Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ olarak ilan etmişti. Geçtiğimiz günlerde de emekli vatandaşlara yaz döneminde emekli vatandaşlara KYK yurtlarında barınma 1 ay boyunca bedava olacağı açıklanmıştı.

Bizler de Afyon Postası olarak Zafer Meydanı’nda emekli vatandaşlara mikrofon uzatıp “2024 Emekliler yılınız nasıl geçiyor, emeklilere 1 ay ücretsiz olacak KYK yurtlarında kalıp tatile gidecek misiniz?” diye sorduk.

İşte aldığımız bazı cevaplar;

- "Emekli olarak hiçbir şeyin doğru gittiğini düşünmüyorum Türkiye’de"

"Yılımız çok kötü geçiyor. Maddi sıkıntılar, gelen zamlar gibi sebeplerden hiç de iyi geçmiyor. Ben 16 Ekim’de emekli oldum. Şu anda yaşım 45, tamam eyvallah EYT vurdu. Ben emekli olarak hiçbir şeyin doğru gittiğini düşünmüyorum Türkiye’de. Maddi sıkıntılar çekiyorum, ekonomik kriz var. Tatile gideceksin de orada ne yiyip ne içeceksin."

- "Tatile gidemem, en iyi gideceğim yer parklar ve bahçeler"

"Emekliyim ama doğru düzgün yaşayamıyorum ki ben. 7 yıldır emekliyim, yaşayamıyorum. Aldığımız maaş olduğu gibi bitiyor. Ben tatile falan gidemem, en iyi gideceğim yer parklar, bahçeler. Emekliler orada oturuyor."

Afyon-Antalya yolunda bayram trafiği: Yoğunluk başladı! Afyon-Antalya yolunda bayram trafiği: Yoğunluk başladı!

- "10 bin lira ile bırakın tatili bir şehirden başka bir şehre gitmek mümkün değil"

"Emeklilerin yılı karnı aç geçiyor. 10 bin lira para alacak, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yaşayacak, 15 bin lira ev kirası yatıracak, faturalarını yatıracak, nasıl yapsın bu adam bunu. O sözü söyledi pişman oldu, şimdi emeklilere yardım edecek ama atı alan Üsküdar’ı geçti. Emeklinin işi her zaman zor. Emeklilere değer vermesi lazım, yarın onlar da emekli olacak. Emeklilere değer vermediği için büyükşehirlerde kaybetti. 10 bin lira ile bırakın tatili bir şehirden başka bir şehre gitmek mümkün değil."

- "Afyon’da kaç termal var? Kaç kere gidiyorlar?"

"Afyon’da kaç tane termal var? Bunların hangisi kaç kere gidiyorlar termale. KYK’yi idare eden müdür kendi eşini dostunu sokar. Bu parayla nereye gideceğim?"

- "Tatiller zenginlerin işi, bizim işimiz değil"

"10 bin lira ile nasıl geçinilir bilmiyoruz. Türkiye’de enflasyon çok yüksek. Hiçbir sosyal hakkımız yok. Verdiği 10 bin lira ile nasıl geçinilir bir göstersin. Ben 59 yaşıma geldim, bu yaşıma kadar tatil görmedim. 10 bin lira ile nasıl tatile gidersin? Tatiller zenginlerin işi, bizim işimiz değil."

Sokak röportajının tamamı Afyon Postası Youtube kanalında yayında.

>>Kudret Kuş'un Haberi

Editör: Kudret Kuş