İZMİR (AA) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir'in ilçelerinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Torbalı ilçesinde Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve Kaymakam Ercan Öter'in makamında kutlamaları kabul etmesiyle başlayan tören, Torbalı İlçe Stadı'nda devam etti.

Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, törende yaptığı konuşmada, vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhuriyetin ilanının, tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olduğuna işaret eden Öter, 'Bize düşen çocuklarımıza gerçek bir miras olarak Cumhuriyetin muhafaza etmek, onu yüceltmektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran duyguları ve rahmetle anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum' ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında bu akşam Torbalı’da fener alayı düzenlenecek. Müzik grubu Zakkum da Torbalı'da konser verecek.

Urla

Urla'da törenler, Kaymakamlık makamındaki tebrik töreniyle başladı.

Urla 12 Eylül Stadı'ndaki törede ise Kaymakam Önder Can, Garnizon Komutanı Deniz Albay Cem Bayram ve Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, törene katılan öğrencileri, öğretmenleri ve Urlalıları selamladı.

Günün anlam ve önemini vurgulayan şiirlerin okunmasının ardından halk oyunları gösterisi sergilendi. Stattaki kutlamalar, tören geçişi ile sona erdi.

Bergama

Bergama'da 14 Eylül Stadyumu’nda yapılan kutlama töreni Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Garnizon Komutanı Tankçı Albay Murat Sağlık’ın halkı selamlaması ile başladı.

Yoğun katılımın olduğu törende efelerin asker selamı, büyük alkış aldı.

Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Türk milletinin şanlı bir tarihi olduğunu belirterek, 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına güvendi ve yeni devlete giden yolu bir bir aştılar. Zor şartlarda 29 Ekim 1923'te yeni Türk devleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilan edildi.' dedi.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları gösterisi, öğrencilerin şiirlerini okumaları, Cumhuriyet Koşusu’nda, şiir ve komposizyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere plaketlerinin verilmesi ile devam edildi. Tören, Belediye Bandosu eşliğinde askeri birliğin, gazilerin ve öğrencilerin kortej yürüyüşü ile son buldu.

Sertel ve Tugay, Zübeyde Hanım'ın kabri ziyaret etti

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabrine çiçek bıraktı.

Milletvekili Atila Sertel, 'Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nu yetiştiren Annesi Zübeyde Hanım’ı sonsuz saygı ve şükranla anıyoruz. En büyük bayramımız kutlu olsun.' diye konuştu.

Belediye Başkanı Tugay ise 'Karşıyaka’nın kalbinde yatan Zübeyde Annemiz, bizim en büyük değerimiz ve en anlamlı emanetimizdir. Karşıyaka olarak her zaman Atamıza ve Zübeyde Annemize yakışmak için kararlılıkla ve azimle çalışmaya, Cumhuriyet’in yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz.' ifadelerini kullandı.

Atakent Anadolu Lisesinde Cumhuriyet balosu

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesinde cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Balosu düzenlendi.

Okulda gerçekleştirilen ve öğretmenler, öğrenci ile velilerin katıldığı programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrencilerin hazırladığı, 'Cumhuriyet Dönemi Sanatsal Faaliyetler ve Tiyatro' temalı canlandırmalar sonrası programda, vals ve zeybek gösterileri sunuldu.

Çeşitli türküler, çello ve kanun dinletisinin gibi etkinliklerin de yer aldığı etkinlik 10. Yıl Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Okul Müdürü Serdal Özcan, yaptığı konuşmada, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Seferihisar

Seferihisar'da İzzet Gül Stadyumunda düzenlenen tören, Kaymakam İlhan Abay, Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Jandarma Muhabere Tabur Komutanı Albay Feridun Çağlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Sel ile daire amir ve müdürleriyle çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Törene, aralarında 1993'te Van'da şehit edilen Öğretmen Mehmet İzdal'ın yakınlarının da bulunduğu şehit aileleri katıldı.

Kaymakam İlhan Abay, Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Kutlamanın ardından Seferihisar Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlamın ve önemine ilişkin konuşma Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay tarafından yapıldı.

Törenede şiir dinletisi, halk oyunları ve spor gösterileri de yer aldı.