Şirketten yapılan açıklamaya göre, küresel kruvaziyer sektörünün en büyük etkinliği Seatrade Cruise Global 2024'ün standında, 140 ülkeden 700'ün üstünde şirket yer aldı.

Miami'de düzenlenen etkinliğin ana sponsorları arasında yer alan GPH, 19 ülkeden 32 limanı ile fuara Türkiye'den katılan tek şirket oldu.

Etkinlik sırasında 450 kişinin katılımı ile düzenlenen geleneksel GPH kokteyli sektörün buluşma noktası haline gelirken, GPH'nin kuruluşunun 20. yılı kutlandı.

- Küresel pazardan aldığı pay yüzde 15'i aştı

Etkinlikte kruvaziyer şirket yöneticileri ile toplantılar düzenlenirken, küresel kruvaziyer yolcu pazarından yüzde 15'in üstünde pay alan GPH'nin portföyüne yakın zamanda katılan Liverpool ve San Juan kruvaziyer limanları fuar alanında gerçekleştirilen etkinliklerle tanıtıldı.

Yeni Doblo satışa sunuldu Yeni Doblo satışa sunuldu

GPH, yolcu hacimlerinde önemli bir büyüme potansiyeline sahip Liverpool Kruvaziyer Limanı'nda gerekli izin ve lisansların alınması halinde 25 milyon sterline kadar yatırım yapmayı planlıyor.

Bazı günler talebin karşılanamadığı limanda, yapılacak yatırımlar ile bu sorun ortadan kaldırılacak. Geçen yıl 102 yolcu gemisi ve 186 binin üzerinde yolcu ağırlayan Liverpool Kruvaziyer Limanı'nın GPH yönetiminde bu yıl 200 bin yolcunun üzerine çıkması ve altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla yıllık 400 bin yolcuyu aşması bekleniyor.

Global Ports Holding, 30 yıl süreyle işleteceği San Juan Kruvaziyer Limanı'nda ise yatırımın ilk aşamasına yönelik proje finansmanını tamamladı.

Yapımının tamamlandığı 2019'da 2,2 milyon yolcuya ev sahipliği yapan San Juan Kruvaziyer Limanı, Doğu ve Güney Karayip güzergahlarındaki kilit konumu nedeniyle Karayipler'de stratejik öneme sahip.

- "Sektöründe dünya lideri olan tek şirketiz"

Açıklamada, GPH kokteylindeki konuşmasına yer verilen Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, 2004'te Ege Port Kuşadası ile başlayan liman işletmeciliği iş kolunda geride bırakılan 20 yılda dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi haline geldiklerini belirtti.

Türkiye'den başlayarak dünyada sektörünün lideri olan tek şirket olduklarını vurgulayan Kutman, "Portföyümüzdeki 32 liman ile Karayipler'den Singapur'a kadar 19 ülkede hizmet vermeye devam ediyoruz. Gelecek dönemde de dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ünvanımızı korumak için akılcı fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.