banner16

banner15

banner153

Afyon'da dikkat çeken açıklama: Hilafet tekrar gelebilir

Afyonkarahisar’da Milli Mücadele Kahramanı Şükrü Çelikalay için Vefa Programı düzenlendi. Programa Şükrü Çelikalay’ın torunu, Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav’ın konuşması damga vurdu. Oktav, dedesi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yollarının Hilafetin kaldırılması ile ayrıldığını söyleyerek, “Eğer bugün mecliste partiler bir araya gelse, böyle bir arzum olduğundan değil, sadece teknik açıdan söylüyorum. Hilafet tekrar gelebilir. Uluslararası siyaset aynı zamanda dinler arası çatışmadır. Uluslararası sistemde bu çok büyük bir infiale yol açar” dedi.

GÜNDEM 25.12.2021, 16:35 25.12.2021, 16:55
banner18

Büyük Taarruz gibi Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı harekatta görev alan Milli Mücadele kahramanı, Afyonkarahisar’ın ilk Milletvekili Şükrü Çelikalay için bugün Vefa Programı düzenlendi.

71 yıl önce hayata gözlerini yuman Şükrü Çelikalay için düzenlenen programa Vali Gökmen Çiçek, Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Rektörler Nurullah Okumuş ve Mehmet Karakaş gib il protokolünün tamamı katıldı. Programa konuşmacı olarak katılan Şükrü Çelikalay’ın torunu Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav, yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Oktav, dedesini anlatırken Hilafetin kaldırılmasına konuyu getirerek özetle şunları söyledi: 

DOĞRU BİLDİĞİNDEN ŞAŞMAYAN YANI BENİ ÇOK ETKİLEDİ

Hoca dedem İsmail şükrü Çelikalay ile ilgili bana hitap fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu benim için büyük bir onur. Deminki tanıtım filminden dolayı çok duygulandım. Kafamda nasıl bir konuşma yapabilirim derken, böyle bir dedenin torunu olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Dedeme layık olabildim mi, Afyon için ne yaptım bu sorular aklıma geldi.Anneannemin babasıdır hacı dedem. En fazla anneannemde vakit geçiren kişi bendim. Anneannem bana dedemi çok sık anlatırdı. Bende onun gibi aslında müderris oldum. Profesör oldum. Onun hayatını inceleme fırsatım oldu. Bir kere çok multidisipliner bir eğitim almış. Köklü ve geleneksel bir eğitim almış dedeciğim. Kendi halinde müderrisken Afyon İl Milli Eğitim Müdürü olmuş 1918’de. Mondros Mütarekesi imzalandığı dönemde siyasete atılmış. Doğru bildiğinden şaşmayan yanı beni çok etkiledi. Biraz kendimde ve Suat Dayım’da bu özellikleri görürüm. 

DEDEM BİR GECEDE 700 SİLAH TEMİN EDİYOR

İzmir işgal ediliyor. Bu büyük bir olay. Ondan sonra Kuvayi Milliye Çelikalay ordusunu kuruyor. Dedem bir gecede 700 silah temin ediyor. İngilizlerden canı pahasına bunu alıyor. Vaazlar veriyor. İkaz dergisinde çok duygusal yazılar yazıyor. Kalemide güçlü bir insan. 

HİLAFETLE İLGİLİ İNGİLİZLER’İN KRİPTO BELGELERİNİ ELE GEÇİRDİM

Anneannemin anlattığı bir hikayeyi anlatacağım. Ben Hilafetin kaldırılması üzerine yüksek lisans tezimi yazdım Boğaziçi Üniversitesi’nde. Daha sonra Londra’da doktora tezimi yazarken, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın arşivinde çalıştım. Orada Hilafetin kaldırış sürecinde İngilizlerin diplomatların, Londra’ya gönderdiği kripto belgeler ele geçti. Tesadüfen oldu bu. Çok açık etmez İngilizler. Orada çalıştığım bir hocamız sayesinde bu belgeleri ele geçirdim. Ordaki yazışmalardan ve anneannemin anısını anlatacağım. 

MUSTAFA KEMAL İLE ŞÜKRÜ ÇELİKALAY’IN YOLLARI AYRILIYOR

Bir tanesini anlatayım. Belli oluyor artık Hilafet kaldırılacak, Cumhuriyet kurulacak, ama dedem Hilafetten vazgeçmiyor. Hilafet çok önemli bir kurum. Hilafetten vazgeçmek  kendi ilkelerinden, ideallerinden, dininden vazgeçmektir. O kadar önemli. Mustafa Kemal Paşa diyorki ‘gel benimle çalış hocam’ diyor. Cumhuriyet kurulacak belli. 1922’de Saltanat kaldırılmıştır. Abdulmecid çok klas bir adam. Mavi gözlü, sarışın çok hoş diplomat bir adam. Fakat o da ekarte edilecek belli. Dedem diyor ki, “Paşam ben Hilafetin kaldırılmasına evet dersem kendimi inkar etmiş olurum. Hilafetsiz İslamiyet olmaz’ diyor Mutafa Kemal Paşa’ya. Peki diyor Mustafa Kemal Paşa. Mustafa Kemal Paşa’da dedem gibi çok güçlü dediğinden vazgeçecek biri değil. Ve yolları ayrılıyor. 

HİLAFETİN KALDIRILMASINA KARŞI MÜCADELE EDİYOR

Dedem 1923 Ocak’ında Mustafa Kemal Paşa artık meclisi lağvedecek. Yeni bir yönetim kuracak. Batı Anadolu gezisine çıkıyor Mustafa Kemal Paşa. Tarih 15 Ocak 1923. Ertesi gün hoca Şükrü Dedem, arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları 28 sayfalık Hilafetin kaldırılmasına karşı çıkan bir ince risaleyeyi hazırlayıp mecliste dağıtılmasını sağlıyor.    Risalenin altında bu insanların imzası var mı hayır yok. İmza şöyle, mukaddime yani sonuç şeklinde bir mukaddime var. Burada TBMM Azasında Karahisar-ı Sahip Mebusu Hoca Şükrü imzası var mukaddimede. Bu çok büyük cesaret isteyen bir şey. Çünkü hayata pahasına böyle bir dönemde risalenin mecliste dolaşmasını sağlayan örgütçü bir adam aslında. Enterasan bir şey. Vazgeçmiyor. Bunun karşılığında Mustafa Kemal Paşa hemen karşı risale hazırlıyor. 239 sayfadan oluşan bir risale. İstanbul’daki gazetecilerle çalışıyorlar. Ahmet Emin, Celal Nuri, Ağaoğlu Ahmet, Yunus Nadi, Ziya Gökalp bu makalelerin sahibi. 30 makaleden sadece 24’üncü makalede Hoca Şükrü Efendi’ye cevaptır deniliyor. Direk dedeme cevap veriliyor. 

GÜÇLER ÇATIŞMASI 1920 MECLİSİNDE DE VAR

Bunları neden anlatıyorum. Burada büyük bir güç çatışması var. Milli Mücadele devam ederken, bu güçler çatışması aslında 1920 meclisinde de var. Ben öğrencilerime 30 küsür yıldır ders veriyorum Derimki tarihinizle övünün. Mustafa Kemal ile İsmet İnönü ile, Abdulhamit ile övünün dedem gibi muhaliflerle övünün. Neden biliyor musunuz? Demokrasi bizim genlerimize işlemiş. Hiç bir ülke yok ki Yunanla omuz omuza savaşıp, meclise gelip birbirleriyle görüşlerini çatıştırsınlar. Bu kavga etmek değil. İdeolojik bir halkın zümresi. 2’nci grup. 2’nci grup benim dedemin olduğu bir grup. Mehmet Akif Ersoy gibi islam alimlerinin yer aldığı bir grup. Hilafet için savaşan bir grup. Halkın zümresi. Yeşil ordu diye bir gurup. Sovyetler Birliği biliyorsunuz Kızıl ordu. Yeşil islamın rengi biliyorsunuz, oradan ilham alınarak bir yeşil Ordu grubu var mecliste. Yani şunu söylemek istiyorum. Mecliste farklı farklı görüşler var, ama düşmana karşı savaşmak gerekiyorsa beraber savaşan demokrasi içine işlemiş ataların torunlarıyız. O yüzden asla ayrışmamalıyız. 

İNGİLİZLER HİLAFETİN KALDIRILMASI İÇİN NE LAZIMSA YAPMIŞTIR

Kripto belgelere ulaştım dedim. İngilizler Hilafetin kaldırıması için ne lazımsa yaparlar. Türklerin ellerinden  İslam dünyasının büyük bir silahını elinden alırlar. Osmanlı demiyeceğim artık. Mustafa Kemal Paşa neden Hilafetin kaldırılmasını ister? Aslında Halife’nin elinden alınır. Hilafet meclisindir. Dedemin dediği gibi meclis hilafetindir. Meclistir Hilafet. Yani Halife hal edilmiştir ama Hilafet kaldırılmamıştır. Eğer bugün mecliste partiler bir araya gelse, böyle bir arzum olduğundan değil, sadece teknik açıdan söylüyorum. Hilafet tekrar gelebilir. Uluslararası siyaset aynı zamanda dinler arası çatışmadır. Bu çok büyük bir infiale yol açar uluslararası sistemde. Velhasıl, uzatmadan mesele öyle bir noktaya gelmiştir ki, halifelik mi, ulusal egemenlik mi tartışmasına iş dönmüştür. Hoca Şükrü Dedem, bakmıştırki ben vazifemi yaptım deyip, köyüne çekilmiştir. Bir sene kadar korkudan evden çıkamamıştır. Dedem korkudan değil, ninem korkudan sedef hastalığına tutulmuştur. Çünkü onlar için zor bir dönem başlamıştır. Dedem vaizliğe devam etmiştir. Bir hac dönüşünde 25 Aralık 1950 yılında son nefesini vermiştir. Bütün Afyon’umun önünde, hemşerilerimin önünde saygıyla eğiliyorum. >>Nail Azbay'ın Haberi. 

Yorumlar (17)
Hilafete Hayır 5 ay önce
Anma töreninde, böyle bir açıklama yapmak çok gereksiz olmuş.
Afyonu Seven Yiğit 5 ay önce
Papalık var da Hilafet olunca mı zoruna gidiyor? Olsa da olmasa da Türkiye zaten Doğunun ve İslam dünyasının önderi ve rol modeli.. Kadın sadece temennim dememiş olabilir demiş.. Zoruna giden ne?
Afyon'dan 5 ay önce
Lüzumsuz söylemleri ile düzeyli bir törene limon sıkmış bir vatandaş.Bu ülke Atatürk ve milli mücadele kahramanlarını rahmetle anıyor.Vatan her zaman onlara minnattardır.
cenker yorgancı 5 ay önce
Hanfendi boş konuşmuş, kusura bakmasın...
Adi Profesor, kendi ici bos kabak. 5 ay önce
Biraz kici kalkan Mustafa Kemal diyerek rengini belli ediyor. Mustafa Kemal babanin oglu sanki. Koskoca profesor olmus tingir mingir. Ele gecirmis belgeleri de vizir vizir otuyor. Hilafet kaldirilmistir , kalkmis bir de teknik olarak mumkun diyor. Cok ta iyi yapmislar.
tekin çetin 5 ay önce
millet vekili aday adayı
Musa 5 ay önce
Otur oturduğun yerde
Evvela seni pişman ederler
Emir 5 ay önce
Ağzına sağlık Özden hocam.
Bence haklı 5 ay önce
Bir profesörün teknik analizine hayatında 1 kitap dahi okumamış cahillerden eleştiri geliyor. Trajikomik ülkem. Halbuki hilafet sistemi tüm islam coğrafyasında akan kan ve göz yaşının sömürünün anında bitmesi demektir.
Okumus beyefendi bir suru kitap 5 ay önce
Kendi cahilliklerinizi baskasina kitap okumuyor diye yansitma yapiyorsunuz. En buyuk savunmaniz bu. Muhalefet eden cahil cuhela, dis mihrak. Sen kac tane kitap okudun okumus cahil.
Onuncu Köylü 5 ay önce
Hilafet faydalı birşey olsaydı Atatürk kaldırmazdı. 1. Dunya Savaşı'nda zamanın halifesi cihat ilan etti de ne oldu? Başta Arabistan ve zamanın Filistin yöneticileri Osamanlı'yı arkasından vurup İngilizlerle işbirliği yaptı bu. Birilerinin bir şekilde prof. vs. olması onların doğru söylediği veya haklı olduğunu ispatlamaz. Madem öyle, mecliste çoğunlukta olan parti kanun teklifi hazırlasın bakalım kaç oy alacak. Ne yazık ki Çin'in Uygurlara yaptığı zülmü Hristiyan devletler kınarken, Müslüman devletler kınayamadı bile. Halifelik gibi bir makam tüm Islam devletlerinin katılımıyla olur. Yani ben halifeyim demekle olmaz. Şu anda halifelik veya şeriat rejimini savunanlar anayasaya ve anayasal düzene alenen muhalefet etmekte olup, bu da kanunen suçtur diye düşünüyorum. Halifelik gibi bir makamın İslam dünyasında anlaşmazlık ve çekişmelere neden olacağını ve bütün devletlerin kendi liderlerini halife ilan edeceğini bunun da daha büyük problemlere neden olabileceğini düşünüyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136