banner16

banner15

'Helal lokma peşinde olana destek olacağım'

İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak,  partisinin Haftalık Basın Toplantıları’nda konuşarak belediye işçilerine şu sözlerle seslendi, “Belediyeye geldiğimizde belediyede çalışan arkadaşlarımız müsterih olsunlar.  Helal lokma peşinde koşan herkesin arkasında olacağım.” Öte yandan Koçak, 9 projesini kamuoyu ile paylaştı.

GÜNDEM 05.03.2019, 16:58 05.03.2019, 16:58
'Helal lokma peşinde olana destek olacağım'
banner18

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Dinar’ı ziyaret edeceğini söyleyen Koçak, bu ziyarete teşkilat mensupları ile katılacaklarını ifade etti. Koçak, vatandaşların asıl gündeminin ekonomik sıkıntılar olduğunu belirterek, “Kapı kapı dolaşıyoruz, insanlarımızın dertlerini dinliyoruz. Ekonomik sıkıntılarına birebir şahit oluyoruz. Her evde en az 2 gencimizin işsiz olduğunu görüyoruz. Biz bu gençlerimize geleceğimiz diyoruz, okutuyoruz. Onların heba olmasına izin vermeyeceğiz. Esas meselemiz ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak, ideolojik tartışmalar değil. Bu millet, bu vatan bizim. Üretime dönerek, yatırımı, istihdamı arttıracağız. Umutsuzluk ve dar boğazdan insanlarımız kurtaracağız. İşsizliği yok etmek için ciddi çalışmalarım bulunmakta” ifadelerini kullandı.

KİMSENİN RIZKIYLA OYNAMAM

Koçak, seçilmesi durumunda belediye personelinin çalışma şartlarının iyileştirileceğini söyleyerek,  “Hiç kimsenin rızkıyla oynamadım oynamam. Belediyeye geldiğimizde belediyede çalışan arkadaşlarımız müsterih olsunlar.  Helal lokma peşinde koşan herkesin arkasında olacağım. Arkadaşlarımın çalışma şartlarını daha iyi noktaya taşıyabilmek için, evlerine daha fazla para götürebilmelerini sağlayabilmek için elimden ne geliyorsa yapacağım. Ben personelimi çalışanım değil, çalışma arkadaşım olarak görürüm. Biz Afyonkarahisar’ımızı en iyi noktaya onlarla birlikte getireceğiz” dedi.

ÇOCUK SOKAĞI KURACAĞIZ

“Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onları 4-4’lük yetiştirip hayata hazırlamak bizim en önemli görevimiz” diyen Koçak, Çocuk Sokağı Projesi’ni şu sözlerle anlattı; “çocuklarımızın oyun oynayabileceği, trafiğe kapalı modern sokaklar yapacağız. Çocuk sokaklarımız ile çocuklarımıza güvenli ve rahat bir şekilde oyunlar oynayabileceği, trafiğe kapalı modern bir alan sunacağız. Geleneksel sokak oyunlarını yeniden hayata geçireceğiz. Çocukların düşlerini gerçekleştirebilecekleri, daha özgür ve daha özgüvenli bireyler olarak büyümelerini sağlayacak sokaklar yapacağız. Gönüllerince koşup eğlenebilecekler, misket, saklambaç, körebe, seksek, evcilik gibi oyunları oynayabilecekler, çocuk sinemaları izleyip, kitap okuyabilecekler. Çocuklarımız evde bilgisayar başında, içine kapalı, teknoloji bağımlısı çocuklar olarak değil, sokakta güven içinde oynayan, sosyal iletişimi gelişmiş, özgüveni yüksek bireyler olarak yaşayacaklar. Mahalle kültürü ve komşu ilişkileri gelişecek, oyun arkadaşları üzerine kurulu dostluklar geliştirecekler” dedi.   

MAHALLE KREŞLERİ AÇACAĞIZ

Her mahalleye kreş yapacaklarını belirten Koçak: “Mahallelere kreşler yapacağız. Çocuklarımız kendi mahallelerinde, emin ellerde büyüyecek. Yetişmiş personeli ile ilk eğitimlerini mahalle kreşlerinde alacaklar. Hem çocuklarımızla ilgileneceğiz, hem istihdam alanı açacağız. Bahçesi, oyun parkı, modern sınıfları, interaktif eğitim tarzı, yetişmiş eğitimcileri, güler yüzlü personeli ile örnek bir uygulama olacak. Çocuklarımız BEGÜS (Belediye Kamera ve Güvenlik Sistemi) ile hem belediyenin ilgili birimince sürekli denetlenecek hem de ebeveynler, çocuklarını cep telefonlarından izleyebilecekler. Üstelik kreşlerin bahçelerinde sevimli hayvanlar olacak. Çocuklarımız doğal hayatı öğrenerek büyüyecek. Gıda ihtiyaçları organik pazardan karşılanacak” şeklinde aktardı.

“BELEDİYE AKADEMİ’Sİ KURACAĞIZ”

Belediye Akademi ile geniş bir eğitim yelpazesi oluşturarak, toplumun her kesimine hitap edecek eğitimlerin verilebileceğini söyleyen Koçak: “Belediye Akademi, sürekli eğitim merkezi olarak görev yapacak. Gençler için proje akademisi, anneler için anne üniversitesi, evlilik hazırlığı yapanlar için evlilik okulu, meslek lisesi öğrencileri için çıraklık eğitimi gibi birçok alanda eğitimler verilecek. Üniversite, Halk Eğitim Merkezi, İŞKUR ve STK’larla işbirliği halinde koordine edilecek olan Akademi’de alanında uzman hocalar eğitim verecek. Modern eğitim gereçleri ile donatılacak akademi binasında STK’larda eğitimler düzenleyebilecekler. Toplumsal bilinç ve kalite artırılacak” diyerek yeni istihdam alanı oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

“EVLİLİK OKULU AÇACAĞIZ”

Evlilik okulu ile gençleri teorik ve pratik derslerle evliliğe hazırlayacaklarını ifade eden Koçak: “Belediye Akademi bünyesinde oluşturacağımız eğitim ortamında, evlilik hazırlığı yapan gençlerimize kadın erkek ayrımı yapmadan aile ekonomisi, çocuk sağlığı, aile hukuku, çocuk hakları gibi derslerin yanında bulaşık ve çamaşır yıkama, ütü yapma, alışveriş, temizlik, çocuk bakımı eğitimleri vereceğiz. Son zamanlarda evlenen çiftlerin neredeyse yarısı boşanmaya başladı. Düşünülmeden, hazırlıksız yapılan evlilikler hüsranla sonuçlanıyor. Evlilik hazırlığı yapan gençlerimize aile bilincini kazandıracağız. Kurs sonunda başarılı olanlara Evliliğe Hazırdır sertifikası vereceğiz” dedi.

“TECRÜBE ATÖLYELERİ OLUŞTURACAĞIZ”

Ustaların tecrübesi ile gençlerin enerji ve vizyonunu kuracakları tecrübe atölyeleri ile bir araya getireceklerini söyleyen Koçak: “İşinde usta emekliler için atölyeler kuracağız. Emeklilerin toplum yararına emekçi olmalarını sağlayacağız. Boş durmak istemeyen emeklilerimize ve ekonomik şartlar yüzünden işyerini kapatan ustalarımıza belediye olarak atölyeler kuracağız. Bu atölyelerde hem ustalıklarını meraklı yeni kuşaklara aktaracaklar, hem üretim yaparak ekonomiye katkıda bulunacaklar. Emeklilerimiz, buralarda el emeği göz nuru işler yaparak, hobilerini üretime dönüştürebilecekler.  Gençlerle birlikte sosyal projeler geliştirecekler ve toplum yararına işler yapacaklar. Biz de belediye olarak onlara destek olacağız. Ayrıca emeklilerimizin vaktini geçirecekleri lokal kısmı olacak” ifadelerini kullandı.

“GAZİLER EVİ İNŞA EDECEĞİZ”

Gaziler evi projesini anlatan Koçak: “Afyonkarahisar’ın tarihi şan ve şerefine uygun olarak, şehit aileleri ve gazilerimiz için görkemli bir mekan yapacağız. Şehit aileleri ve gazilerimiz için yapacağımız mekan, aynı zamanda şehit cenazeleri için taziye evi olarak kullanılacak. Şehitlerimize ve gazilerimize vefa örneği göstereceğiz. Bu toprakların gerçek sahipleri hiç kimseye minnet duymadan huzur içinde yaşamaya devam edecekler. Onların hatıraları nesilden nesile aktarılacak. Devletin kazanıldığı bu topraklar, kazananların onurlarını yaşatacak” dedi.

MAHALLE ÇEŞMELERİ

Mahalle çeşmeleri projesi ile milli kimliği şehrin mimarisi ile buluşturacaklarını ifade eden Koçak:Her mahallemizde bir çeşmemiz olacak. Geleneksel mimariyi modern özelliklerle buluşturacağız. Güneş enerjisi ile çeşmelerimizden hem sıcak, hem de soğuk su akacak. Çeşmelerimizin yanında meyve ağaçlarımız olacak. Geleneksel alışkanlıklarımızı yaşatacağız. Afyonkarahisar’ın tarihi kent kimliğini yaşatacağız” dedi.

SİVİL TOPLUM MERKEZİ

Sivil toplum kuruluşlarına verdiği önemi her fırsatta dile getiren Koçak: “Dernekler, vakıflar ve diğer STK’lar için yeni bir alan oluşturacağız. STK’ların yapılarını güçlendireceğiz, böylece yerel demokrasiyi geliştireceğiz. Etkinliklerini artırabilmeleri için imkanlar oluşturacağız. Şehri birlikte yönetme kültürü, şeffaflık ve denetlenebilirlik ilkeleri bizim vazgeçilmez ilkelerimizdendir. O yüzden STK’ları yerel demokrasinin en önemli unsurları olarak görüyoruz. Birçok projemizi STK’larla beraber hayata geçirerek sürdürülebilirliklerini sağlayacağız. Herkes proje düşünebilir, hatta hayata da geçirebilir, ama sürdürülebilirlikleri ve verimliliklerini sağlamak vizyon ve yönetim bilinci gerektirir” sözleri ile sivil toplum merkezi projesini kamuoyu ile paylaştı.

BELEDİYE KONSERVATUVARI

Afyonkarahisar’ın birçok alanda sanatçı yetiştirdiğini ifade eden Koçak, mevcut belediyenin aldığı konservatuvar kararını hayata geçireceklerini belirtti. Koçak: “Modern, ferah bir mekan yaparak, şehrimizde müziğe ilgi duyanlar için gerekli eğitim altyapısını sağlayacağız. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Tasavvuf Müziği bölümlerinin olacağı konservatuvarda, bağlama, ud, keman, ney, gitar, piyano, şan eğitimleri verilecek. Satranç, resim gibi kurslar da düzenlenebilecek. Kursu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları verilecektir” dedi. 

 

  

Yorumlar (0)
13°
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30