik boşluk olduğunu ifade etti. Bu boşluğun enerji biriktirdiğini ve gelecekte 6-6.5 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini vurgulayan Ulutürk, bu durumun ciddiyetine dikkat çekti.

Zemin İyileştirmesi ve Bina Tasarımı Önerisi

Bölgedeki deprem riski göz önünde bulundurularak, zemin iyileştirmesi yapılması ve binaların buna göre tasarlanması gerektiğini belirten Dr. Ulutürk, "Bu boşluk kırılacak ve büyük bir deprem üretecek. Buna hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Patronların patronu açıkladı: "Afyon’da 4 ilçeye yeni okullar yapacağız" İşte o ilçeler... Patronların patronu açıkladı: "Afyon’da 4 ilçeye yeni okullar yapacağız" İşte o ilçeler...

Detaylı Açıklama Yapacağız

Dr. Ulutürk, 1-2 gün içinde daha detaylı bir açıklama yapacaklarını ifade ederek, bölgedeki deprem riski konusunda yetkilileri ve vatandaşları uyardı.

 

Kaynak: Afra Nur Arslantaş