banner16

banner15

Anadolu Isuzu, geleceğin çevreci araçlarını görücüye çıkardı

Türkiye'nin önemli ticari araç üreticisi Anadolu Isuzu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Busworld Brüksel 2019'a 9 farklı aracıyla katıldı Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak: 'Global marka olma yolunda ilerlerken güçlü ArGe yapımızla sürekli yeni araçlar üretiyor ve toplu ulaşıma ideal çözümler sunuyoruz. Gelecek dönemde de yeni araç yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz' Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan: 'Sağlam ve sürdürülebilir ihracat yapılanmamız sayesinde ihracat yaptığımız ülke sayısını 60'a çıkarmayı planladığımız 2020 hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz'

GÜNDEM 20.10.2019, 11:45 20.10.2019, 11:45
Anadolu Isuzu, geleceğin çevreci araçlarını görücüye çıkardı
banner18

BRÜKSEL (AA) Türkiye"nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, otobüs segmentinin dünyadaki en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen, Belçika"nın başkenti Brüksel"de düzenlenen Busworld Brüksel 2019"a, 3"ü dünyada ilk kez lanse edilen 9 farklı aracıyla katıldı.

Fuarın 6. Hall ve 638 numaralı standında Novociti Volt orta menzil, Novociti Volt uzun menzil ve Citivolt 12 ismindeki elektrikli araçlarıyla ilk kez boy gösteren Anadolu Isuzu, CNG sistemine sahip Interliner 13 CNG aracını ziyaretçileriyle buluşturdu.

Isuzu Visigo Hyper, Turquoise, Citiport 18, Citiport 12 Hyper, Novociti Volt (orta menzil), Novociti Volt (Uzun Menzil), Interliner 13 CNG, Citivolt 12 ve Novo Cabrio modellerini burada sergileyen Anadolu Isuzu, Avrupa"daki değişen pazar ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği elektrik ve CNG sistemlerine sahip yeni nesil çevreci araçlarına ilk kez burada yer verdi.

Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak, yaptığı açıklamada, Türkiye"nin otobüs ve midibüs üretiminde dünyada iddialı üretim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, kendilerinin de Anadolu Isuzu olarak midibüs ihracatındaki liderliklerini koruduklarını söyledi.

Kurum olarak güzel çalışmalarda bulunduklarını ifade eden Koçak, "Global marka olma yolunda ilerlerken güçlü ArGe yapımızla sürekli yeni araçlar üretiyor ve toplu ulaşıma ideal çözümler sunuyoruz. Gelecek dönemde de yeni araç yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Busworld 2019"da özellikle elektrikli ve CNG araçlarımızla alternatif enerji sistemlerine sahip araçlarımızı sunuyoruz. Standımızda 3"ü dünyada ilk kez lanse edilen toplam 9 modelimizle Busworld"de Türkiye"yi temsil etmekten gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.


"2020"de ihracat yaptığımız ülke sayısını 60"a çıkarmayı planlıyoruz"


Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan da tüm dünyadan ticari araç devlerinin yakından izlediği bu önemli organizasyonda, Türkiye"nin ticari araç markası olarak 3"ü dünyada ilk kez lanse edilen toplam 9 modelle katılmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktardı.

Anadolu Isuzu olarak yurt dışındaki distribütörleri ve hızlı servis imkanlarıyla dünyada tercih edilen markalar arasında üst sıralarda yer aldıklarını belirten Arıkan, "Sağlam ve sürdürülebilir ihracat yapılanmamız sayesinde ihracat yaptığımız ülke sayısını 60"a çıkarmayı planladığımız 2020 hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Yeniliğe ve yatırıma olan tutkumuzla geliştirdiğimiz araçlarımızı önümüzdeki yıllarda da sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

Gürcistan"ın Tiflis Belediyesi"ne satışını yaptıkları 220 adetlik Novociti Life"ın teslimatında 100 adete geldiklerini bildiren Arıkan, kalanını da yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını söyledi.

Arıkan, bu kadar büyük olmasa da daha küçük teslimatları bulunduğunu ifade ederek, "Mesela Fransa"da çok teslimatlarımız var. Azerbaycan"da, birçok ülkede teslimatlarımız var. Gürcistan gibi takip ettiğimiz çok büyük, benzer ihaleler var. Onlar da olumlu sonuçlanırsa önümüzdeki seneye olumlu etkileri olacaktır." dedi.


"1 Ekim"de başlayan faiz kampanyasından olumlu geri bildirim alıyoruz"


Tuğrul Arıkan, otomotiv sektöründeki teşvik paketinden ticari araç tarafının da yararlandığını hatırlatarak, devletin desteğinin ardından kendilerinin de buna katkı sağladığını söyledi.

Arıkan, 0,490,69 arası 24 aydan 60 aya kadar opsiyonlar koyduklarını belirterek, "Bu paket çok faydalı oldu. Çünkü yaklaşık 1,5 senedir faizdeki artış nedeniyle piyasa olumsuz etkilenmişti. 1 Ekim"de başlayan faiz kampanyasının ilk geri bildirimlerini yeni alıyoruz. İlk geri bildirimler olumlu. Önemli bir başvuru var. Kamu bankalarının çok önemli desteği var. Şu anda ilk 15 gün oldu. İlk kampanya verileri cesaret verici. Üreticilere fayda sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.


Elektrikli ve CNG sistemli Isuzu araçları öne çıktı


Verilen bilgiye göre, midibüs segmentinde yüzde 100 elektrikli olarak tasarlanan Isuzu Novociti Volt, Busworld Brüksel 2019 Fuarı"nda, menzil ve yolcu kapasiteleri farklılık gösteren iki versiyonuyla yer alıyor.

Satışlarına 2018 yılında başlanan ve birçok ödül kazanan dizel Novociti Life aracının elektrikli versiyonu olan Novociti Volt, tam elektrikli sürüş sistemiyle oldukça sessiz olmakla beraber sıfır karbon emisyon seviyesi sayesinde çevre dostu araçlar kategorisinde bulunuyor.

AVAS (Acoustic Vehicle Alerting Systems) sayesinde yayaların güvenliği için gürültü kirliliği yapmayan yapay bir motor sesi çıkaran Novociti Volt, bu sayede yayaların aracı fark etmesini sağlayarak riskli durumları engelliyor.

Novociti Volt"un üzerinde konumlandırılmış olan piller, 200 kilovatsaatlik batarya kapasitesiyle araca 270 kilometreye kadar menzil imkanı sağlıyor. Pil paketlerinin tavanda pozisyonlandırılması, aracın menzilinin artırılıp azaltılması projelendirilebiliyor. Aracın arka tarafında konumlandırılan elektrik motoru ise 240 kilovatlık (kW) motor gücü ve 2 bin 300 newton/metrelik (Nm) tork değerine sahip bulunuyor. Garanti kapsamında, pil ömrünün 5 yıl veya 250 bin kilometre boyunca yüzde 70 oranının altına inmeyeceği garanti ediliyor.

Araç tek şarj soketinden AC (22 kW) ve DC (140 kW) tipte şarj edilebiliyor. 600 V"lik operasyon voltajıyla 2 saate kadar düşürülebilen hızlı şarj (DC) imkanının yanında ev tipi prizden 8 saate kadar şarj edilebilme (AC) imkanı da sunuluyor. Novociti Volt"un hızlı şarj dolum sistemi sayesinde 10 dakika içerisinde, 140 kW güçle 30 kilometre veya 200 kW güçle 50 kilometre menzil imkanı sağlanabiliyor.

Günde bir kez uygulanmak şartıyla 10 dakikalık bu ekstra hızlı dolum pil ömrüne olumsuz etki etmiyor. Novociti Volt aracının üzerinde 3 adet güneş paneli bulunuyor. Bu güneş panelleri tüm düşük gerilim (24 V ile çalışan) ekipmanlarına destek sağlıyor. Böylece araç menzili de desteklenmiş oluyor. Araçta bulunan "AConnect" telematik sistemiyle araç hızı, batarya seviyesi, enerji tüketimi, gaz ve fren pedal pozisyonu gibi değerler analiz edilerek filoların ve şirketlerin verimliliğini artırmaya yönelik çözümler sunulabiliyor. Aynı zamanda sürücü hataları görüntülerle raporlanarak sürücünün puanı belirleniyor ve sonucunda tüm analizler bir araya getirilerek şoför karnesi oluşturuluyor. Böylece operatörler, operasyon maliyetlerini düşürecek önlemler alabiliyorlar.


Garanti kapsamında pil ömrü 8 yıl veya 400 bin kilometre


Stantta sergilenen diğer elektrikli araç olan Citivolt 12, 12 metre uzunluğa ve batarya elektrikli (BEV) sürüş sistemine sahip bulunuyor.

Araç, 30 koltuk ve 60 ayakta yolcuyla 90 kişiye kadar toplu ulaşım imkanı sağlıyor. Citivolt"un alçak tabanlı monokok gövdesi ve yana eğilme (Kneeling) sistemi engelli ve öncelikli yolcuların araca kolay erişebilmesine imkan sağlıyor. Aracın üzerinde konumlandırılmış olan lityum iyon piller, 351 kilovatsaatlik batarya kapasitesiyle 300 kilometreye kadar menzil imkanı veriyor. Aracın arka tarafında konumlandırılan Siemens elektrik motoru ise 160 kW"lik motor gücü ve bin 400 Nm"lik tork değerine sahip bulunuyor.

Garanti kapsamında, pil ömrünün 8 yıl veya 400 bin kilometre boyunca yüzde 70 oranının altına inmeyeceği garanti ediliyor. Pil paketi için sunduğu sıvı soğutma sistemi sayesinde araç her iklimde kolayca hizmet verebiliyor. Aracın bataryası DC tipte şarj ünitesinden maksimum 120 kW"a kadar güç sağlanabilecek şekilde şarj edilebiliyor. Citivolt 12 de 600 V"lik operasyon voltajıyla 4 saate kadar düşürülebilen hızlı şarj imkanı da sunuluyor. Araçta bulunan rejeneratif frenleme sistemi sayesinde, frenleme ve ivmelenerek kayma esnasında açığa çıkan enerji ortalama yüzde 30 oranında geri elektrik enerjisine çevrilerek geri kazanılabiliyor.


CNG aracı, 320 beygirlik motor gücüne ve bin 356 Nm"lik tork kuvvetine sahip


Stantta bulunan Cummins motoru entegre edilmiş Interliner 13 CNG aracı ise Anadolu Isuzu"nun 12 metre ve üstü servis ve turizm segmentinde piyasaya süreceği ilk araç olma özelliğini taşıyor.

Interliner 13 CNG, özellikle Avrupa pazarında servis aracı, okul otobüsü ve kısa mesafeli şehirler arası ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi.

Orta kısımda ayakta yolcu ve tekerlekli sandalye alanı bulundurmasından ötürü Class 2 araçlar kategorisinde yer alan Interliner 13 CNG (Compress Natural Gas) motorunun sunduğu düşük emisyon seviyesi, sessiz sürüş imkanı ve daha verimli yakıt tüketimi gibi temel özellikleri bulunuyor.

Interliner 13 CNG"nin sahip olduğu 5 adet Tip3 CNG tankı, toplamda bin 520 litrelik hacim sunuyor. 6 silindirli Cummins motora sahip olan 13 metrelik CNG aracı, 320 beygirlik motor gücüne ve bin 356 Nm"lik tork kuvvetine sahip bulunuyor. Araçta ön ve orta kısmında olmak üzere iki servis kapısı yer alıyor.


Midibüs segmentindeki ilk cabrio araç; Isuzu Novo Cabrio


Anadolu Isuzu"nun Çekya"deki distribütörü Turancar CZ s.r.o. tarafından yerel müşteri talepleri göz önüne alarak geliştirilen Novo Cabrio modeli, aracının üstü ve yan camları açılarak şehir içi hopon, hopoff (Sightseeing) taşımacılığına uygun hale getirilmesi sağlıyor. Anadolu Isuzu standında sergilenen Isuzu Novo Cabrio modeli, öncelikle Prag şehri olmak üzere turizm potansiyeli yüksek olan şehirler için geliştirildi.

Busworld Brüksel 2019, 23 Ekim"de sona erecek.


Yorumlar (0)
21°
açık
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30