banner16

banner15

banner153

Serteser’den Afyon’u Süper Lig’e çıkaracak proje açıklaması

Kariyer Günleri Etkinliği’nde konuşan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Milletvekilleri ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların Afyonkarahisar’da Sağlık Endüstri Bölgesi için çalışma yaptığına dikkat çeken Serteser, bu projeyi “Afyon’u Süper Lig’e çıkaracak proje” olarak niteledi” dedi

GÜNDEM 24.03.2022, 08:52
Serteser’den Afyon’u Süper Lig’e çıkaracak proje açıklaması
banner18

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen Kariyer Günleri Etkinliği’nde, öğrenciler ile bir araya geldi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve AKÜ MYO Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe ATSO Disiplin Kurulu Üyesi ve Megabirlik Medya CEO’su Mehmet Emin Güzbey, AKÜ MYO öğretim görevlileri ile çok sayıda öğrenci ve basın mensubu katıldı. 

AKÜ MYO Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yılmaz Soytekin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, üniversite öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Serteser, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ticaret ve ihracatın gelişmesi için önemli çalışmalar yaptığını, aynı zamanda kentin toplumsal ve kültürel alanda ilerlemesi için faaliyetlerde bulunduğunu aktardı. 

KAMUDA YEŞİL BİNA YAPILMALI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın merkezi İngiltere’de bulunan bina araştırma ve derecelendirme kuruluşu BREEAM’den en üst düzeyde Yeşil Bina Sertifikası’nı aldığını, aynı kuruluş tarafından yapılan yarışmada da dünya genelinde birincilik elde ettiğini hatırlatan Serteser, “Biz bu binamızda kullandığımız yenilenebilir enerji ile işletmelere örnek olmak istedik. Bunun yanı sıra kamu binalarında da hükümetimize ve devletimize örnek olmayı, bundan sonra yapılan kamu binaları yeşil bina olarak tasarlansın ve cari açığın kapanmasına katkı sağlanmasını arzu ettik.  Ümit ediyorum ki tüm kamu binaları yeşil bina olarak yapılır ve ekonomimize katkı sağlar” dedi. 

YEŞİL OSB İLE KATMA DEĞER SAĞLANACAK

Serteser, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde, ATSO hizmet binasındaki Yeşil Bina tecrübesinden yararlanacaklarını belirterek “Bizim ihracat değerlerimiz yükselmesine rağmen kilogram başına ihracat değerimiz düşüyor. Bunu yükseltmemiz gerek. Şu an ihracat başına kilogram bedelimiz 26 cent. Bununla birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında Türkiye genelinde 13’üncü sıradayız. Kilogram değeri yüksek yatırımlar yapmak zorundayız. Belki yeni sektörler gelecek. Bir de ihracatın ithalatı karşılama oranını yükseltmeliyiz. Bu da altyapısından yatırımcı firmaların fabrikalarına, yönetim binasından yenilenebilir enerji santrallerine kadar her alanda Yeşil Mutabakat ve Paris İklim Anlaşması’na uyumlu olarak planladığımız Yeşil OSB ile mümkün. Yeşil OSB’deki firmalar, ihracatta uygulanacak karbon vergisi ödemeyecek” diye konuştu. 

“AFYON’U SÜPER LİG’E ÇIKARACAK PROJE”

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Milletvekilleri ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların Afyonkarahisar’da Sağlık Endüstri Bölgesi için çalışma yaptığına dikkat çeken Serteser, bu projeyi “Afyon’u Süper Lig’e çıkaracak proje” olarak niteledi. Serteser, Sağlık Endüstri Bölgesi’nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ATSO, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Genel Meclisi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin iştirakleri ile bir yönetici şirket kurulacağını, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilanının bekleneceğini kaydetti. 

SIRADAN OLMAYACAĞIZ, ANA ELEMAN OLACAĞIZ

Serteser, öğrencilerle buluşmasında şu önemli tavsiyelerde bulundu:

“Üniversitelerde sizlere temel bilgiler öğretiliyor. Türkiye’nin, hatta dünyanın en iyi üniversitelerine de gitseniz mesleğiniz ve branşınız ile ilgili temel bilgiler öğretiliyor. Resmi ve kendi çabanızla yapacağınız stajlarla kendinizi geliştirmediğiniz sürece başarılı olamazsınız. Tatillerde, boş zamanlarınızda mutlaka kendinizi konunuzla ilgili yetiştirmeniz gerekiyor. O zaman başarılı olunabiliyor.  Sizin okuduğunuz bölümler, bana göre çok önemli. Hem size değer katabilen, hem de ülkemizin ekonomisine değer katabilecek bölümler. Bu bölümlerden kendi gayretinizle kazandığınız deneyimle mezun olmanız gerekiyor. Bir yabancı dili su gibi bilmeniz gerekiyor. Yabancı dil kesinlikle şart. Yabancı dili nasıl öğreneceğiz? Yurtdışına gidilebilse ve orada yabancı dil öğrenilse daha güzel olur ama, kendinize ayıracağız vakitlerde dahi yabancı dil öğrenmeniz mümkündür. Üniversite dönemleri, sizin zaman bulup yabancı dil öğrenebileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz dönemlerdir. Ayrıca kendi okuduğunuz bölümlerde, okulun verdiği temel eğitim dışında mesleğinizi geliştirmelisiniz. Aksi takdirde üniversiteden de mezun olsanız sıradan oluyorsunuz. Sıradan olmayacağız. Sıradan kişi, en iyi üniversiteden de mezun olsa zor iş bulur. Hayata atıldıktan sonra iş hayatı, aile hayatı derken bazı konular hakkında yoğunlaşmak zor oluyor. 

Geleceğin meslekleri olarak Veri Analistleri ve Veri Bilimciler, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Uzmanları, Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanları, Proses Otomasyon Uzmanları, İş Geliştirme Uzmanları, Dijital Dönüşüm Uzmanları, Bilgi Güvenliği Analistleri, Yazılım ve Uygulama Geliştiricileri, Nesnelerin İnterneti Uzmanları, Proje Yöneticileri, İşletme Hizmetleri ve Yönetim Yöneticileri, Veritabanı ve Ağ Uzmanları, Robotik Mühendisler, Stratejik Danışmanlar, Yönetim ve Organizasyon Analistleri, Fintech Mühendisleri, Mekanik ve Makine Tamircileri, Organizasyonel Gelişim Uzmanları ve Risk Yönetim Uzmanları sıralanıyor. 

Şu anda okuduğunuz bölümlerden mezun olmanız, saydığım mesleklere adım atmanıza engel değil. Okuduğunuz bölümlerin dışında bu mesleklerden birisine de sahip olmaya çalışın. Ara eleman değil ana eleman olmak için çalışacağız. Hangi bölümü bitirirsek bitirelim, ara eleman olursak ne iş buluruz; ne de yaptığımız işten zevk alırız. Ana elemansanız yaptığınız her işten zevk alırsınız, çok da para kazanırsınız; hayattan da zevk alırsınız.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ISKALAMAMALIYIZ

Dünyanın küresel koronavirüs salgınından sonraki durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Serteser, “Dünya, pandemiden önce değişmeye başlamıştı; pandemiden sonra bu değişim hızlandı. Bu değişimi kaçırmamak lazım. Metaverse diye bir kavram çıktı, biliyorsunuz. ABD merkezli strateji danışmanlığı firması Future Today Institute (Gelecek Bugün Enstitüsü) yöneticilerinden Melanie Subin, 2030’a kadar insanların büyük bir kısmının bir şekilde Metaverse’te olacağına inandığını söyledi. Metaverse, yapay zeka teknolojisinden, kripto paralara, 5G veya 6G hızında internet ağına, blok zincir teknolojisine kadar pek çok farklı sistem ile bağlantılı. Gelecek yılların bu kavramlar üzerinde şekilleneceği görülüyor.  

METAVERSE ÜZERİNDEN MERMER FUARI

İleride mesela bir gofreti fiili olarak marketten daha ucuza Metaverse’ten alacağız ve aynı tadı hissedeceğiz. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız için de Metaverse için düşüncelerimiz var. Mesela bir Mermer Fuarı’nı Metaverse üzerinden gerçekleştirebiliriz. Büyük fuar firmalarına para ödenmeden, cüzi ücretlerle bu fuar gerçekleştirilebilir. Her meslekte dijital dönüşüm çok hızlı gerçekleşecek. Bu hızlı dönüşümü ıskalamamak lazım. Ticaret ve Sanayi Odası bu dönüşümü ıskalamamalı, üniversiteler ıskalamamalı, öğrenciler ve akademisyenler ıskalamamalı. Çevre yolunda bir sapağı kaçırdığınızda, diğer araçlar sapağı kaçırmazsa sizden önce menzile varır. Dijital dönüşüme hakim olan ülkeler, lider ülkeler olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 2 saat süren etkinlik, plaket ve hediye takdimi ile sona erdi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, etkinlikten önce AKÜ MYO Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu da ziyaret etti. 

Yorumlar (2)
Metehan 2 ay önce
Hayaller, Sağlık bolgesi olacak MIS .10 yildir Recep Akdağ zamanin masalları Daha sehirde hoca tutamıyorsunuz,Hastaneyi isitamiyorsunuz
Bunun için ciddi bir finansman ,teknolojik yatırım lazım, Hem niye gelsin Saglik turisti ,Uzak doğuda ve Katar da dahaa ucuz ve kaliteli hizmetler varken,Hasta gelirken uluslararası Akredite olmuş merkezleri seçiyor Turkiyede toplasan 50 yi geçmez onlarında çoğu özel kurumlar,
Hadi siz Hemotoloji için hocalar bulunda bi an önce kanser hastalarımız Magdur olmasın ,bari böyle bi sevaba girin.
akkoyun kasabı 2 ay önce
HALKA ARTIK BOŞ VAAD VERMEKTEN BIKMADINIZMI.
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136