banner16

banner182

banner183

banner15

banner153

Serteser duyurdu: ATSO Başkan Yardımcısı görevinden ayrıldı

​​​​​​​Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, odanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ahmet Şükrü Köse’nin hem meclisten hem de görevinden ayrıldığını duyurdu. Serteser, bu ayrılığın gerekçesi olarak, Şükrü Köse’nin şirketindeki yapısal değişiklik olduğunu söyledi.

EKONOMİ 24.06.2022, 12:27
Serteser duyurdu: ATSO Başkan Yardımcısı görevinden ayrıldı
banner18

Serteser’in açıklamaları şöyle:

ATSO YÖNETİMİNDE AYRILIK

Odamız tarafından verilen görevleri en güzel şekilde yerine getiren, Odamız’ı her alanda titizlikle temsil eden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Ahmet Şükrü Köse, şirketindeki yapısal değişiklik dolayısıyla Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz’den ayrıldı. Kendisine şu ana kadar yaptığı çalışmalar, Odamız’a bilgi ve tecrübesiyle kattığı değer ve gündeme getirdiği fikirler dolayısıyla teşekkür ediyorum. Sayın Köse’nin yerine Yönetim Kurulu Üyeliği’ne gelen Meclis Üyemiz Sayın Metin Mercan’a da görevinde başarılar diliyorum. Sayın Köse’den boşalan Meclis Üyeliği’ne ise Sayın Kerim Dayıoğlu gelmiştir. Sayın Kerim Dayıoğlu’na da görevinde başarılar diliyorum.

ULUTÜRK GİTTİ, ALİ EROĞLU GELDİ

Meclisimiz’de bir değişiklik daha oldu. İlimize uzun yıllar hizmet eden AFJET Genel Müdürü Sayın Dr. Yusuf Ulutürk, bu görevinden ayrıldı; dolayısıyla Meclis Üyeliği de sona ermiş oldu.

Sayın Ulutürk’e, hem Meclisimiz’deki çalışmaları, hem de Afyonkarahisar’ın termal başkent olması için gerekli altyapıyı sağladığı ve AFJET gibi önemli bir kuruluşu yıllarca en iyi şekilde yönettiği için teşekkür ediyorum; bundan sonraki iş hayatında başarılarının devamını diliyorum.

Sayın Ulutürk’ün yerine Sayın Ali Eroğlu, Meclis Üyemiz olmuştur. Sayın Eroğlu’na görevinde başarılar diliyorum.

VEFAT HABERLERİ

Afyonkarahisar geçtiğimiz günlerde iki önemli ismini yitirdi. Basın camiasına uzun yıllar emek veren Galip Leblebicioğlu büyüğümüzü kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık. Merhum Leblebicioğlu’na Allah’tan rahmet; ailesine sabır; sevenlerine başsağlığı dilerim. Yine ilimizin spor camiasının emektarı, Afyon Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Onursal Başkanı İsmail Bursalıoğlu da kısa bir süre önce aramızdan ayrıldı. Merhum Bursalıoğlu’na Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dilerim. Afyonumuz, yeri doldurulamaz bu iki ismi çok özleyecek. Mekanları Cennet olsun.

AFYON’DAKİ SEL OLAYLARI

İlimiz, Haziran ayında, daha önce alışık olmadığımız biçimde yağışla karşılaştı. Yağış dolayısıyla il merkezimiz ve ilçelerimizdeki bazı bölgeler sel afeti ile karşılaştı. Allah’a şükür ki can kaybımız olmadı. Afet dolayısıyla mağdur olan tüm hemşehrilerimize “geçmiş olsun” dileklerimi iletiyorum.

BÜYÜK TAARRUZ VE 100.YIL

Malumunuz olduğu üzere, Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. yıldönümü dolayısıyla bir etkinlik takvimi hazırlamış ve Mart ayındaki Meclis toplantımızın hemen ardından kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kapsamda 29 Mayıs’ta Afyonkarahisar’daki şehitlikler ve Kocatepe’yi ziyaret ederek basın açıklaması düzenledik. 1 Haziran’da Büyük Taarruz’u En Güzel Anlatanlar Afyonkarahisar’da paneli gerçekleştirdik. 8 Haziran’da ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ve Anıtkabir’i ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimize katılan başta Meclis Başkanımız Sayın Mehmet Sıtkı Merdivenci olmak üzere Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Meclis Üyelerimiz’e, Disiplin Kurulu Üyelerimiz’e, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komiteleri Başkan ve Üyelerine, Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol ve personelimize teşekkür ediyorum. Bizi Ankara’da her zamanki misafirperverliği ile ağırlayan, konuşmasında şahsımdan övgüyle bahseden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na da ayrıca teşekkür ediyorum. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı’nı dolu dolu kutluyoruz; kutlayacağız. İnşallah Eylül ayında da büyük bir organizasyon düzenleyecek ve ülkemiz genelinde adımızı bir kez daha duyuracağız. Sizlerden de etkinliklerimize yoğun katılım istirham ediyoruz.

2.OSB İÇİN TALEPLERİ BAKAN VARANK’A İLETTİM

Elbette faaliyetlerimizi Büyük Taarruz ve Büyük Zafer ile sınırlı bırakmıyoruz. Tabir-i caizse, tüm üyelerimiz ve ilimiz için taarruz hâlindeyiz; girdiğimiz her alanda zafer kazanmak istiyoruz. Geçen ay sizlerle paylaşmıştık; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’u, TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir heyet ile ziyaret etmiştik. Bu ay da Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı, Milletvekillerimiz, Afyonkarahisar Belediye Başkanımız, Sinanpaşa Belediye Başkanımız, Şuhut Belediye Başkanımız, İl Genel Meclisi Başkanımız ve AK Parti İl Başkanımız’ın bulunduğu bir heyet ile ziyaret ettik. Ben Sayın Varank’a, Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi hakkındaki taleplerimizi arz ettim. Türkiye’nin kuruluştan itibaren ilk Yeşil OSB’si olacak Merkez 2. OSB’miz için en kısa sürede yatırımcı almayı planlıyoruz. İnşallah bunda da muvaffak olacağız.

LOBİ FAALİYETLERİMİZ DİKKAT ÇEKİYOR

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, lobi faaliyetleri konusunda da dikkat çekiyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’i ziyaretimiz sırasında bize ‘En çok lobi faaliyeti gönderen Odalar arasında yer alıyorsunuz’ denildi. Gönderdiğimiz lobi faaliyetlerinde de mümkün olan en kapsamlı sonuçları almak için takibi elden bırakmıyoruz. Tüm üyelerimizin sektörlerinde karşılaştıkları sorunları aşmak için önce ilgili Meslek Komitelerimiz’i bilgilendirmelerini, Meslek Komiteleri üzerinden de tarafımıza ulaşmalarını özellikle istirham ediyorum. Bu konu çok önemli. Yönetim Kurulumuz, Meclisimiz, Meslek Komitelerimiz; üyelerimizin faaliyetlerini en iyi ve sorunsuz şekilde sürdürmeleri için varız. Biz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yakın ilgisi sayesinde birçok meselenin çözümünde katkı sağladık; bundan sonra da aynı hızla devam edeceğiz.

İŞÇİ VE İŞVEREN KONUSU MAHKEMEYE GİTMEDEN BURADA ÇÖZÜLECEK

Kısa süre içinde önemli bir birimi daha ilimize kazandıracağız. TOBB Arabuluculuk ve Çözüm Merkezi ile işbirliği içinde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni açıyoruz. Konu, Yönetim Kurulumuz’da da görüşüldü. Tahkim ve Arabuluculuk Merkezleri, işveren ile işçi arasındaki uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden, hak ve adalet çerçevesinde çözülmesini sağlıyor. Böylece hem işçi, zaman geçmeden haklarına kavuşuyor; hem de işveren, büyük bir yükten kurtuluyor. İş dünyamıza ve ilimize hayırlı, uğurlu olsun.

EKONOMİK SIKINTI…

Ekonomide yaşanan sıkıntıları yaşıyor, görüyoruz. Sadece ülkemizde değil, bugün dünya genelinde akaryakıt fiyatları ve esas olarak enflasyon sıkıntısı yaşıyoruz. Ülkemizde döviz kurunun yüksekliği bir taraftan ihracatçı firmaların lehine bir durum oluştururken; diğer taraftan iç pazarda ithal hammadde ile yapılan üretimin kısılmasına neden oluyor. Dengenin sağlanması için gayretler var; ancak bu konuda iş dünyası ile daha çok istişare edilerek yol alınacağını düşünüyorum.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜDÜ

Türkiye ekonomisi, 2022’nin ilk çeyreğinde 7,3 oranında büyüdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3,5'ten yüzde 2,9'a düşürdü. Kuruluş, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 2,4'ten yüzde 4,5'e yükseltti.Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) son yayınladığı ekonomik görünüm raporunda, Türkiye'nin 2022 yılında yüzde 3,7 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. 2021 yılı aralık ayında yayınlanan bir önceki raporda büyüme oranı yüzde 3,3 olarak öngörülmüştü.Küresel ekonominin küçüleceği tahmin edilen bir dönemde Türkiye’nin büyüyeceğine olan güven, çok önemlidir. Bununla birlikte ülkemizdeki ekonomi uzmanları “büyüme, ama nasıl” sorusunu soruyor. Büyümenin kamu harcamalarıyla gerçekleştiğine ilişkin eleştiriler yöneltiliyor. Ben, bir süre daha sıkıntı çekeceğimizi; ama Cumhuriyetimiz’in 100. yılı olan 2023’ün başından itibaren vatandaşımızın yüzünü güldürecek hamleler yapılacağını düşünüyorum.

ÇARPICI RAPOR

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından Yeşil Mutabakat hakkında çarpıcı bir rapor hazırlandı. “Türk Firmaları Yeşil Dönüşüme Ne Kadar Hazır” başlığını taşıyan raporda işletmelerin yeşil dönüşüme bakışları araştırıldı. Raporun sonuç bölümünde şu ifadeler yer alıyor:“Her ne kadar sektörel bazda farklılık gösterse de, firmaların yeşil dönüşüme hazırlık düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Şirket düzeyinde enerji tüketiminin enerji türlerine göre dağılımına ilişkin teknik sorulara ve beklenen enerji dönüşüm süreçlerine ilişkin sorulara neredeyse hiçbir şirket temsilcisi yanıt vermemiştir. Bu, şirketler düzeyinde teknik bilgi eksikliklerine işaret etmekte ve firmaların enerji dönüşüm süreçleri nedeniyle iş yapma şekillerinde beklenebilecek değişikliklere karşı hazırlık düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir.” Bu raporu önemsiyorum. Çünkü Yeşil Mutabakat’a uymayan ihracatçı işletmelerimiz, Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaretlerinde, 2025 yılından itibaren aşama aşama vergi ödeyeceklerdir. Aslında bu konu, yalnızca vergi ödenip ödenmemesinden bağımsız, daha yaşanabilir dünya fikrinde birleşmemiz için fırsattır.

YEŞİL MUTABAKAT

Yaşlanan dünyamız, artık insanların meydana getirdiği kirliliği taşıyamaz durumda. Kendi sağlığımız için, dünyanın kaynaklarının gelecek kuşaklara da yetmesi için Yeşil Mutabakat’ı iyi incelemeli ve uygulamalıyız. Sadece güneş enerjisinden yararlanılması, suyun israfının önüne geçilmesi gibi alışılagelen önlemler yetmiyor; artık uluslararası birçok firmanın kendi bünyelerinde “Sürdürülebilirlik Birimi” kurduklarını görüyoruz. Sürdürülebilirlik Birimi, yeşil dönüşümün her aşamasını inceleyerek “daha iyiye nasıl ulaşırız” sorusunun cevabını arıyor.

Ülkemizdeki ve ilimizdeki işletmelerin de bu sürece hızla ayak uydurması gerektiğini düşünüyorum. Biz bu konuyu çok önceden, bu binayı 2011 yılında yaparken fark etmiştik. İçinde bulunduğumuz bina İngiltere merkezli BREEAM tarafından yeşil binalar arasında dünya birincisi seçilmiştir. İlk önce binanın kendisinde yeşil bina tasarımı yaptık. Sonra binanın jeotermal ısı ile ısınmasını sağladık. Ardından 550 kWh’lık bir Güneş Enerjisi Santrali’ni yaptık. Şu anda hizmet binamız, tamamıyla Yeşil Mutabakat’a uygun bir binadır, karbon salınımı olmayan bir binadır. Bu çalışmalarımızda bizlere üç dönemdir destek olan Meclis Divanımız’a, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Meclis Üyelerimiz’e ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

ÖDÜL TÖRENİNE KATILACAĞIZ

Sözlerime son vermeden önce şunu hatırlatmak istiyorum:Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenecek Ödül Töreni’ne Meclis Başkanımız, ben TOBB Delegelerimiz ve Genel Sekreterimiz ile birlikte katılacağız. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Afyon’u 25 yıl temsil etmiş olan Sayın Mehmet Tamer Günel, ödülünü alacaktır. Sayın Günel’i can-ı gönülden tebrik ediyorum; 25 yıldır yaptığı çalışmalar ve TOBB’da bizi en iyi şekilde temsil etmesi dolayısıyla kendisine teşekkür ediyorum.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136