Saadet Partili Karataş: Siyaset ayrışmak için değil birleşmek için yapılır Saadet Partili Karataş: Siyaset ayrışmak için değil birleşmek için yapılır

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, Çobanlar İlçesi’nde çiftçilerle bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Türkiye'deki tarım sektörünün karşı karşıya olduğu zorlukları dile getiren İl Başkanı, çiftçilere yönelik desteklerin artırılması gerektiğini vurguladı.

"Türk Çiftçisi Daha Yüksek Maliyetlerle Karşı Karşıya"

Basın açıklamasında, Amerika ve Avrupa Birliği'ndeki çiftçilerin daha düşük maliyetlerle mazot kullanırken, Türk çiftçisinin bu maliyetlerin çok üzerinde fiyatlar ödediği belirtildi. Amerika’da çiftçilerin 0,7 $/Litre, Avrupa Birliği’nde ise ortalama 0,8 €/Litre fiyatla mazot kullanabildiği ifade edilirken, Türk çiftçisinin 1,32 $/Litre ve 1,33 €/Litre fiyatla mazot almak zorunda olduğu vurgulandı.

"Tarım Destekleri Yetersiz"

1999 yılında tarıma verilen doğrudan desteğin 11 milyar $ iken, 2022'de bu rakamın sadece 29 milyar TL (1,58 milyar $) olduğu belirtilerek, AK Parti iktidarının tarıma yönelik politikalarının çiftçiyi zor durumda bıraktığı eleştirildi. Alınan vergilerin geri ödenmesinin uzun süre aldığını ve desteklemelerin faizin altında kaldığını belirten İl Başkanı, bu durumun çiftçiyi daha da zora soktuğunu dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 07 02 At 18.07.13 2

"Kırmızı Mazot Uygulaması Gerekiyor"

İl Başkanı, tarımda gelişmiş ülkelerde uygulanan Kırmızı Mazot uygulamasının Türkiye’de de hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bu uygulama ile çiftçilerin mazot alımında KDV ve ÖTV’den muaf tutulacağını ve girdi maliyetlerinin düşeceğini ifade etti. Ayrıca, çiftçilere yönelik faiz yükünün azaltılması ve desteklerin artırılması gerektiğini belirtti.

"Tarımda Reform Şart"

İYİ Parti İl Başkanı Mısırlıoğlu, Türk tarımının yeniden yapılanmaya ve kalıcı reformlara ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Türk çiftçisini tarım girdilerinde ve ürün planlamasında yardımcı olmak ve tekrar dünyada saygın ve güçlü hale getirmek için kalkınmanın ön plana çıkarıldığı İYİ tarım reformları ile Türk çiftçisi tekrar ayağa kalkacak ve Türk milletinin efendisi olacaktır," dedi.

Whatsapp Image 2024 07 02 At 18.07.12

"Çiftçimizin Yanındayız"

Son olarak Mısırlıoğlu, Meclis kapanmadan çiftçilerin, hayvan yetiştiricilerinin, emeklilerin, işçilerin ve memurların sorunlarına acilen çözüm bulunması çağrısında bulundu. "Bu gün çiftçimizin yanındayız, her zamanda yanında olacağız," diyerek basın toplantısını sonlandırdı.

Muhabir: Hanım Sündük