İzmir'de yangından hayvan kurtarma tatbikatı yapıldı İzmir'de yangından hayvan kurtarma tatbikatı yapıldı

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü tarafından üniversitenin konferans salonunda düzenlenen programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Berktaş, yakın tarihin önemli bir dönüm noktasını hatırlamak ve anmak üzere bir araya geldiklerini belirtti.

Türk milletinin destansı hikayesinin cephede vücut bulup zaferle neticelenmesinin hemen ardından ilan edilen Cumhuriyet'in 100. yılını kutlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Berktaş, şunları kaydetti:

"100 yılda katettiğimiz mesafe ve geldiğimiz bu nokta bizlere ama özellikle de siz gençlere büyük umutlar vermektedir. Çünkü sizler, bir yüz yılını geride bırakmaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti'ni bulunduğu noktadan çok daha ileri taşıyacak olan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet'i emanet ettiği gençlersiniz."

Açılış konuşmalarının ardından "Milli Mücadeleden Cumhuriyete Geçiş Süreci", "Milli mücadelenin Kadın Kahramanları", "Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin İlanı","Siyasi Hayatta Kadınların Kazanımları" başlıklı sunumlar gerçekleştirildi. AA