banner16

banner142

banner15

banner143

Afyon’un Deprem Dosyası: Ahmet Neoldum röportajı

Afyon Postası, “Afyon’un Deprem Dosyasını” açtı. Bu dosyada ilk konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ahmet Neoldum oldu. Afyon'da ki yüksek binalardan, zemini balçıklı olan Uydukent, Erkmen ve Organize Sanayi Bölgesi... Kale etrafındaki eski yapılar... İki önemli fay hattının geçtiği Çay, Dinar, Çobanlar ve Şuhut ilçeleri... Afyon'da ki dikkat edilmesi gereken konut ve kamu binaları... Bütün bu konuların yanıt bulduğu röportaj...

banner138
GÜNDEM 04.11.2020, 08:14
Afyon’un Deprem Dosyası: Ahmet Neoldum röportajı
banner18

İnşaat Mühendisleri Odası Afyonkarahisar İl Temsilcisi Ahmet Neoldum, Afyon Postası’ndan Nail Azbay’a konuştu. Neoldum, Afyonkarahisar’da hassas olan bölgelerden, yapılması gerekenlere kadar pek çok konuya açıklık getirdi. 

İşte Ahmet Neoldum’un özetle söyledikleri:

HÜKÜMETİN DURUŞUYLA ODALARIMIZ PASİF HALE GELDİ

Gerekli uyarıları biz yapıyoruz. Hükümetin duruşuyla beraber bizim odalarımız pasif duruma düştü. Sadece meslektaşların haklarını korumakla mükellefiz. Yada bu tür olaylarda uyarılar, çeşitli çözüm önerileri göstermek durumundayız. 

İZMİR’DE YAPILAN HATALAR AFYON’DA DA VAR

İzmir’de yıkılan 8 tane bina var. 1980 yıllarında eğitim sebebi nedeniyle bende İzmir’de bulundum. O bölge tamamen dolgu bir bölge. Bataklık bir bölge. Izmir’in körfezin tüm kanalizasyonunun toplandığı bir bölge. O bölge imar açıldıktan sonra çeşitli binalar yapıldı. Bu yapılan binaların tamamı 1975 deprem yönetmeliğine göre yapıldı. Yüzde 99’u böyle yapıldı. O yönetmeliğe göre yapılan binalarda düz çubuk demir kullanılıyordu. Hatta kangal demir kullanılıyordu. Kırma taşla beton atılmıyordu. Hazır kum ocaklarından gelen yıkanmamış elenmemiş kumlarla beton atılıyordu.  Bunları gördük. Afyon’da da bu tür şeyler var. 

DİNAR DEPREMİ AFYON İÇİN BİR MİLAT OLDU

Biz Afyon eksenin önce kendimizi uyarmalıyız. Neden? Yönetmeliklere uymamamız gerektiğini kendi mühendis arkadaşlarımıza söylüyoruz. İkinci sırada uyarılması gereken belediyeler ve denetleme mekanizmalarıdır. Bunlarla beraber ciddi çalışma yapıyoruz. Afyon’da ki milat 1995’de ki Dinar Depremi’dir. Daha sonra Sultandağı bölgesinde yaşanan deprem var. Ama asıl önemli olan Dinar Depremidir. Afyon’da o dönemde bir düzenleme getirmeyi öngördük. Dinar Depremi’nden sonra Afyon’da yapılacak tüm binalarda hazır beton kullanılmasını zorunlu hale getirdik. Ehliyeti ve kalifiyesi olmayan ustaların çalıştırılmamasını sağladık. Yapılan binaların tamamına yakınında sertifikalı ustalar çalıştı. 

99’DAN SONRA YAPILAN BİNALAR ÖLÜMCÜL YIKIMLAR GETİRMEZ

Son yıllarda yapılan binaların büyük bir çoğunluğunda can kaybı muhtemelen olmaz. Yıkım illaki olabilir, patlama çatlama olabilir. Vadesi yetene bir şey diyemeyiz. Ama depremin etkisiyle binaların yıkılamayacağını veya ölümcül yıkımlara sebebiyet vermeyeceğini iddialı bir şekilde söylüyorum.  Şu anda Afyon’da teknik imkanlar, malzeme çeşitliliği, bilinçli ustalar, mühendis arkadaşların kullandığı doneler bu duruma etkendir. Ben iddia ediyorum. Yönetmeliklere uyulursa, suistimal edilmezse biz Afyon’da bunu başardık diye iddia ediyorum. 

ÇAY, DİNAR, ÇOBANLAR VE ŞUHUT BUNA DİKKAT ETMELİ

Afyon’da ciddi olan iki tane fay hattı var. O fay hattının bir tanesi Çobanlar - Şuhut ekseninde geçiyor. Bir tanesi Çay - Dinar ekseninde geçiyor. Bu fay hattında olan binalarda yönetmeliğe uymalıyız ve çok katlı bina yapmayarak, hatta mümkünse tek katlı yapılar yaparak önlem alabiliriz. 

UYDUKENT VE ORNAGİZE SANAYİ BÖLGESİ UYARISI

Kale eteğinde olsun, Örenbağ, Çavuşbaş, Yarenler gibi yerleşim yerlerinin zemini tamamen kayalık zeminden oluşuyor. Buralar bizim aldığımız zemin emniyeti oldukça yüksek. Bizim asıl dikkat etmemiz gereken yerler yeni imara açılan Uydukent ve Organize Sanayi Bölgesi’dir. Buralardada yapılan binaların neredeyse tamamında fore kazık kullanılıyor. Ciddi tedbirler alınıyor. 

DEVLET HASTANESİ KONUSU…

Mühendislik tekniği olarak bütün zeminlere inşaat yapılabilir. Gerekli tedbirler alındıktan sonra. Suyun içine köprü ayağı dikiyoruz. Çamurun içine konut yada kamu binaları yapıyoruz.Devlet Hastanesinde benim bildiği 700’den fazla fore kazık var. Ondan sonra yapılan yüksek binalar var. Buralarda yine fore kazık kullanıldı. Bazılarında demirli bazılarında normal fore kazık kullanıldı. Bu kazıklar oradaki çürük zemini güçlendirmek için yapıldı. Bu bir inşaat tekniğidir. Teknik kurallara yönetmeliklere uyulursa ben ciddi ölümcül yıkımlar olacağını düşünmüyorum. 

AFYON’DA BU BİNALARA DİKKAT ETMELİYİZ

Bayındırlık Binası yani şimdiki Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nün binası eski yönetmeliğe göre yapıldı.  Yine orada yapılan Belmes Kooperatif evleri eski yönetmeliğe göre yapıldı. 8 bin konut diye tabir ettiğimiz, belediyenin satmış olduğu arsalara yapılan 2 katlı evler var. Bunların hepsi eski yönetmeliğe göre yapıldı. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Gerekirse güçlendirme yapmalıyız. 1975 yılına ait Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılan yerler buralar. Buralar biraz sıkıntılı binalar. Onun dışında yeni yapılan binaların yüzde 99’u yeterli olduğunu düşünüyorum. 

SULTANDAĞI DEPREMİ AFYON’DA Kİ BATAKLIK ZEMİNDE ETKİ GÖSTERMEMİŞ

Sultandağı depreminde ben şunu gördüm. Yıkılan binalar Çobanlar, Sultandağı, Çay, Sülümenli, Bolvadin ekseninde vardı. Afyon’da ki o kötü zemin dediğimiz, bataklık zeminlerde Uydukent ve Organize Sanayi Bölgesi’nde hiç bir etki göstermemiş. Binalarda çatlama bile yoktu. Ben enterasan gördüm. Hatta bizim için en tehlikeli binalar yığma binalardır. Onlarda bile herhangi bir durum yoktu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YETERİNCE ÖZVERİLİ ÇALIŞILMIYOR

Kentsel dönüşüm doğru kullanılırsa doğru. Ama bu noktada yeterince özverili çalışılmadığı kanaatindeyiz. Bunu Türkiye için genel söylüyorum. 

KAÇAK BİNALARI MÜKAFATLANDIRDIK

Kentsel dönüşümden daha acı bir şey var. İmar Barışı diye bir şey çıkardık. Genel af çıkardık. Ülke çapında kaçak yapılan, imara uygun yapılmayan bir çok binaya biz imar barışından oturulabilir müsadesi verdik. Bu binalar en yakın zamanda yıkılır endişesini ben taşıyorum. Depremde en riskli yerler burası. Çünkü hiç bir mühendislik şartnamelere uyulmamış, ruhsatnamesi olmayan affederek kullanılabilir müsadesi verdik. Kaçak binaları mükafatlandırdık. Deprem kuşağında olan ülkemizde böyle bir şey yapılmaması lazım. 

YAPI DENETİM SON YILLARDA ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR

Afyon ölçeğinde bit müteahhit belediye, şantiye şefi, gerekli yapı denetim elamanları en son tekrar belediye ve yapı denetim elamanları tarafından bütün aşamalarda kontrol ediliyor. Yapı denetim son yıllarda çok iyi çalıştığına ben inanıyorum. Bunu gözlemliyorum. 

UYDUKENTTE 14-15 KATLI BİR BİNA 2 KATLI BİNANIN TEPESİNDEN BAKIYOR

Yapım tekniklerine uyulduğunda 150 kata kadar yapılan binalar var. Hatta 35 yıllık mühendisliğimde şunu görüyorum. Sadece Afyon için demiyorum bunu. Şehirlerin bazı bölgelerinde adres binalar yapılabilir.  Bunu yaparken teknik kurallara uymalıyız. Şehrin dokusunu bozmadan yapmalıyız. Kalkıpta Uydukent’te 14-15 katlı bir binanın yanındaki iki katlı binaların tepesinden bakmasını engellemeliyiz. Teknik şartnamelere uyulduğu sürece yüksek katlı binalarda sıkıntı yaşanmaz.

KENDİME DEPREM ODASI YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Deprem yaşamasını öğreneceğiz. Ayda Bebeğin mutfak eşyaları arasında bir yaşam üçgeni oluşturduğu ve öyle çıktığı söyleniyor. Nasip tabi bu. Her zaman bu şekilde şanslı olmayabiliriz. Deprem esnasında yapacaklarımızı, kaçış yollarımızı, iyi bir şekilde irdelemeliyiz. Ben kendim mühendis olarak şunu söyleyim. Benim kendi oturduğum apartman 1997 yılında yapılmış. 1975 yönetmeliğine göre yapılmış bir bina. Kendi dairem içerisinde bir odayı çelik yapılarla deprem odası yapmayı düşünüyorum.  

banner139

JAPONLAR DEPREM ESNASINDA ÇATIYA DOĞRU KOŞUYOR

Son katta oturmak bir avantaj. Japonlar depremi çok yaşıyor. Deprem esnasında aşağı doğru değil yukarı doğru kaçıyorlar. Çatıya doğru koşuyorlar. Bunların tamamı eğitim bilinciyle alakalı. Başına ne kadar çok gelirse o kadar daha tecrübe kazanıyorsun. Bir şekilde depremde oturacak bir yer oluşturmamız gerekiyor.

İZMİR’DE Kİ DEPREM AFYON’DA OLSA NE OLURDU? 

Hiç düşünmek bile istemiyorum. Ama 6 şiddetindeki depremleri Afyon’da biz yaşadık. 6.2’lire gördük. Ben Afyon’un yapım tekniği inşaat sistemleri açısında iyi olduğunu düşünüyorum. 

BALÇIK İZMİR’DE DEPREMİ ÇEKMİŞ GİBİ 

İzmir’de ki deprem balçık ve bataklık alanın depremi çekmesi ile gelen bir deprem. Balçıklı kısımda enerji patlaması olmuş gibi görünüyor. Sisam Adası’nda ki 6.2’lik deprem İzmir’de 6.9 şiddetinde hissediliyor.  Balçıklar depremi daha çok çekiyor gibi bir şey olmuş. Bunu jeoloji uzmanları açıklayabilir. İzmir’in coğrafi durumunu düşünürsek arada dağlar var. Oraları atlamış direk aradan oraya girmiş. Bu çok değişik bir durum. Jeoloji ve yer bilimciler bunu açıklayabilir ki açıklıyorlar zaten. 

AFYON’DA Kİ BALÇIKLI ZEMİN UYDUKENT VE ERKMEN BÖLGESİNDE

Afyon’da da balçık anlamında Uydukent ve yeni gözdemiz olan Erkmen tarafındaki Kadayiçioğlu’nun oralara yapılan yerlerde dikkatli olmamız gerekiyor. Gözde bölgemiz oralar. Oralarda bir kaçtan yüksek bina yapıldı. Oralarında zeminleri iyi değil. İnşaat yapılmasına engel olacak bir şey yok. Yönetmeliklere ve teknik şartlara uyulduğu sürece hiç bir problem görmüyorum.

Yorumlar (3)
Mehmet 1 yıl önce
Ama her nedense rant için uydukent bölgesine 10 kat verilirken yarenler, kale altına 3 kat veriliyor. Kaya yapı sayesinde 6.0 lik depremde de az şiddetli olarak geçirdik. Rant için balcik uydukente yüksek kat verilirken yarenlere verilmemesi haktir.
Mazlum 1 yıl önce
Deprem odası güzel fikir. Ben de düşünmüştüm
Ahmet 1 yıl önce
Uydu kent tam bir imar rezaleti. Böyle bir yapılaşma tekniği hiç görmedim. Adam dört katlı binadan ev alıyor. Karşısı boş arazi. Ev yapılıyor karşısına kale gibi 15 kat. Gelde otur o evde.
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
Günün Karikatürü Tümü
banner136