-Afyon Postası’nın Özel Haberi. 

Afyonkarahisar’da kışlık turşu hazırlıkları başladı. Merkeze bağlı Anıtkaya Köyü’nde yaşayan 59 yaşındaki Seviye Azbay, evde kışlık turşunun nasıl kurulacağını anlattı. Sirke, sarımsak, turşu suyu, limon tuzu ile hazırlanan biber ve salatalık turşularının kış dönemlerinde çok sık tüketildiğini aktaran Azbay, “Sonbaharda hazırladığımız bu turşuları Allah nasip ederse kış ayında tüketeceğiz. Pilav ve patates yemeklerinin yanında bu turşular lezzet katar” dedi

15 GÜNDE HAZIRLANIYOR

Kendisinin salatalık ve jelibon olarak bilenen biber turşusunu kurduğunu anlatan Seviye Azbay, turşu suyu ile kavanozlara doldurulan ürünlerin 15 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde bekleyeceğini daha sonra ise tüketilebileceğini kaydetti. Azbay, konuyla ilgili şunları anlattı: 

“Acı biber ve salatalık turşusu kuracağım. Acı biberi önceden doğradım. Daha sonra suya ıslattım acısının çıkması amacıyla. Onlar beklerken turşu suyunu hazırladım. Şimdide sarımsak doğruyorum. Sirke ve sarımsakla kavanozlara dolduracağım. Güneş görmeyecek bir yere koyacağım. Kışın nasip olursa bu turşuları yiyeceğiz. Bu turşu tez oluyor. 15 gün deyince hazır oluyor. Sarımsak turşunun lezzetini getiriyor. Sarımsak olmadan olmaz. Herkes isteğine göre sarımsak atabilir. Kimi çok sever kimi az olmasını sever.” 

PİLAV VE PATATES YEMEKLERİNE LEZZET KATAR

Turşunun kış döneminde çok sevildiğini özellikle patates ve pilav yemeklerinin yanında çok tüketildiğini söyleyen Azbay, “Pilavların yanında turşu aranan bir lezzettir. Herkesin zevkine göre tabi. Patateslede güzel olur. Ağzının tadı gelir. Turşu sonbaharda turşular kurulur. Biber turşusu, küçük biberler var, jelibon denilen biberler var onların turşularını kurarız. Birde domates turşusu var o da kahvaltılarda güzel olur. Ben salatalık ve biber turşularını çok seviyorum. Allah’ın yarattığı her lezzeti seviyoruz.” Dedi

EVDE TURŞU NASIL HAZIRLANIR?

Seviye Azbay turşunun nasıl kurulduğunu özetle şöyle anlattı: 

  • Turşu kurulacak salatalık yada biberler musluk suyu ile iyice yıkanarak acısı çıkması için suda bekletilir. 
  • O esnada sarımsaklar kabuklarından ayrılarak ince ince kesilir. Sarımsak kişinin tercihine göre çok yada az şekilde hazırlanır. 
  • Daha sonra hazırlanan sarımsaklar turşu olacak biberlerin üzerine dökülerek karıştırılır. 
  • Bu karışım temiz kavanozlara doldurulur. 
  • Kavanozdaki ürünlerin üzerine yarım su bardağı üzüm yada elma sirkesi dökülür. 
  • İçi doldurulan kavanozların üzerine bir limon tuzu konulur.
  • Son olarak kavanozlar turşu suyu ile doldurulur ve ağzı sıkıcı kapatılır.
  • Bu kavanozlar 15 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilir.
  • 15 gün sonra ise tüketime hazır olur. 
  • Afiyet olsun.