Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar merkez, ilçe, belde ve köylerinde sosyal mesafe kurallarına büyük titizlik göstererek vatandaşlarla bir araya geldi. Milletvekili Köksal, Afyonkarahisar merkez ve merkeze bağlı Köprülü, Anıtkaya Köyleri, Sinanpaşa İlçesi ile ilçeye bağlı Tokuşlar Köyü, Çay İlçesi, Emirdağ İlçesi, Sandıklı İlçesi ile ilçeye bağlı Çayköy, Akin, Dodurga, Daylık köyleri ve İhsaniye, Dazkırı, Başmakçı İlçelerinde vatandaşların istek ve taleplerini yerinde dinledi. 

KÖPRÜLÜ KÖY HALKI MAĞDUR...

Afyonkarahisar merkezde esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Köksal, daha sonra merkeze bağlı Anıtkaya Köyü'nde vatandaşları ziyaret edip sıkıntılarını dinledi. Köksal, ardından yine merkeze bağlı Köprülü Köyü'nde beraberindeki partililerle birlikte vatandaşlarla bir araya geldi. Köprülü Köy halkına söz verilen ancak söz verildiği yere yaptırılmayan okulla ilgili köylülerle görüşen Köksal, "Köylü okulun satın aldıkları yere yapılmasını isterken İl Özel İdaresi ısrarla köyün daha dışında bulunan ve yıkım kararı verilen eski okulun bulunduğu yere okulun yapılacağını belirtiyor. Köy sakinleri madem yeni bir okul yapılacak, eski okulun yerine yapılmasın. Orası çok tepede kalıyor. Yerleşim yeri dışında, yerleşim daha aşağıda kalıyor. Merkezi bir yere yapalım herkes için ulaşım daha kolay olsun diyorlar. Vatandaşlarımızın talebi bizim için öncelikli. Ayrıca Köprülü Köyü'nde sular kesik. Bu konularında takipçisi olacağım." diye konuştu.

TARİHİ HAYDAROĞLU KONAĞI KADERİNE TERK EDİLMİŞ

Sinanpaşa İlçesi ile ilçeye bağlı Tokuşlar Köyü'nde incelemelerde bulunan Köksal, köyde yer alan "Kurtuluş Savaşı"nın izlerini taşıyan Haydaroğlu Konağı'nın bakımsızlıktan döküldüğünü belirterek, "Burası bir tarih, tarihi eser olarak korunması gereken konağın şimdiki sahibi Ömer Varol Cumhurbaşkanlığına kadar her yere müracaat ettiğini ama restorasyon çalışması için ödenek verilmediğini belirtiyor. Konağın restore edilmesi için yetkili mercilerle görüşüp konunun takipçisi olacağım." diye konuştu.

TOKUŞLAR KÖYÜ'NDE VATANDAŞ SU SIKINTISI YAŞIYOR

Ayrıca Tokuşlar Köyü'nde vatandaşların su sıkıntısı yaşadığını ifade eden Köksal, "Tokuşlar Göleti'nin suyu maalesef köye verilmiyor. Köy belediyelikten düştüğü için hizmet alma noktasında da sıkıntı yaşıyor. Köylü Mayıs ayındaki don olayından dolayı oluşan zararın karşılanmamasından ve ürettiği ürünlerin para etmemesinden şikayetçi." şeklinde konuştu.

ÇAY İLÇESİ, SEL FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA

İlçe ziyaretlerine Çay İlçesi ile devam eden Milletvekili Burcu Köksal, ilçe de vatandaşın pandemi nedeniyle hem sağlık sıkıntısı yaşadığını hem de artan ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu kaydederek, "SEKA’nın kapanmasıyla günden güne ekonomik kayıp yaşayan ilçede şimdi de barajın olası bir yağışta oluşturacağı tehlike vatandaşı korkutuyor. Çay İlçesi'nde yıllardır tamamlanmayan ve adeta etrafa tehlike saçan barajda da incelemelerde bulunduk. Barajda erken yapılan su tutulması yüzünden bölge halkı sulama yapamamış. Eber Gölü'nü besleyen kaynaklar barajda toplandığı için göl ciddi oranda susuz kalmış. Yerleşim yerine yakın bölgelerde ve baraj kenarına yığılan toprağın gevşek yapılı olması yüzünden yağış durumunda sel tehlikesi ve toprak kayması riski had safhada. Memleketini seven bu yöreye bu kötülüğü yapmaz." dedi.

EMİRDAĞ YAYLALARINDA SİYANÜRLE ALTIN ÇIKARILMAK İSTENİYOR!

Beraberindeki partililerle birlikte Emirdağ İlçesi'ne geçen Köksal, Emirdağ Yaylası'nda altın madeni için arama çalışması yapılan bölgede incelemelerde bulundu. Bölge de sondaj çalışması yapılarak numene alındığını dile getiren Köksal, "Emirdağ İlçemizde ekonomik sıkıntıların yanı sıra yaylalarında bir maden arama şirketine altın arama ruhsatı verilmiş. Şirket bu ruhsata binaen şu anda orada sondaj çalışması yaparak numune alıyor. Bu numunelere bakılacak. Eğer Emirdağ yaylalarında altın madenine rastlanırsa oradan siyanürle altın çıkarılacak. Bununla ilgili olarak Türkiye de yaşanan çok acı olaylar var. Firmanın menşeini bilemiyorum. Yerli de olabilir yabancı ortakları da olabilir. Ama burada yerli yabancı firmadan ziyade sıkıntı siyanürle altın çıkarılacak olmasıdır. Çünkü daha önce siyanürle altın çıkarılan maden ocakları ve bir takım yerlerde yaşanan doğa olayları, doğa felaketleri vardı. İnsan sağlığına olumsuz etkiler. Eğer bu iş doğru dürüst yapılmazsa doğaya zarar vereceği ortadadır. Bölge de kanser vakalarının artışı söz konusu olabilir. Endemik bitki türlerine zarar verilebilir ki o bölgede yaşayan “Yılkı Atlarını” bizzat incelemelerimizde gördük. Çok güzel bir manzaraydı. Bir kere o atların yaşam alanı sona erecek. Yaylada yaşayan belli dönemlerde yaylaya çıkan Emirdağlılar var. Yörük kültürünü halen yaşatmaya çalışanlar var. Koyunlarıyla, keçileriyle oraya belli dönemlerde çıkıyorlar. Onlar için hayvancılık sona erecek. Böyle bir kaygı var. Bölge de doğaya zarar gelmesi, insan sağlığının olumsuz etkilenmesi yönünde halk ciddi kaygılar taşıyor. Bu noktada haklılar kimse bir şey söylemiyor. Bir açıklamada yapmıyor. Bizde endişeliyiz çünkü bu konudan Afyonkarahisar’da olumsuz etkilenir. Sivrihisar’a kadar Çay, Bolvadin çevre ilçelerde dâhil olmak üzere siyanürün olumsuz etkilerini hep beraber yaşayabiliriz. Biz bu noktada halk sağlığının, insan sağlığının doğanın korunmasının öncelikli olmasını istiyoruz. Halkın talebi de budur. Bu noktada elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Bizim için önce insan sağlığı, doğanın, çevrenin korunması, hayvanların korunması önceliğimizdir. İnsan sağlığına doğaya ve çevreye zararlı olan şeylere bilindiği üzere CHP karşı çıkmaktadır." ifadelerini kullandı.  

PARATES ÜRETİCİSİ PERİŞAN...

Milletvekili Köksal Emirdağ ziyaretinin ardından Sandıklı ilçesi ile ilçeye bağlı Çayköy, Akin, Dodurga ve Daylık köylerinde patates üreticileri ile bir araya gelerek sıkıntıları dinledi. Türk Şeker A.Ş. ve Atatürk Orman Çiftliği tarafından alım yapılacağı duyurulan patateste ne yazık ki doğru dürüst alım yapılmadığını kaydeden üreticilerin sıkıntılarını dinleyen Köksal, "Patates üreticisinin yüzü gülmüyor. Dondan kaynaklı zararın giderileceğine ilişkin sözde tutulmamış. Çiftçi perişan. Patates üreticileri çok uzun süredir sıkıntılı. Sadece Sandıklı İlçemiz de değil Afyon, Şuhut, Dinar, Sinanpaşa ilçelerimiz ile merkeze bağlı Nuribey Beldesi’nde tüm patates üreticilerimiz ciddi sıkıntıdalar. Patates üreticileri patatesleri maliyetin altında satıp alıcı bulamamaktan şikâyetçiler. Meclis kapanmadan önce konuyu meclis gündemine de taşımıştım. Meclis kapandıktan sonra da alanda birçok patates üreticisini ziyaret edip sıkıntıları yerinde tespit ettik. Bu konuda benim vermiş olduğum rapor üzerine Genel Başkanımız tarafından Tarım Politikalarından Sorumlu Parti Meclisi Üyemiz Ziraat Mühendisi Bursa Milletvekilimiz Orhan Sarıbal ilimize geldi. Birlikte de bir çalışma yaptık. Patates üreticilerinin feryadı ve çözüm önerileriyle ilgili Tarım Kredi Kooperatiflerinin patates üreticilerinin derdine çare olmasını, patates üreticilerinin patatesleri satın alması noktasında biz çağrıda bulunduk. Onların feryadını basında dillendirip, sorunun çözümü noktasında mücadele edince dediler ki, Atatürk Orman Çiftliği ve Türk Şeker bu patatesleri 90 kuruşa alacaklar denildi. Tabii biz sevindik, iyi dedik. Hiç olmazsa patates üreticisi maliyetini kurtaracak. Hani sonuç hasıl olacak. Ama görünen noktada gördük ki Afyon’da 500 bin ton patates üretiliyor, Afyon patates üretiminde Türkiye de 3. sırada olan bir il. Ege bölgesinde birinci il. Fakat 500 bin ton patatesin maalesef belki 15-20 bin tonu ancak alınabilmiş. Yine üreticinin elinde patates kalmış. Doğru dürüst bir alım yapılmamış. Üreticiler yem pahalı olduğu için büyük ve küçükbaş hayvanlara yem alamıyoruz diyorlar. Alıcı olmadığından patatesi de satamıyoruz hiç olmazsa hayvanlar yesin diye patatesleri şu anda hayvanlara döküyorlar. Yani bir çözüm bulunabilmiş değil. Biz istiyoruz ki bir an önce çözülsün. Çünkü bu yazlık patates dayanmaz. Bir hafta 10 gün içerisinde bu patateslerin elden çıkarılması lazımdır. Bir an önce bu patateslerin Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçiden alınması gerekiyor. Başka türlü bu iş çözülmez." dedi.

Milletvekili Köksal, daha sonra İhsaniye, Başmakçı ve Dazkırı İlçelerinde de vatandaşlarla bir araya gelerek istek ve talepleri dinledi.