evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat

15 Kasım 2019, Cuma

Afyon'un Fikir Gazetesi

Dünyaca ünlü şefler Afyon mutfağını tanıdı

Dünyaca ünlü şefler Afyon mutfağını tanıdı


Afyonkarahisar Valiliği’nin desteklediği ve Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği (AFPAD) tarafından düzenlenen . Gastro Lezzet Festivali, farklılıklarıyla damga vurdu. Katılımcılar tarafından tam not alan festival, yoğun ilgi gördü.

40 ÇEŞİT KAZAN YEMEĞİ DAĞITILDI

200 kiloluk dana çevirmenin yine başrol oynadığı festivalde, 3 ton aşure ve Afyon’a özgü 40 çeşit kazan yemeği dağıtıldı. Festivalde, Afyonkarahisar Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri ve öğrencileri tarafından 85 kilo lokumla hazırlanan Türkiye haritası ise büyük beğeni topladı.

DÜNYACA ÜNLÜ ŞEFLER KATILDI

Yabancı konukların da ilgi gösterdiği festivale büyükelçi ve eşleri ile dünyaca ünlü yabancı şefler de katıldı. Festival alanındaki stantları tek tek gezerek şehre özgü lezzetler hakkında bilgi alan büyükelçi ve yabancı şefler, kentin yöresel lezzetlerinin tadına baktı. 2 gün süren festivalde dünyaca ünlü şefler, festival alanındaki mutfağa da girerek, gastro showlar gerçekleştirdi. Şehrin yöresel ürünlerini, uluslararası ürünlerle harmanlayarak yemekler yapan şefler, hünerlerini sergiledi.

ÖĞRENCİLER YARIŞTI

Aynı zamanda dünyaca ünlü şefler, festival kapsamında gerçekleştirilen 7 Bölge 7 Lezzet Liseler ve Üniversiteler Arası Yemek Şampiyonası’nda da jüri üyeliği yaptı. Daha sonra Lavanta Kır Bahçesi’nde TAFED’e bağlı dernek başkanları ve şeflerle bira araya gelen büyükelçi ve yabancı şeflere, şehri özgü yöresel yemekler ikram edildi.

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık