3 Şubat'ta Türk askeri konvoyuna saldırıp 7 asker ile 1 sivil personel şehit eden Esed güçleri bugün de İdlib'teki TSK Gözlem Noktası'na takviye olarak gönderilen mehmetçiklere saldırdı. Rejim güçlerinin saldırısında 5 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı. 

Gerekli karşılık verilerek şehitlerin kanı yerde bırakılmadı

Acı haberi duyuran Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında 'İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır.' denildi.

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi verdi

Hain saldırının hemen ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak saldırıyla ilgili bilgilendirdi. 

Sınırda helikopter hareketliliği arttı

5 askerin şehit olmasının ardından Hatay'da Suriye sınırında askeri helikopter hareketliliği yaşandı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2 'Skorsky' ve 1 askeri helikopterin, sınır hattına doğru ilerlediği görüldü. Helikopterin tam teçhizatlı oldukları gözlendi. Helikopterler daha sonra sınırı geçerek gözden kayboldu.

Gözlem noktalarına komando takviyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, İdlib'deki gözlem noktalarına komando takviyesi yapıldı. Konvoy, geniş güvenlik önlemleri altında İdlib'deki gözlem noktalarına yönlendirildi.Ayrıca Türkiye'nin çeşitli birliklerinde Suriye sınır birliklerine sevk edilen askeri araç sevkiyatları sürüyor.

3 Şubat'ta saldırmıştı

3 Şubat'ta Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı sonucu 7 asker ile 1 sivil personel şehit olmuştu. Aynı saldırıda 13 asker de yaralandığı bildirilmişti. Rusya saldırıya ilişkin kendilerine haber verilmediğini iddia etmişti. Bu saldırı sonrasında Rusya ile ortaklaşa yapılan devriye askıya alınmıştı.