evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat

14 Kasım 2019, Perşembe

Afyon'un Fikir Gazetesi

Ortaokul öğrencilerinden 29 Ekim'e "nostaljik" davet

Ortaokul öğrencilerinden 29 Ekim'e "nostaljik" davet

KÜTAHYA (AA) Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bir grup ortaokul öğrencisi, vatandaşları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na davet etmek için dönemin yöresel kıyafetlerini giyerek Kurtuluş Savaşı yıllarında çıkarılan Hakimiyeti Milliye gazetesinin sembolik nüshalarını dağıttı.

Domaniç Ortaokulu öğrencileri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında o yıllarda akranlarının giydiği kıyafetlerle sokaklara çıkıp, milli mücadele yıllarında çıkarılan Hakimiyeti Milliye gazetesinin 29 Ekim tarihli sembolik nüshalarını ilçe meydanında vatandaşlara dağıtarak, etkinliklere davet etti.

Vatandaşlar, sokaklarda davul eşliğinde "yazıyor" diye bağıran öğrencileri ilgiyle izledi.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni İrfan Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nda kamuoyu oluşturmak için en çok kullandığı gazetelerin Hakimiyeti Milliye ve İradei Milliye olduğunu anımsattı.

O günleri hatırlatmak için öğrencilerin etkinlik düzenlediğini belirten Yıldız, "Biz de o günü yaşatmak için öğrencilerimizle o dönem çıkan Hakimiyeti Milliye gazetesini dağıttık. Halkımız, büyük bir heyecanla bizi karşıladı, o günü yaşamış gibi oldu. Biz de o günü yaşadık ve yaşattığımızı umuyor ve gururlanıyoruz." ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Eren Memiş de o dönemi yaşattıkları için vatandaşlardan takdir topladıklarını aktardı.


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık