Kitap Fuarı kapılarını açtı

12-21 Nisan tarihleri arasında “Buluşma Noktamız Kitap” sloganıyla 2’incisi düzenlenen Afyonkarahisar Kitap Fuarı, Kültür Park Fuar Alanında, 68 ulusal yazar, 46 yerel yazar, 35 minik ve genç yazarın söyleşi ve imza etkinliklerinin yapılacağı zengin bir içerik ile kitapseverlerin ziyaretine açıldı.

GÜNDEM 12.04.2019, 18:49 12.04.2019, 18:49
Kitap Fuarı kapılarını açtı

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın onur konuğu olduğu 2. kitap fuarının açılışına Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, il müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Çeşitli yayınevi ve seçkin yazarlara ait kitaplar ile hem çocuklara, hem de gençlere yönelik etkinliklerin yer alacağı 2. Kitap Fuarının açılışı renkli görüntülere sahne olurken, her yaştan ziyaretçinin de akınına uğradı.Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarı açılış öncesi Afyon Lisesi öğrencileri tarafından Folklor gösterisi yapıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Ardından açılış konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı AS Fuarcılık adına Mehmet Abdioğlu yaptı. Abdioğlu, fuara destek olanlara teşekkür ederek,  “Geçen yıl ‘Her Çocuk Bir Fidandır’ sloganı ile başlattığımız bu kitap fuarımız bu sene  ‘Buluşma Noktamız Kitap’ sloganı ile devam etmektedir. Elbette ki bu kolay bir olay olmadı. Sayın Valimin bize verdiği destek, cesaret inanın anlatmakla bitmez bu anlamda kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın eski Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban da kitap fuarının önemini bildiğinden dolayı dünle bugünü birleştirerek sonsuz bir destek vermekteler. Kendilerini burada minnet ve saygı ile anıyorum. Tabi Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek de zaten kitap okumasını seven, kendisi bir kitap severdir. Bu fuarın inşallah Afyonkarahisarımıza kendi organizasyonu olarak sonsuz bir şekilde devam edeceğine ümidim sonsuzdur.” dedi.

 

“200’E YAKIN YAZARIMIZ VAR”

2. Afyonkarahisar Kitap Fuarı hakkında bilgiler veren Abdioğlu, “185 yayın evimiz var. Kurulu stant olarak 80’e yakın stadımız söz konusu. En güzel tarafı 200’e yakın yazarımız var. Bu 200’e yakın yazarımızın da Sayın Valimiz ve Mili Eğitim Müdürümüzün desteği ile 50 minik, küçük yazarımız var. İlköğretim ile lise arasında bizim geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız şimdiden kitap yazmaya başladılar. Tabi bununla da kalmıyor, 50 de yerel yazarımız var. Sayın Valimizin mutlaka onlara gelecek yıllara ait müjdeleri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

“MEMLEKETİN İRFANINA KATKI SUNULUYOR”

AK Parti Afyonkarahisar Ali Özkaya, fuarın şehrin gelişimine katkı sunduğunu belirterek,  “Sayın Valimiz ve Sayın Abdioğlu’na bu kitap fuarını organize eden herkese teşekkür ediyorum. Memleketin eğitimine, öğretimine, irfanına çok önemli bir katkı. Ben ilkokulu bitirip İmam Hatip’e başladığımda Fransızca Öğretmeni olup, Türkçe Derslerimize giren bir hocamız vardı. Kendisine uzun ömürler diliyorum. İyi hatıralarla anıyorum. Her hafta bir kitap okumayı bize zorunlu kılmıştı. Mutlaka kütüphaneye gideceğiz, bir kitap alacağız, okuyacağız ve onu özetleyeceğiz. O hocamızdan Allah razı olsun. İnşallah bütün öğretmenlerimizden gençlerimize bu hocamızı örnek gösteriyorum. Seçim bitti geçen hafta meclis kütüphanesine uğradım 20 tane kitap aldım. Yakın tarih, Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetimizin kuruluşunu. Ben son 2 yıldır hep yakın tarih okuyorum. Cumhuriyetin kuruluş dönemini. Çok ilginç tarih hep tekerrür ediyor, hep tekerrür ediyor, hep tekerrür ediyor. Tarihten ders almayı, okumayı, ilim ve irfanımızı artırmayı mevlam nasip etsin.  Bu kitap fuarını ilimizin kültür, eğitim hayatına önemli katkılar olacağını ifade ediyorum.” şeklinde konuştu. Milletvekili Ali Özkaya’nın selamlama konuşmasının ardından Milletvekili Veysel Eroğlu konuştu.

“KİTABIN ROLÜ HAYATIMIZDA ÇOK BÜYÜK”

Kitap okumanın önemine değinen Milletvekili Eroğlu: “Geçen yıl birincisi yapılan kitap fuarına katılmıştık. Kitap okumak çok önemlidir. Kültür ve ilim yoksa o şehrin içi boştur. Bu tür fuarlarla ilimizi kültür ve ilim merkezi haline getireceğiz. Bunda kitabın rolü çok büyüktür. Ben bu fuarda emeği geçen herkesi kutluyorum. Özellikle ulusal yazarların davet edilmiş olması, çok sayıda yayın evinin yer alması, aynı zamanda Afyonkarahisar’dan genç yazarlarımızın da buraya katılmış olmalarından dolayı fevkalade gurur duydum. Okumak çok önemli. Valimizin bir tespiti var, genç yaşta okuma alışkanlığına başlarsanız okuma alışkanlığınız hayatınız boyunca devam ediyor. Okumak insanın kavrama yeteneğini hızla artırıyor, ben buna şahit oldum. Ben bugün çok başarılı hizmetleri yapmışsam ortaokul ve lise de okuduğum çok sayıda kitaba borçluyum. Gece başucunuzdan kitabı eksik etmeyin. İnşallah bu fuarın kitap ve kültür şenliği olarak devam etmesini diliyoruz. Çok güzel ve hayırlı bir teşebbüstür ve bunun devamı da şarttır. İnşallah bundan sonrada üçüncüsü ve dördüncüsü şeklinde devam eder. Ben Valimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Çocuklara kitap için hediye çeki hazırlamış. Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarında başta Valimiz ve diğer emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

“ZENGİNLİK KÜLTÜRDEDİR”

Daha sonra söz alan ve Kitap Fuarı’ndan beklentisini anlatan Vali Mustafa Tutulmaz:“ Kitap Fuarımızı daha ileri bir aşamayı düşünerek gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Siirt’te başladığımız ve orada tecrübelerimizi iyi bir şekilde buraya aktardığımız bu kitap fuarından ne bekliyoruz ben öncelikle bunu ifade etmek istiyorum. Geçen yıl başladığımızda biraz tereddütler vardı. Ancak fuarın sonunda gelinen noktada bunun önemli bir etkinlik olduğu konusunda hem fikir olundu. Biz bu fuarın kültür şöleni olarak yaşanmasını istiyoruz. İlimiz 10 gün boyunca kitapla, yazarlarla, konferansla, sempozyumla ve aklınıza ne gelecekse bunlarla bir araya gelsin. Burayı bir kültür şölenine döndürelim diyoruz. Bütün öğrencilerimizi mümkün olduğu kadar bu kitap fuarına getirelim öğrencilerimiz kitabın kokusunu alsınlar ve kitap alsınlar diyoruz. Ekonomik durumu iyi olamayan öğrencilerimize çek dağıtarak onların kitap almalarına imkân sağlıyoruz. Bunu yapmamızın bize getireceği en önemli şey artık ilimizin ağır ağır kültür şehri olma yönünde de ilerlemesini sağlamaktır. Zenginlik sadece parada pulda değildir, zenginlik çoğu zaman kültürdedir. Eğer biz kültürel birikimimizi oluşturabilirsek ve sonraki nesillere aktarabilirsek ilimizin değerini daha da üst düzeylere çıkarmış oluruz” diye konuştu.

KİTAP OKUMAYI ARTIRMALIYIZ

Kitap okuma üzerine bazı araştırma sonuçlarını paylaşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Araştırmalara göre; Türkiye’de ortalama günde 7 dakika kitap okunuyor. Avrupa’da bu 13 dakikaya kadar çıkıyor. Aslında biraz yakınız ama yine yarısındayız. Bizim bu okumayı en az 10 dakikaya çıkarmamız lazım. Bir diğeri ’luk nüfus düzenli kitap okuma gayreti içerisinde ?’da bu yok. Bunu da bizlerin artırması lazım. Yani kitapla haşır neşir olan kesim . Dünyada kitap okuma sıralamasında Türkiye 86’ıncı sırada. Ekonomik gelişmede ve diğer alanlarda 15 ile 20’inci olduğumuz bir ortamda biz 86’ıncı sıradayız. Bu da bizim ülkemize yakışmayan bir durumdur ve bunu da biran evvel arttırmamız gerekiyor. Bu kitap fuarları bunu sağlayacaktır. Yine Türkiye’de kitap okuyanların yüzde E’i aşk kitabı okuyormuş, C’ü dini kitaplar okuyormuş diğer bütün alan . Burada da bizim biraz sıkıntımız var demek ki. Ancak bu tür kitap fuarları ile bunu yukarı seviyelere çıkaracağız. Yine yapılan bir araştırmada stresi en iyi gideren şeyin kitap olduğu ortaya çıkmış. Her sayfa açıldıkça streste azalma oluyormuş ve 3-4 sayfadan sonra sıfır strese ulaşılıyormuş. Bunu da stresli olanlara tavsiye ediyoruz. Yine televizyondan edinilen bilginin 2 katı bilgi kitapta kalıcı halde oluyormuş. 6 ila 15 yaş arasında okuma alışkanlığı edinen çocuklar daha sonraki hayatında @ oranında en azından okuma alışkanlığını devam ettiriyorlarmış. Bizler ve öğretmenlerimiz vasıtası ile de veliler olarak çocuklarımızda çok daha fazla bu dönemde kitap okumayı öğretmeli ve alışkanlık haline getirmeliyiz. Daha sonraki hayatında bu okumayı kalıcı hale böyle getirebiliriz. Ben Kitap Fuarının oluşmasında emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalar sonunda 185 yayınevinin ve 80 tane stanttın bulunduğu Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarının açılış kurdelesi kesildi. Kurdelesi kesimi sonrası Vali Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri ile tüm protokol üyeleri yayınevlerine ait kitap stantlarını ziyaret etti.Açılış programının sonrası Afyonkarahisar Şehir Maketini inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın söyleşisine katıldı. Başkan Çoban’ı dinleyen Vali Mustafa Tutulmaz günün anısına Başkan Çoban’a tablo hediye etti.Afyonkarahisar 2. Kitap Fuarı, 12-21 Nisan 2019 tarihine kadar her gün 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak

Yorumlar (0)
11°
hafif yağmur
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20