İYİ Partili Mısırlıoğlu’ndan etli pide ve ayran hesabı: Afyon'da tekli pide ve ayran 165 TL, emekli nasıl geçinsin? İYİ Partili Mısırlıoğlu’ndan etli pide ve ayran hesabı: Afyon'da tekli pide ve ayran 165 TL, emekli nasıl geçinsin?

Hakan Şeref Olgun, Oruçoğlu Yağ Fabrikası'nın Tarım Kredi Grubu iştiraklerinden Tarım Kredi Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alınmasındaki şaibeli olayları gündeme getirdi. Olgun'un yazılı soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  1. Tarım Kredi Yağ San. ve Tic. A.Ş, Oruçoğlu yağ fabrikasını ne kadara satın almıştır?
  2. İhaleye hangi şirketler katılmıştır?
  3. Satış işlemi hangi icra müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir?
  4. Oruçoğlu Yağ Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ortakları tarafından Tarım Kredi Holding'e, "satış işleminin muvazaalı olduğu" konusunda herhangi bir ihtarname gönderilmiş midir? Eğer böyle bir riskin varlığı biliniyorsa, neden satış tutarı icraya ödenmiştir? Bakanlığınız tarafından bu konuda Tarım Kredi'ye yönelik herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? Halen yapılmadı ise yapılması düşünülmekte midir?
  5. Oruçoğlu firmasına kayyum atanması sonrası satış işleminin durdurulması üzerine, Cumhurbaşkanı'nın ismi verilerek kayyum kararının kaldırılması konusunda bir Afyonkarahisar AKP milletvekili tarafından baskı yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu milletvekili kimdir?

Soruşturma Talepleri ve Cevap Beklentisi

Hakan Şeref Olgun, bakanlıktan bu sorulara yanıt beklerken, kamuoyunun bu tür şaibeli olaylar hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı. Tarım Kredi'nin bu süreçteki rolü ve olası yolsuzluklar hakkında kapsamlı bir soruşturma yapılmasını talep etti.

Kaynak: Esma Azbay