banner16

banner15

banner153

Afyon’daki Hayvan Hastanesi’ne bilgisayarlı tomografi cihazı geliyor

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ)  Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencileri için Beyaz Önlük Giyme Töreni’nde konuşan Rektör Mehmet Karakaş,  Kocatepe Hayvan Hastanesinin 2022 yılının sonunda tamamlanacağını belirterek, “Önümüzdeki yıl eğitimde hekimlik mesleğinin günümüz şartlarında en önemli gereksinimlerinden biri olan bilgisayarlı tomografiyi de hastanemize kazandırmış olacağız” dedi

GÜNDEM 09.11.2021, 17:10
Afyon’daki Hayvan Hastanesi’ne bilgisayarlı tomografi cihazı geliyor
banner18

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş Afyonkarahisar’ın önemli değerlerinden biri olan Afyon Kocatepe Üniversitesinin, kurulduğu günden bu yana çeşitli branşlarda 160 bini aşkın öğrencinin mezun olduğunu söyledi. Güçlü, donanımlı bir kadroya ve fiziki imkânlara sahip olan AKÜ’de, eğitim gören öğrencilerin şanslı olduğunu ifade eden Rektör Karakaş, “Üniversitemiz, 2 üniversitenin bünyemizden ayrılmasıyla 2019 itibariyle stratejik planını güncelledi ve stratejik planının ana eksenini belirlerken öncelikli alanlarını da değiştirdi. Daha önce sağlık odaklı öncelikli alan politikası uygulayan üniversitemiz, özellikle Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinin bünyemizden ayrılmasıyla birlikte odaklandığı alanları farklı değerlendirmeler yaparak bölgemizin, ilimizin, üniversitemizin potansiyelleri dikkate alarak önemli alanları öne çıkardı” diye konuştu.

“Veteriner Fakültemiz ilk sıralarda”

AKÜ yönetimi olarak veterinerlik, mühendislik ve turizm alanlarını öncelikli alanlar olarak belirlediklerini kaydeden Karakaş, “Bu alanlar Afyonkarahisar’ımızın, bölgemizin en önemlisi de üniversitemizin imkân ve potansiyelleri ile bağlantılı alanlardır. Veteriner Fakültemiz de bu anlamda bizim öncelik verdiğimiz alanlardan. Bu bağlamda hem akademik yapıya hem de fiziki altyapıya ve diğer donanım ve imkânlara bağlı olarak Veteriner Fakültemize yatırım yapma noktasında politikalarımızı uygularken öncelik tanımaya başladık. Özellikle 2,5 yıl içerisinde bu önceliğin nimetlerini fakültemiz yaşamaya ve kullanmaya başladı. Özellikle bu 2,5 yıl içerisinde Veteriner Fakültesi bu yaptığımız yatırımlarla birlikte yükselişe geçerek, veteriner fakülteleri sıralamaları içerisinde birçok hususta ülkemizin veteriner fakülteleri arasında ön sıralarda yer almaya başladı. Bu anlamda da veteriner fakültesi yönetimimizi ve kıymetli meslektaşlarımızı kutluyorum” dedi.

Veteriner Fakültesine birçok yatırım yaptıklarını ve öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim alması için çalıştıklarını kaydeden Karakaş, şunları vurguladı:

“Bu dönemde fakültemize birçok yatırım yaptık ve öğrencilerimizin eğitimlerini en iyi şartlarda almaları için de gerekli bütün adımları atarak veteriner fakültemize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Fakültemiz, gerek fiziki altyapısı, gerekse donanımı ve sahip olduğu öğretim üyesi kadrosu ile güçlü bir şekilde hizmet veren bir fakülte konumuna geldi. İnşaatı devam eden Hayvan Hastanesinin 2022 yılında hizmete girecek olması sizler için büyük bir şans. Çünkü çağın gereksinimlerine göre dizayn edilecek olan yeni Hayvan Hastanemizde eğitiminizi tamamlayarak ve donanımlı veteriner hekimler olarak bu fakülteden mezun olacaksınız.”

“Akreditasyona önem veriyoruz”

Karakaş, AKÜ olarak akreditasyona önem verdiklerinin altını çizerek, “Nitelikli bir eğitim için üniversitemizde akreditasyon faaliyetlerine hızla devam ediyoruz. Stratejik planımızı yenilerken hedeflerimizi de güncellemiştik. Bu hedeflerimizden bir tanesi de belki de en önemlisi; bölümlerimizin ve fakültelerimizin akredite olmalarıydı. Bu anlamda Veteriner Fakültemizde Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme Ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) ve Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği ile akreditasyon süreçleri devam etmektedir. İnanıyorum ki bu çalışmalar kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.”

Uluslararasılaşmaya da yönetim olarak önem verdiklerini ifade eden Karakaş, “AKÜ olarak uluslararasılaşmaya da önem veriyoruz. Erasmus+ kapsamında 143’ü Avrupa üniversiteleri; 74’ü ise Avrupa dışı ülkeleri olmak üzere toplam 217 üniversite ile anlaşması bulunan Afyon Kocatepe Üniversitesi, 2021 yılı Erasmus+ Staj Konsorsiyum başvurularında Türkiye genelinde en yüksek hibe almaya hak kazanan üniversite unvanına sahiptir. Veteriner Fakültemizde benzer şekilde ülkemiz Vateriner Fakülteleri arasında sahip olduğu 40 uluslararası anlaşma ile ayrışarak ilk sıralarda yer almaktadır” diye konuştu.

“Hayvan Hastanesine bilgisayarlı tomografi geliyor”

Kocatepe Hayvan Hastanesinin 2022 yılının sonunda tamamlanacağını ve hizmete gireceğini ifade eden Karakaş, yatırımlar noktasında şu bilgileri paylaştı:

“Hayvan Hastanemizin bedeli 33 milyon Türk Lirasıdır. Bu inşaatımız 2022 yılı sonu itibariyle inşallah tamamlanacaktır. Üniversitemize yapılmış çok önemli bir yatırımdır. Bunun da altını çizmekte fayda var. Bunun yanında fakültemize ciddi anlamda destekler verdik. Toplam 45 adet kadro tahsis ettik. Yine şu an çalışmalarını yürüttüğümüz kadro tahsisleri içerisinde de Veteriner Fakültemiz, bundan yine en fazla payı alan fakülteler içerisinde yerini alıyor. Aynı şekilde sözleşmeli personel ya da diğer alımları da yeni yapacağımız Hayvan Hastanemizin ihtiyaçlarını gözetecek şekilde yine pozitif ayrımcılığa devam ediyoruz. Şu anda ilanda olan kadrolarımız içerisinde de tekniker düzeyinde alımlar gerçekleştireceğiz. Hayvan Hastanemiz tamamlandığında iç donanım, teçhizat ve insan kaynağı açısından burayı daha güçlü hale getireceğiz ve tam donanımlı bir şekilde ilin, bölgenin ve Türkiye’nin hayvan hastanesi olacak. Önemli bir eksiği bu hastane ile kapatmış olacağız. Ama her şeyden önemlisi siz öğrencilerimizin tam teşekküllü bir eğitim alabilmeniz için, uygulamalarınızı tam teşekküllü yapabilmeniz için gerçekten bir büyük imkân olacak. Veteriner Uygulama ve Araştırma Çiftliğimize de yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu sene Veteriner Uygulama ve Araştırma Çiftliğimiz, Tarım Bakanlığından araştırma unvanı da aldı. Bunların ihtiyaçlarını da öncelikli olarak gideriyoruz. Bu anlamda çiftliğimize yapılan yeni depolara katkılarından dolayı Sayın Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Çiftliğimize yeni desteklerin yanında yeni imkânlarda getirmeye devam ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ile anlaşmasını yaptık, süreç devam ediyor. 400 koyunu çiftliğimize kazandıracağız. Önümüzdeki yıl eğitimde hekimlik mesleğinin günümüz şartlarında en önemli gereksinimlerinden biri olan bilgisayarlı tomografiyi de hastanemize kazandırmış olacağız.”

“Üniversite yaşantısının 3 önemli ayağı var”

Konuşmasının son bölümünde öğrencilere seslenen Rektör Karakaş, öğrencilerin eğitim öğretim hayatları boyunca özverili ve düzenli çalışmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Sevgili öğrenciler, bugün burada hekimliğin önemli bir sembolü olan beyaz önlüklerinizi giydireceğiz. Siz önlüklerinizi giydikten sonra artık Veteriner Hekimlik mesleğine adımınızı atmış olacaksınız. Bu bilinçle eğitim öğretim hayatınız boyunca özverili ve düzenli çalışmanız, sizlerin hayata hazırlanması açısından oldukça önem arz ediyor. Bu bağlamda birkaç tavsiyede bulunmakta fayda var. Eğitim hayatınız boyunca mutlaka eksik süreç bırakmayın. Derslerinizi takip edin. Üniversite hayatını sadece derslerden ibaret görmeyin. Üniversite yaşantısının 3 önemli ayağı vardır: Bunlardan bir tanesi, merkezde olan öğrenme yaşantısıdır. Bu, derslerle ve derslerle bağlantılı çalışmalarınızla gerçekleşecektir. Ama bunun yanında kültürel ve sosyal yaşantı boyutu vardır. Hepsi birlikte olduğu zaman üniversiteli kimliğine sahip oluyorsunuz. Dolayısıyla bu üçünü birlikte tamamlamanız gerekiyor. Eğer veteriner fakültesinden bir Mehmet Akif, bir Ziya Gökalp çıkmışsa bu üçayak tamamlanarak çıkmıştır Bu sadece ünlü bir şahsiyet için gerekli değil arkadaşlar. Bu, aynı zamanda güçlü bir birey olmak için; hayatın zorlukları karşısında dayanıklı olabilmek için ve sosyalleşme sürecinin en önemli dilimi olan bu gençlik sürecinde olumlu sosyalleşme süreci yaşayabilmeniz açısından da önemli. Mutlaka bu 3 ayağı tamamlayın. Bunun yanında kendinizi geliştirmek için alanızla ilintili çalışmaları gerçekleştirin. Ayrıca mezun olduktan sonra, hayata kendinizi hazırladıktan sonra yapacağınız işi severek yapın. Her zaman istediğiniz, arzuladığınız bir iş olmayabilir. Ya da bir işi yapmıyor olabilirsiniz ama bu işi severek yaparsanız mutlaka o işte başarılı olacaksınızdır ve işinizi en iyi şekilde yaparsanız da önünüz mutlaka açılacaktır. Sizi hedefinize doğru götürecektir. Bu anlamdaki motivasyonunuzu hiçbir zaman negatifleştirmeyin, sürekli pozitif yönde kendinizi motive edin. Bunun yanında milletimize, milletimizin çıkarlarına ve değerlerine sadık olunuz. Ayrıca meslek etiğinden asla sapmayınız. Biliyorsunuz, Turkovac, Covid-19 aşısını bulan da veteriner hekim meslektaşınız. Sizde onun gibi çalışkan olunuz. Devletiniz ve milletiniz için özverili ile çalışınız.”

Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin beyaz önlüklerini giymesinin ardından tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136