Afyon Postası'nın Özel Haberi. 

Emekli olduktan soran merkeze bağlı Anıtkaya Köyü’ne dönen 66 yaşındaki Mehmet Aykaç, kendi evinin altına kurduğu kasnaklı haşhaş çekme makinası ile hem haşhaş yağı hemde haşhaş ezmesi üretiyor. Fırında kavrulan haşhaş taneleri, haşhaş çekme makinasına dökülüyor. Burada bir kaç defa makinadan geçen haşhaş tanelerinin bir kısmı kahvaltılık ezme olurken, bir kısmıda hamurda kullanılacak kıvama geliyor. 

Burada kendi ihtiyacını karşıladığını söyleyen Aykaç, haşhaşın insan sağlığına olan faydalarını sıralayarak her sabah mutlaka bu besinin tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

HAŞHAŞIN YASAK OLDUĞU DÖNEMDE KAPALIYDI

1974 yılında haşhaş çekme makinasını evinin altına kurdurduğunu anlatan Mehmet Aykaç, haşhaş üretiminin yasaklanmasıyla birlikte burayı kapattığını söyledi. Uzun yıllar buranın kapalı olduğunu anlatan Aykaç, şöyle konuştu: “Haşhaşçılık deden toruna bizim mesleğimizdir. Haşhaş daha önce yasaktı. Bu yüzden bu tesis yıllarca kapalı kaldı. Daha sonra serbest kaldı. Bu makinayı ben 1974 yılında yaptırdım. Daha önce haşhaş elde çekilirdi. Bu fabrika sistemi bir makina. Fabrikada bunlardan yüzlerce var. Burda bir tane bizim işimizi görüyor. Emekli olunca ben burayı açtım.”

ÇOCUKLARA MAMA OLARAK HAŞHAŞ VERİLİRDİ

Haşhaşın, Afyonkarahisar’da hem hamur işlerinde hem de tatlılarda kullanıldığını söyleyen Aykaç, eskiden çocuklara mama olarakta haşhaş verildiğini belirtti. Çocukların haşhaş yemesiyle birlikte uyuduklarını söyleyen Aykaç, “Biz burada daha önce yağ üretimi yapıyorduk. 1983 yılında haşhaş ezmesi çıkardık. Şimdi ise sadece haşhaş çekiyoruz. Kendi ihtiyacımızı, eşimizin dostumuzun ihtiyacını karşılıyoruz. Şu anda yağ unutuldu. Şu anda haşhaş ezmesi daha çok tüketiliyor. Haşhaş Afyon’da çok kullanılıyor. Faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hamur işlerinde, hatta tatlılarda bile haşhaşı kullanırız. Bükmede, kamerde kullanırız. Eskiden haşhaşlı pilav yapardık. Çocuklara mama olarak verirdik. Onlarda mışıl mışıl uyurlardı”dedi

HAŞHAŞLI SANDVİÇ TAVSİYESİ

Haşhaşın insan sağlığına son derece faydalı olduğunu söyleyen Aykaç, herkese bu lezzeti tavsiye ederek Anadolu Osmanlı Sandviçi ismini verdiği bir sandviç tarifini paylaştı.   Aykaç şunları söyledi: 

“Sağlık için haşhaşı kullanalım. Bundan vazgeçmeyelim. Eskiden sadece hamurda kullanılırdı. Şimdi ise kahvaltılarda da haşhaşı kullanıyoruz. Ben buradan herkese bir tarif vereceğim. Bu tarif bana özgü bir tariftir. Bu tarifin adı Anadolu Osmanlı Sandviçi’dir. Sandviç ekmeğini diliyorsunuz, bir kaşık bal, bir kaşık kaymak, 2 kaşık haşhaş, üzerini cevizi dolduruyorsun ve işine İzmir Marşı ile gidiyorsun. Bir öğrenci bunu düzenli olarak uygulasın 3 ay içerisinde okul birincisi olur. İnsan sağlığı, kadın sağlığı, çocuk sağlığında ve her türlü durumda haşhaş bir numaradır.”