evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat

28 Ocak 2020, Salı

Afyon'un en güncel, en aktif, en dürüst İnternet gazetesi.

Eber Gölü hakkında bir uzman meclisi bilgilendirsin

Eber Gölü hakkında bir uzman meclisi bilgilendirsin

Toplantı sonunda gündem dışı söz alan MHP Merkez İGM Üyesi Ahmet Zeki Ertürk, ilin en büyük gölünün Eber Gölü olduğunu belirtti.
“TORF ÇIKARIMI İÇİN EBER GÖLÜ PARSELLENDİ”
Eber Gölünün 165 milyon metrekare büyüklüğe sahip olduğunu söyleyen Ertürk şöyle konuştu:
“Bu gölümüz maalesef yağış rejiminin değişmesi ve gölü besleyen kaynakların kısıtlı hale gelmesinden dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yaklaşık 20 gün önce yerel basından öğrendiğime göre gölde çıkan yangının kasıtlı çıktığı noktasında ifadeler vardır. Hatta ilimizde ki saygın bir işadamı bunun kendisiyle alakası olmadığı yönünde yerel basına beyanat sunmuştur. Öğrendiğime göre göl tabanında ki torfun çıkarılması için gölün parsellendiğini, şu anda 5 firmanın buradan torf çıkarma faaliyetinde bulunduğunu öğrendim.”
“BİR UZMAN MECLİSİ BİLGİLENDİRSİN”
“Eber Gölü ekolojik yapısı muhafaza edilmesi gereken bir göldür.” diyen Ertürk, “Ayrıca bitki ölçüsü ve gölde yaşayan yabani hayvanlar açısından da ülkemizde avcılar tarafından da bilinen malum bir göldür. Öte yandan Eber sahası endemik bitkilere de sahiptir. Göl milli bir varlıktır. Eber Gölünün gelecek nesillere intikal ettirilebilmesi için gölde ki kirlilik önlenmelidir. Gelecek nesillerin bu gölde hak sahipleri olduğu kanaatindeyim. Gölün yeniden beslenmesi için bir takım tedbirler alınmalıdır. Gölde ki canlılığın devamı açısından bu torfun çıkarılmasında fayda olabilir mi bilmiyorum. Bilimsel bir sonuç yok. Çünkü göl suları azaldığında göl tabanından çıkacak metan gazları gölde ki canlıları yok edebilir. Belki de bu torfun çıkarılması göl canlılarının hayatlarının devamı için gerekli bir işlem olabilir bilemiyorum. Bu sebeplerle Doğa Koruma Milli Parlar Müdürlüğü’nden bir uzmanın gelerek bu konuda bizi bilgilendirmesini talep ediyorum. Bu göl Bolvadin, Çay, Sultandağı sınırlarında bulunmaktadır. Üç ilçemizi birden ilgilendiren bir konudur. Konu acite edilerek siyasete malzeme yapılmamalı, siyasete alet edilmemelidir. Amacımız Eber Gölünü kurtarmaksa bu konuda siyaset yapmamamız gerekir.” dedi.

Kaynak: Kocatepe Gazetesi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık