İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu’nun hızlı tren hakkında söylediği, ‘İnşallah Temmuz ayında raylar döşenmeye başlayacaktır’ sözlere yanıt vererek şöyle dedi: “Bayram geliyor ya Hocanın aklına eski bayramlarda verdiği gölet masalları geldi herhalde. Hadi İnşallah bu hızlı treni bitirirsiniz de bizde sizleri o trenle gelmemek üzere uğurlarız.”

Mısırlıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

MHP’Lİ KOCACAN’A YANIT

İktidarın küçük ortağının il başkanı “Doları 8 liraya düşürmek çok kolay nasıl mı? Biz eğer Akdeniz’den çekilirsek, Kavala’yı ve Demirtaş’ı serbest bırakırsak, İstanbul sözleşmesini tekrar hayata geçirirsek, SİHA, İHA, tank, tüfek, helikopter bunları üretmekten vazgeçersek, o zaman bu dolar 8 lira olur. Ama sonunda kaybeden kim olur Türk milleti olur. O zaman ülke olmazsın, O zaman devlet olmazsın. Dalgalanacak Türk bayrağın olmaz. Orta doğu bataklığına bizde dahil oluruz” demiş.

ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEMİNİ UNUTTURMAK İSTİYORLAR

Allah Allah, bir yaşımıza da daha girdik. Beceriksiz kötü ekonomi yönetimine ortak olanlar, yandaş mütahitlere ülke kaynakları aktarılırken sessiz kalanlar bu gün oluşturmak istedikleri algı politikasıyla ülkenin gerçek gündemini unutturmak istemektedir. Dün Suudi Arabistan Veliahttı Prensi Muhammed bin Selman’a katil diyenler bu gün Sarayda Devlet töreniyle karşılayıp sarmaş dolaş olmuşlardır. Türkiye’nin kurtuluşunu katil dedikleri Prens Muhammed bin Selman’a bağlamışlardır. Böyle bir rezalet görülmemiştir. İstanbul'un ortasında bir gazeteci iğneyle bayıltıldı, doğrandı, eritildi, bavullara doldurulup götürüldü. Failleri belliydi. AKP önce "katil" dedi, sonra parayı görünce "dostum" demeye başladınız ve Prens Selman resmi törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından karşılandı. Türkiye'yi rezil ettiler.1974 te Kıbrıs barış harekatını tüm dünyayı karşımıza alarak yaptığımızda hiç doları düşünmedik paramız değer kaybeder mi diye düşünmedik. Şanlı bayrağımızı doğu Akdeniz’e diktik ve indirmedik indirmeyeceğiz. Buna hiç kimsenin gücü yetmez.1974 te Kıbrıs barış harekatını tüm dünyayı karşımıza alarak yaptığımızda hiç doları düşünmedik paramız değer kaybeder mi diye düşünmedik. Şanlı bayrağımızı doğu Akdeniz’e diktik ve indirmedik indirmeyeceğiz. Buna hiç kimsenin gücü yetmez.

HABUR’DA TERÖRİSTLERİ DAVUL ZURNALARLA KARŞILADILAR

TRT Kurdî kanalında PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ile yapılan röportajla ilgili İYİ Parti tarafından verilen araştırma önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmiştir.Siz değilmiydiniz teröristleri Habur’da davul zurna ile karşılayan. Terörü idare etmeye çalışan, terörle uzlaşmaya çalışan, terörün gönlünü alarak onu teskin etmeye çalışan siz değil misiniz? “Bizi buraya Apo gönderdi. Mektubunu getirdik” diye meydan okuyan insanları otobüsün üstüne çıkarıp davulla zurnayla kahraman gibi ülkeye alan siz değil miydiniz? O politikanız Türkiye'yi buraya getirdi. Oy hesabı dışında, büyüklerini sayıdan saymanlar, yaşlısına, emeklisine sahip çıkmayanlar, Yandaşını milletinden çok sevenler, yükselme ve ileri gitme idealini içine sindiremeyenler, ‘Büyük Atatürk’ dendiğinde, kaşıntı tutanlar, çalışmak yerine, çalıp, çırpanlar, hiç kusura bakmasın, bizler hala buradayız. Türk Devleti hala burada. Cumhuriyet hala burada. Çünkü bu topraklarda, milletini ve memleketini özünden çok sevenler, kendilerini ve koltuklarını, özünden çok sevenlere karşı, her defasında galip gelmiştir. Her zaman da galip gelecektir.

HOCANIN AKLINA ESKİ BAYRAMLARDA VERDİĞİ GÖLET MASALLARI GELDİ HERHALDE

Tarih 19 Şubat 2018 Cumhurbaşkanı Erdoğan Afyon’da müjdeyi veriyor. Afyon'u, bir taraftan İzmir'e diğer taraftan Ankara'ya ve oradan Türkiye'nin her yerine bağlayacak hızlı tren hattıyla şehrin ulaşımında yepyeni bir dönem açılacağına inanıyorum. Hızlı bir yürüyüş var ve çok ciddi bir kalkınma sürecini Afyonkarahisarımızda yaşıyoruz. Afyon- Ankara hattını Eylül 2019'da, Afyon- İzmir hattını ise bir sonraki yıl hizmete açacağız diyor. Bu gün tarih 27 Haziran 2022 Afyonkarahisar halkı yine aynı masalla avutuluyor. Yapacağız, açacağız, edeceğiz, biz yaparız… AKP Milletvekili Eroğlu “inşallah Temmuz ayında raylar döşenmeye başlayacaktır. Hızlı tren hızlandı diyebiliriz.” Diyerek yeni bir müjde vermiş. Bayram geliyor ya Hocanın aklına eski bayramlarda verdiği gölet masalları geldi herhalde. Hadi İnşallah bu hızlı treni bitirirsiniz de bizde sizleri o trenle gelmemek üzere uğurlarız. Allah aşkına milletimizi aptal mı sanıyorsunuz. Hazinede paramı bıraktınız, yandaşlara verdiniz bitirdiniz kasaları boşalttınız, neyle yapacaksınız. Törenle göstermelik iki üç ray koyup yine masal okumaya devam edeceksiniz. Siz önce 3 kilometrelik Şuhut yolunu bitirin de biz alkışlayalım.

ŞEKER FİYATLARI…

Türk şeker, 27 Haziran itibariyle bazı marketler ve Tarım Kredi için verdiği 50 kilogramlık kristal şekerin fabrika satış fiyatına yüzde 67 zam yaptı. Türkşeker, diğer müşterileri için ise yüzde 36,4 zam yaptı. Böylece son on ayda şeker yüzde 540 zamlanmış oldu. Şekere tek seferde yüzde 67 zam zam zam! Türk Şeker,Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere % 67, diğerlerine % 37 zam yaptıKristal sekerin fabrika satış fiyatı 27 Haziran itibariyle 50 kg şeker. Tarım Kredi vb.marketlere 390 TL’den 650 TL’ye, diğerleri için 550 TL’den 750 TL’ye çıktı. Şeker fabrikalarını satanları ayakta alkışlayanlardan bir alkış da şeker zammına alalım. Şekere %67 zam geliyormuş. "1 kilosu 1.95 ₺ olan şekeri 15 tane şeker fabrikasını satarak, 28 ₺'ye dış güçler mi çıkardı?" ‘Şeker fabrikaları ülkemizin milli serveti, işçimizin, çiftçimizin aşıdır, ekmek kapısıdır, alın teridir.’ Dedik.Şeker fiyatları, bu maddeyi ham madde olarak kullanan gıdaların fiyatları için önemli bir belirleyici. Bu nedenle Türk Şeker’in yaptığı zammın, perakende şeker fiyatlarını da etkilemesi ve vatandaşın 24-26 TL aralığında aldığı bir kilo şekerin fiyatlarının bayram öncesi yeniden zamlanması kaçınılmaz. Milletimize şimdiden Bayramı zehir ettiniz. Yazıklar olsun.İcra dairelerinde icra ve iflas dosyası sayısı 24 milyona dayanırken bu yılın ilk beş ayında 47 bin, son 17.5 yılda ise 2 milyon 145 bin esnaf kepenk indirdi. Esnaf satamıyor, vatandaş alamıyor. Bu durum daha fazla sürdürülemez!

AFYON’DA 63 BİN FİRMA KAPANMAK ZORUNDA KALMIŞ

Afyonkarahisar esnaf ve Sanatkarlar odasına bugüne kadar kayıt olmuş firma sayısı yaklaşık 76.000 firmadır ancak şu anda ayakta kalabilen 23.000 firmadır. Afyonkarahisar ticaret ve sanayi odasına şu ana kadar kayıt olmuş firma sayısı 16.000 civarında iken, ayakta kalabilen 4600 civarı firma kalmıştır. Toplamda Afyonkarahisar’da bugüne kadar 91.000 firma kurulmayı başarmış ancak 27.600 tanesi ayakta kalmayı başarabilmiş ve yaklaşık 63.400 firma kapanmak zorunda kalmıştır

İŞ KURACAKLARA TAVSİYELER…

Eğer bu firmalar daha açılmadan evvel finans, Satış, İnsan kaynakları, Üretim yöntemleri ,Genel yönetim, Devlet destekleri konularında eğitime tabi tutulup eğitim sonrası sınavda başarılı olanlarına işletme kurmasına izin verilseydi, yine örneğin gazetecilik yapacak bir kişiye gazetecilik sektöründe en az 10 yıl çalışmış bir kişiyi danışman olarak tayin edip sonra işletmesini kurmasına izin verseydik, Başka bir örnek olarak giyim işletmesi açacak kişiye yine sektörde en az 10 yılını doldurmuş bir teknik kişiyi danışman tayin edebilseydik muhtemelen birçok firmamız hala yaşamaya devam edebilecekti. Özetle firmaların ayakta kalabilmesi için yukarıda saydığım 6 farklı konuda eğitilmeli ve yanına mutlaka teknik bilgi sahibi rehber danışman tayin ettirilerek işletmelerin açılmasına izin verilmelidir. Eğer bir an önce gereken esneklikler sağlanmazsa, esnafa el atılmasa ülkede özellikle küçük esnaf adına bir şey kalmayacak. Ekonomik krizin faturası her geçen gün ağırlaşıyor. Ekonomik krizin ağırlığı esnafın omuzlarına yüklendi.

ŞOFÖRLER KONTAK KAPATIYOR

UYAP verilerine göre icra ve iflas dosyaları 2022 yılında geçen yıla göre %18 arttı. Kepenk kapatan esnaf sayısı 47.128’e çıkarken, batık kredi miktarı 161 milyar TL oldu. Şoförler kontak kapatıyor, esnaf kepenk kapatıyor, adliyeler icra dosyaları ile dolu, keyfi idare zulüm yapıyor, siyaset devletin tüm imkânlarını vatandaşına tuzak aracı gibi kullanıyor, yazıklar olsun diyorum.İşletmelerimizde ekonomiden kaynaklı büyük sıkıntılara şahit oluyoruz. Şimdi asgari ücrete ara zam yapılması gündeme geliyor. İşletmelerimiz ayakta kalmakta zorlanırken asgari ücretin yükünün işletmelere yüklenmemesi gerekiyor. Devlet olmanın gereği bunu gerektirir.Sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeye devam ediyoruz.

LİYAKATLI KADROLARIMIZLA HAZIRIZ

Ziyaretler kapsamında Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Veysel Gök, Şehit ve Gaziler Derneği şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, Afyon Gazeteciler Derneği 2. Başkanı İsmail Akar, Afyon Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur, Girişimci İş adamları Derneği Başkanı Resul Sündük, Mimarlar Odası Başkanı Ferhun Sümer, Muharip Gaziler Dernek Başkanı Yusuf Yüksel ve Jeoloji Mühendisleri odası Şube Başkanı Yusuf Ulutürk ziyaret edildi.Ülke ekonomisi büyük bir çıkmaz içerisinde. Biz STK’larımızı ziyaret ederek onların sorunlarını ve sorunların çözümü noktasındaki görüşlerini dinleyerek not alıyoruz. Genel Başkanımız bu sorunları TBMM grup toplantılarında dile getiriyor.Biz milletimize en iyi hizmetin verilmesi noktasında partimizi en üst seviyede temsil edip, vatandaşımızla birlikte memleket meselelerini konuşmaya çalışıyoruz. Teveccüh buyurur önümüzde iktidar görünür, iktidar fırsatı yakalarsak da şu an zaten gezdiğimiz alanlarda konulara vakıf oluyoruz. Allah nasip ederse öyle bir durumla karşılaşırsak her şeye, her duruma hazırız. İYİ Parti kadrolarıyla her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek liyakate sahiptir.

CHP’liler İhsaniye’de aşure dağıttı CHP’liler İhsaniye’de aşure dağıttı