Özkaya, sosyal medya hesabından “çok önemli bir imkan” diyerek şu mesajı paylaştı: “İl sınırları içinde topraksız veya 60 dönümden az toprağı olan çiftçiye nüfusa kayıtlı olduğu köy/mahalledeki hazineye ait taşınmazlardan 60 dönüme kadar 10 yıl süreyle kiralanabilecek. Çok önemli bir imkan.Değerli çiftçilerimize duyurulur…”

EN AZ 3 YIL O KÖYDE YAŞAMA ŞARTI

Hazineye ait tarım arazileri, tarımsal üretim yapılmak amacıyla taşınmazın bulunduğu, köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde/mahallede ikamet eden, köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olmamakla birlikte en az üç yıl süreyle o köyde/mahallede ikamet eden, köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan ancak o köyde/mahallede ikamet etmeyen topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanabilecek.

10 YIL SÜRECEK DAHA SONRA İSE…

Kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi, yeniden bedel belirlenmek suretiyle İdarece 10 yıl daha uzatılabilecek.

Kiralama talebinde bulunulmayan Hazine taşınmazlarının gerçek veya tüzel kişilere kiraya verilmesinde yüzölçümü sınırlaması yapılmayacak.

Kiraya verilen taşınmazlar kiralama amacı dışında kullanılamayacak, üstlerinde hiçbir şekilde sabit yapı ve tesis inşa edilemeyecek. Amaç dışı kullanımın tespit edilmesi halinde tebligat yapmaya gerek kalmaksızın sözleşme feshedilecek.