Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başçı’ya ORC’nin yaptığı anket soruldu. O ankette partisinin Afyonkarahisar’da yüzde 1,1 oranında oy aldığı hatırlatılan Başçı, bu anketleri yapan firmaların para karşılığı anket yaptıklarını dile getirerek bu anketlere tepki gösterdi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başçı, düzenlenen basın toplantısında Afyon Postası’ndan Nail Azbay’ın sorularına yanıt verdi. ORC Araştırma Şirketi’nin son yayımladığı ankette Gelecek Partisi’nin Afyonkarahisar’daki oy oranı yüzde 1,1 oranında yer alıyordu. Bu konu başta olmak üzere Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu gibi pek çok konuya yanıt veren Abdullah Başçı özetle şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ UÇURUMA GÖTÜRÜYOR

Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda şunu gördük ki bizim gündeme getirdiğimiz sorunların ve çözüm yollarını anlattığımız toplantılarımızdan mevcut iktidarın bizden esinlenerek bazı adımlar attığını da gördük. Bu ülkeye Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin artık çok farklı bir şekilde uçuruma doğru götürdüğünü gördük, görüyoruz.

4 BUÇUK MİLYON İNSANI SEFİL DURUMA DÜŞÜRDÜLER

Aslında Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylamalarında seçimlerinde ve halka gidildiği zaman kısa zamanda Türkiye bu sistemle dünyada 10 ülkeden birisi olacak güçlü Türkiye oluşturacağız, artık döviz sorunu problem olmayacak en gelişmiş 10 ülkesi arasında olacağız deniliyordu maalesef cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sayesinde dünyanın en geri kalmış 10 ülkesi durumuna geldik. Maliye Bakanı açıklama yaptı şunu söyledi “İktidara geldiğimiz zaman bir milyona yakın insan yardım alıyordu bizim dönemimizde 4 buçuk milyon insan yardım almaya başladı bu bizim başarımız” dedi. Doğru onların bu büyük başarısı yoksulluğu bu ülkeye hâkim kılmak için verdikleri mücadelenin sonucu olarak da 4 buçuk milyon insanı aç sefil duruma düşürmüşler ki onlara da yardım ediyorlar.

KILIÇDAROĞLU’NUN ÇİZDİĞİ ÇERÇEVEDE BİR GÜÇLÜ ADAY ÇIKARACAĞIZ

Şimdi şöyle 6’lı masa bir karar verecek ben aday olacağım demedi aday olacak kişinin portresini çizdi. Bilgili, birikimli, donanımlı, devlet tecrübesi olan, Uluslararası alanda tanımlı olan ve bu işi yapabilecek götürebilecek etkili birisi Cumhurbaşkanı adayımız olacak dedi. Arkasından Meral Hanım da bir açıklama yaptı. Ben Cumhurbaşkanı adayı olmayacağım. Başbakan aday olacağım dedi. Şimdi bu çerçevede bu tarife göre kim Cumhurbaşkanı adayı artık sizler daha iyi görüyorsunuz, daha iyi okuyabilirsiniz. Ama biz şundan eminiz ki 6’lı masa sıhhatli karar verecek, aynı Kılıçdaroğlu’nun çizdiği çerçevede bir güçlü adayı bu 6’lı masadan çıkaracağız inşallah.

AFJET’in yeni müdürünün ilk icraatı yüzde 75 zam yapmak oldu AFJET’in yeni müdürünün ilk icraatı yüzde 75 zam yapmak oldu

ANKETLER PARA KARŞILIĞI YAPILIYOR

Burada özellikle bahsetmek istiyorum. Birincisi anket firmaları parayla çalışan firmalardır. Zaten firmalar kuruluyor bu çerçevede parayla çalışıyorlar. Siz parayı verirseniz anket firmaları sizin istediğiniz şekilde gösterir. Genel başkanımız bu tür şeylere sıcak bakmıyor bu birincisi, ikincisi ise anket firmalarının bizim bizzat kurucularımız ve sol tarafımızda kurucularından kardeşimiz olmak üzere onlarca rastgele anket yapmaya gittikleri kişilerle yaptıkları konuşmada adını, soyadını ve ismini telefonunu alıyor. Arkasından oyunuzu kime vereceksiniz? diye soruluyor. Tabii gelecek partisi deyince listemizde öyle bir parça aksi kararsızlara yazalım diyorlar. Israrcı olunca kararsızlara yazıyorlar. Anket firmalarının yaptığı çalışma bu. Diğer bir konu anket firmaları özellikle sorular soruyorlar arkasından vatandaş cevap vermek istemiyor. Bizzat anket firmalarının kendi ifadeleri biz 13 14 kişiye soru soruyoruz işlerinden 5, 6 kişi nereye oy kullanacağını söylüyor, diğerleri söylemiyor, çekiniyorlar, korkuyorlar diyorlar. Onların da 5 6 kişinin nereye oy verecekleri belli olan kişiler ve bu çerçevede anketlerin sıhhatli bir zeminde yapıldığı düşünmüyoruz. Daha sonra bu 5 6 kişinin kimlere oy vereceğini söylüyorlar. Onun üzerine de anketleri açıklıyorlar.


Haber- Fotoğraf: Sılanur Kara