Uysal’ın konuşmaları şöyle:

Ekonomilerin en temel girdisi hukuk ve demokrasidir. Yerlinin bile kendini güvende hissetmediği yerde yabancının yatırım yapmasını bekleyemeyiz.

ADALET TEMELİNDE BAĞLARI KUVVETLENDİRMELİYİZ

Irak ve Suriye'ye bakarak dahi bu ülkenin bizlere sunduğu imkanlara sıkı sıkıya sarılmalıyız. - Mağdur olmamış kimsenin kalmadığı ülkede adalet temelinde bağları kuvvetlendirmeliyiz. - Keyfi bir yönetimin tabi çıktısı çift haneli işsizlik, enflasyondur.

SURİYE İLE YAPILAN DOĞRUDAN GÖRÜŞMEYİ DOĞRU BULMUYORUZ

Suriye'de zaman zaman Türkiye'nin rızasını da gözetir gibi yapan bir Rusya koordinasyonu, kontrolü var. - Türkiye'de kısa vadede ve top yekün çözümü siyasidir. - Moskova'da MİT Başkanı nezdinde Suriye ile yapılan doğrudan görüşmeyi doğru bulmuyoruz.

SURİYE MESELESİ

Türkiye'nin kudret kapasitesinin ötesinde bir takım gelişmeler yaşanıyor. - İran'ın Şii hilali karşısına, iktidarın tercihleri ile bir itikadi hat açılmaya çalışıldı. Bu yapılırken ülkemizin dış politik teamül ve tercihleri alt üst edildi.- İktidarın kendi döneminde attığı en önemli adım Suriye iç savaşı öncesi Suriye ile kurduğu iyi ilişkilerdi. Bunun yanında yine attığı en kötü adım ise İç savaş sonrası gösterdiği düşmanca ve mezhepsel tavırdı.

AK PARTİ BİR KİŞİNİN 'FAN CLUBÜ”

- 16 Nisan Referandumu Türkiye'de siyasetin mahiyetini değiştirdi. Mücadele ortak değerler etrafında bir araya gelmeyi mecbur kılıyor. - Yorgun ve bir kişinin 'fan club'ü haline gelmiş bir siyasi parti var. - Eşi, eşrafı ile bir kişiyi savunmak üzerine kurulu siyasi anlayış var.İktidarın yüzde 50+1 denkleminde artık sıkıntıda olduğu aşikar. - Kapalı kapılar ardında, ahbap çavuş ilişkileri ile çözüm arıyorlar.

İLKEMİZ VAR

- Önümüzdeki sürecin iki kutupluluktan kurtulması gerekiyor. - Demokrat Parti olarak Türkiye'nin ortak değerlerini yaşatacak bir iradeye, kutuba sahibiz.- Parlamentoların varlık sebebi bütçe hakkıdır. Ancak bizim parlamentomuz kendi varlık hakkına sahip çıkmamıştır.- Genel seçimle beraber Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Dolayısıyla bir tarafta kadrolar bir tarafta kişiler yarışacak. Tercihler iyi değerlendirilmeli. - Bizim temel yaklaşımımız 'bunlar gitsin de ne olursa olsun' şekilde değil. Bir ilke dahilinde bakıyoruz.

EN İYİSİNİ TAHAYYÜL EDİYORUZ

- İktidarın kötü performansı üzerine biraz daha iyisini koymak, bir tık daha iyisinin konulması değil gayretimiz. - En iyisini tahayyül ediyoruz. - Sadece eğitim meselesinde 'ideolojik' parantezden bakılınca dahi sonuç ortada. - Her alanda aldığımız sonuçlar fecaat!

KENDİ MECLİS GRUBUNU ETKİSİZLEŞTİRMİŞ HALDELER

Sadece üreten değil küresel iklimden refah transfer eden bir ülke haline gelmemiz lazım. Keyfi bir irade, tekçi bir bakış mı, demokratik, çoğulcu bir irade mi olacak? Önümüzdeki seçimlerde tercih bu olacak! İktidar kendi eliyle, yerelde ve genelde bütün kurucu unsurlarını devre dışı bırakmış, kendi meclis grubunu etkisizleştirmiş halde.

KANAL İSTANBUL YORUMU

İstanbul Kanalı Projesi, ekonomik olarak sıkışmış ve pratikleri rant yaratmak üzerine kurulu bir siyasi anlayışın, dahası alışkanlıkları üzerine kutuplaşmaya ihtiyaç duyan bir aklın projesidir. Aciliyeti budur!

FETÖ MESELESİ

Sadece bir soru sormak lazım FETÖ meselesinde; 3 Kasım 2002 tarihî öncesi, bugün kamudan ihraç edilmiş, askeri bürokraside FETÖ adına görev almış, yargıda FETÖ adına görev almış ve ihraç edilmiş kaç kişi bu iktidar gelmeden önce görevdeydi?