banner16

banner15

Afyon’daki Hayvan Hastanesi’ne bilgisayarlı tomografi cihazı geliyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ)  Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencileri için Beyaz Önlük Giyme Töreni’nde konuşan Rektör Mehmet Karakaş,  Kocatepe Hayvan Hastanesinin 2022 yılının sonunda tamamlanacağını belirterek, “Önümüzdeki yıl eğitimde hekimlik mesleğinin günümüz şartlarında en önemli gereksinimlerinden biri olan bilgisayarlı tomografiyi de hastanemize kazandırmış olacağız” dedi

banner138
GÜNDEM 09.11.2021, 17:10
Afyon’daki Hayvan Hastanesi’ne bilgisayarlı tomografi cihazı geliyor
banner18

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş Afyonkarahisar’ın önemli değerlerinden biri olan Afyon Kocatepe Üniversitesinin, kurulduğu günden bu yana çeşitli branşlarda 160 bini aşkın öğrencinin mezun olduğunu söyledi. Güçlü, donanımlı bir kadroya ve fiziki imkânlara sahip olan AKÜ’de, eğitim gören öğrencilerin şanslı olduğunu ifade eden Rektör Karakaş, “Üniversitemiz, 2 üniversitenin bünyemizden ayrılmasıyla 2019 itibariyle stratejik planını güncelledi ve stratejik planının ana eksenini belirlerken öncelikli alanlarını da değiştirdi. Daha önce sağlık odaklı öncelikli alan politikası uygulayan üniversitemiz, özellikle Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinin bünyemizden ayrılmasıyla birlikte odaklandığı alanları farklı değerlendirmeler yaparak bölgemizin, ilimizin, üniversitemizin potansiyelleri dikkate alarak önemli alanları öne çıkardı” diye konuştu.

“Veteriner Fakültemiz ilk sıralarda”

AKÜ yönetimi olarak veterinerlik, mühendislik ve turizm alanlarını öncelikli alanlar olarak belirlediklerini kaydeden Karakaş, “Bu alanlar Afyonkarahisar’ımızın, bölgemizin en önemlisi de üniversitemizin imkân ve potansiyelleri ile bağlantılı alanlardır. Veteriner Fakültemiz de bu anlamda bizim öncelik verdiğimiz alanlardan. Bu bağlamda hem akademik yapıya hem de fiziki altyapıya ve diğer donanım ve imkânlara bağlı olarak Veteriner Fakültemize yatırım yapma noktasında politikalarımızı uygularken öncelik tanımaya başladık. Özellikle 2,5 yıl içerisinde bu önceliğin nimetlerini fakültemiz yaşamaya ve kullanmaya başladı. Özellikle bu 2,5 yıl içerisinde Veteriner Fakültesi bu yaptığımız yatırımlarla birlikte yükselişe geçerek, veteriner fakülteleri sıralamaları içerisinde birçok hususta ülkemizin veteriner fakülteleri arasında ön sıralarda yer almaya başladı. Bu anlamda da veteriner fakültesi yönetimimizi ve kıymetli meslektaşlarımızı kutluyorum” dedi.

Veteriner Fakültesine birçok yatırım yaptıklarını ve öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alması için çalıştıklarını kaydeden Karakaş, şunları vurguladı:

banner139

“Bu dönemde fakültemize birçok yatırım yaptık ve öğrencilerimizin eğitimlerini en iyi şartlarda almaları için de gerekli bütün adımları atarak veteriner fakültemize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Fakültemiz, gerek fiziki altyapısı, gerekse donanımı ve sahip olduğu öğretim üyesi kadrosu ile güçlü bir şekilde hizmet veren bir fakülte konumuna geldi. İnşaatı devam eden Hayvan Hastanesinin 2022 yılında hizmete girecek olması sizler için büyük bir şans. Çünkü çağın gereksinimlerine göre dizayn edilecek olan yeni Hayvan Hastanemizde eğitiminizi tamamlayarak ve donanımlı veteriner hekimler olarak bu fakülteden mezun olacaksınız.”

“Akreditasyona önem veriyoruz”

Karakaş, AKÜ olarak akreditasyona önem verdiklerinin altını çizerek, “Nitelikli bir eğitim için üniversitemizde akreditasyon faaliyetlerine hızla devam ediyoruz. Stratejik planımızı yenilerken hedeflerimizi de güncellemiştik. Bu hedeflerimizden bir tanesi de belki de en önemlisi; bölümlerimizin ve fakültelerimizin akredite olmalarıydı. Bu anlamda Veteriner Fakültemizde Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme Ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) ve Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği ile akreditasyon süreçleri devam etmektedir. İnanıyorum ki bu çalışmalar kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.”

Uluslararasılaşmaya da yönetim olarak önem verdiklerini ifade eden Karakaş, “AKÜ olarak uluslararasılaşmaya da önem veriyoruz. Erasmus+ kapsamında 143’ü Avrupa üniversiteleri; 74’ü ise Avrupa dışı ülkeleri olmak üzere toplam 217 üniversite ile anlaşması bulunan Afyon Kocatepe Üniversitesi, 2021 yılı Erasmus+ Staj Konsorsiyum başvurularında Türkiye genelinde en yüksek hibe almaya hak kazanan üniversite unvanına sahiptir. Veteriner Fakültemizde benzer şekilde ülkemiz Vateriner Fakülteleri arasında sahip olduğu 40 uluslararası anlaşma ile ayrışarak ilk sıralarda yer almaktadır” diye konuştu.

“Hayvan Hastanesine bilgisayarlı tomografi geliyor”

Kocatepe Hayvan Hastanesinin 2022 yılının sonunda tamamlanacağını ve hizmete gireceğini ifade eden Karakaş, yatırımlar noktasında şu bilgileri paylaştı:

“Hayvan Hastanemizin bedeli 33 milyon Türk Lirasıdır. Bu inşaatımız 2022 yılı sonu itibariyle inşallah tamamlanacaktır. Üniversitemize yapılmış çok önemli bir yatırımdır. Bunun da altını çizmekte fayda var. Bunun yanında fakültemize ciddi anlamda destekler verdik. Toplam 45 adet kadro tahsis ettik. Yine şu an çalışmalarını yürüttüğümüz kadro tahsisleri içerisinde de Veteriner Fakültemiz, bundan yine en fazla payı alan fakülteler içerisinde yerini alıyor. Aynı şekilde sözleşmeli personel ya da diğer alımları da yeni yapacağımız Hayvan Hastanemizin ihtiyaçlarını gözetecek şekilde yine pozitif ayrımcılığa devam ediyoruz. Şu anda ilanda olan kadrolarımız içerisinde de tekniker düzeyinde alımlar gerçekleştireceğiz. Hayvan Hastanemiz tamamlandığında iç donanım, teçhizat ve insan kaynağı açısından burayı daha güçlü hale getireceğiz ve tam donanımlı bir şekilde ilin, bölgenin ve Türkiye’nin hayvan hastanesi olacak. Önemli bir eksiği bu hastane ile kapatmış olacağız. Ama her şeyden önemlisi siz öğrencilerimizin tam teşekküllü bir eğitim alabilmeniz için, uygulamalarınızı tam teşekküllü yapabilmeniz için gerçekten bir büyük imkân olacak. Veteriner Uygulama ve Araştırma Çiftliğimize de yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu sene Veteriner Uygulama ve Araştırma Çiftliğimiz, Tarım Bakanlığından araştırma unvanı da aldı. Bunların ihtiyaçlarını da öncelikli olarak gideriyoruz. Bu anlamda çiftliğimize yapılan yeni depolara katkılarından dolayı Sayın Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Çiftliğimize yeni desteklerin yanında yeni imkânlarda getirmeye devam ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ile anlaşmasını yaptık, süreç devam ediyor. 400 koyunu çiftliğimize kazandıracağız. Önümüzdeki yıl eğitimde hekimlik mesleğinin günümüz şartlarında en önemli gereksinimlerinden biri olan bilgisayarlı tomografiyi de hastanemize kazandırmış olacağız.”

“Üniversite yaşantısının 3 önemli ayağı var”

Konuşmasının son bölümünde öğrencilere seslenen Rektör Karakaş, öğrencilerin eğitim öğretim hayatları boyunca özverili ve düzenli çalışmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Sevgili öğrenciler, bugün burada hekimliğin önemli bir sembolü olan beyaz önlüklerinizi giydireceğiz. Siz önlüklerinizi giydikten sonra artık Veteriner Hekimlik mesleğine adımınızı atmış olacaksınız. Bu bilinçle eğitim öğretim hayatınız boyunca özverili ve düzenli çalışmanız, sizlerin hayata hazırlanması açısından oldukça önem arz ediyor. Bu bağlamda birkaç tavsiyede bulunmakta fayda var. Eğitim hayatınız boyunca mutlaka eksik süreç bırakmayın. Derslerinizi takip edin. Üniversite hayatını sadece derslerden ibaret görmeyin. Üniversite yaşantısının 3 önemli ayağı vardır: Bunlardan bir tanesi, merkezde olan öğrenme yaşantısıdır. Bu, derslerle ve derslerle bağlantılı çalışmalarınızla gerçekleşecektir. Ama bunun yanında kültürel ve sosyal yaşantı boyutu vardır. Hepsi birlikte olduğu zaman üniversiteli kimliğine sahip oluyorsunuz. Dolayısıyla bu üçünü birlikte tamamlamanız gerekiyor. Eğer veteriner fakültesinden bir Mehmet Akif, bir Ziya Gökalp çıkmışsa bu üçayak tamamlanarak çıkmıştır Bu sadece ünlü bir şahsiyet için gerekli değil arkadaşlar. Bu, aynı zamanda güçlü bir birey olmak için; hayatın zorlukları karşısında dayanıklı olabilmek için ve sosyalleşme sürecinin en önemli dilimi olan bu gençlik sürecinde olumlu sosyalleşme süreci yaşayabilmeniz açısından da önemli. Mutlaka bu 3 ayağı tamamlayın. Bunun yanında kendinizi geliştirmek için alanızla ilintili çalışmaları gerçekleştirin. Ayrıca mezun olduktan sonra, hayata kendinizi hazırladıktan sonra yapacağınız işi severek yapın. Her zaman istediğiniz, arzuladığınız bir iş olmayabilir. Ya da bir işi yapmıyor olabilirsiniz ama bu işi severek yaparsanız mutlaka o işte başarılı olacaksınızdır ve işinizi en iyi şekilde yaparsanız da önünüz mutlaka açılacaktır. Sizi hedefinize doğru götürecektir. Bu anlamdaki motivasyonunuzu hiçbir zaman negatifleştirmeyin, sürekli pozitif yönde kendinizi motive edin. Bunun yanında milletimize, milletimizin çıkarlarına ve değerlerine sadık olunuz. Ayrıca meslek etiğinden asla sapmayınız. Biliyorsunuz, Turkovac, Covid-19 aşısını bulan da veteriner hekim meslektaşınız. Sizde onun gibi çalışkan olunuz. Devletiniz ve milletiniz için özverili ile çalışınız.”

Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin beyaz önlüklerini giymesinin ardından tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Rayo Vallecano 15 24
6. Real Betis 14 24
7. Barcelona 13 20
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Valencia 15 19
10. Osasuna 14 19
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 13 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 14 15
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 14 9
20. Levante 14 7
Günün Karikatürü Tümü
banner136