İsmail Sayın, "TÜİK enflasyonu gerçekte olduğundan daha düşük göstermeye devam etmektedir. Acı gerçek ise tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. İktidar ve TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta adeta nefessiz bırakılmaktadır," ifadelerini kullandı. AKP iktidarındaki kamu harcamalarının tasarruf genelgeleriyle göz boyamaktan öteye geçmediğini belirten Sayın, ülke kaynaklarının dev holdinglere aktarıldığını dile getirdi.

Toplu Sözleşme ve Maaş Zamları

Sayın, 7. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde AKP iktidarının yandaşı konfederasyonun kamu emekçisini masada sattığını belirterek, 2024 yılı için %15 ve %10, 2025 yılı için ise %6 ve %5 zam oranlarının kabul edildiğini ve bu oranların çalışanların yaşamına bir katkı sağlamayacağını söyledi.

Enflasyon ve Zamlar

Son dönemde peş peşe gelen zamların memuru ve emekliyi daha da zorlayacağını ifade eden Sayın, "Yüzde 38’lik elektrik zammı Haziran 2024 enflasyonunda dikkate alınmayacak ancak zam 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecektir. Emekliler ve memurlar 6 ay boyunca yüzde 38'lik elektrik zammını ödeyecek ama bu hile nedeniyle zam oranı gelirlere yansımayacaktır," dedi.

İYİ Parti Afyon’da Kampa Girdi:  Dervişoğlu'na Burcu Köksal’dan Çiçekli Karşılama İYİ Parti Afyon’da Kampa Girdi:  Dervişoğlu'na Burcu Köksal’dan Çiçekli Karşılama

Genel Sağlık-İş'in Talepleri

İsmail Sayın, "Kamu çalışanlarına zam olarak sunulan, altı aylık enflasyon farkının zam olmadığını haykırıyoruz. TÜİK'in uydurulmuş enflasyon oranlarını ve buna göre belirlenen maaş artış zamlarını kabul etmiyoruz," diyerek, emekçilerin sefil yaşam koşullarını kabul etmeyeceklerini ve haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Kaynak: Hanım Sündük