İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt’un açıklamaları şöyle: 

YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

25 Kasım için verdiğim tahminlerim tam isabet tuttu. 24 Kasım’da Türkiye yağışlı bir havanın etkisi altına girdi. Önümüzdeki günlerde de bu devam edecek. Afyon’un Emirdağ ilçesinde yüksek rakımlı yerlere mevsimin ilk karı yağdı. Türkiye’nin pek çok yüksek bölgelerde kar yağışları devam edecek. 

BALKANLAR ÜZERİNDEN YAĞIŞ GELİYOR

Önümüzdeki günlerde ne olacak? Bunun için gözlerimizi 30 Kasım’a çevirelim. 30 Kasım’da Balkanlar üzerinden ciddi anlamda soğuk ve yağışlı bir hava kütlesi geliyor. Deyim yerindeyse kış mevsiminin açılışı yapılıyor. Türkiye’nin özellikle Kuzey, iç ve doğu bölgelerinde genel anlamda kar yağışı bekliyoruz. Hava sıcaklıkları önce artacak, 30 Kasım’dan itibaren karayel ve yıldız rüzgarları ile tüm yurtta sıcaklıklar azalacak. Yağmur şeklinde devam eden yağışlar 30 Kasım akşam saatlerinden itibaren Trakya’dan başlamak üzere karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde meydana gelecek. Ani düşecek sıcaklık şartlarından dolayı vatandaşlarımız dikkatli olmalılar. 

1 ARALIK GÜNÜ TAM GÜN YAĞACAK

30 Kasım’da akşam saatlerinde başlayacak kar yağışı, 1 Aralık günü tam gün devam etmesi bekleniyor. 2 Aralık öğlen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Evet bu bir açılıştı. Halk Takviminde 30 Kasım Ülker Dönümü Fırtınası olarak geçiyor. Halk takviminde bu önemli bir tarih. 

ARALIK DAHA ŞİDDETLİ YAĞACAK

Bundan sonra ne olacak? 10-12 Aralık tarihlerinde de kuvvetli bir yağışlı hava bekliyorum. Bu seferkinden daha şiddetli olacak. Kuraklık şartları değişecek. Bu sene Aralık ayı bol yağışlı geçecek. Ocak, Şubat ve Mart ayları ise bol soğuk ve yağışlı geçecek.  Bir yerde yağışa doymuş olacağız. >>Afyon Postası’ndan Esma Azbay’ın Özel Haberi.