banner16

banner15

banner153

Hüsnü Serteser: Üretemez duruma geleceğiz

İklim Değişikliği Zirvesi’nin “Yeşil OSB’lere Doğru” başlıklı panelinde konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, “İklim krizine müdahale edilmezse; yani doğa korunmaz, su kaynakları çeşitlendirilmez, ormanlara sahip çıkılmaz, denizler türlü atıklara mahkum edilirse; hem canlı türleri yok olacak; hem de temel gıda ve ihtiyaç maddelerini üretemez duruma geleceğiz”dedi

EKONOMİ 10.12.2021, 15:30
Hüsnü Serteser: Üretemez duruma geleceğiz
banner18

Dünya Gazetesi ile Sürdürebilirlik Akademisi’nin işbirliğinde, video konferans yöntemiyle  düzenlenen İklim Değişikliği Zirvesi’nin “Yeşil OSB’lere Doğru” başlıklı panelinde Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak çalışmaları anlattı. 

İKLİM KRİZİNE MÜDAHALE EDİLMEZSE ÜRETEMEZ DURUMA GELECEĞİZ

Sözlerine iklim krizine neden müdahale edilmesi gerektiğine ilişkin düşüncelerini aktararak başlayan Serteser, “İklim krizi, sadece hava sıcaklığının birkaç derece artması olarak düşünüldüğünde ‘Neden önlem alalım ki’ sorusuyla karşılaşıyoruz. Soğuk memleketlerde hava sıcaklığının birkaç derece yükselmesi, istenen bir durummuş gibi bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Oysa şunu açıkça bilmemiz gerekiyor: Hava sıcaklığı, tüketime odaklanmış insanlığın, doğaya karşı pervasız davranışından meydana geliyor. Doğa, bu kadar tahribatı kaldıramadığı için atmosfere daha çok karbon gazı salınıyor; sıcaklık aslında temiz bir güneş ışını sayesinde değil, kirli bir hava oluşumu neticesinde yükseliyor. İklim krizine müdahale edilmezse; yani doğa korunmaz, su kaynakları çeşitlendirilmez, ormanlara sahip çıkılmaz, denizler türlü atıklara mahkum edilirse; hem canlı türleri yok olacak; hem de temel gıda ve ihtiyaç maddelerini üretemez duruma geleceğiz” dedi. 

ATSO, YEŞİL MUTABAKAT İLE UYUMLU ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasının büyük bir adım olduğunu belirten Serteser, “Tam da bu noktada, Paris İklim Anlaşması’nın Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından oybirliğiyle onaylanması, bizlere geleceğimiz için büyük umut vermiştir. Meclisimiz’in bu takdire şayan tutumundan hemen önce, Hükümetimiz’in de Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı uygulayacağını duyurmasını ve bununla ilgili bir metni kamuoyuna açıklamasını büyük bir adım olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ile Paris İklim Anlaşması’na uyumlu çalışmalar sürdürdüğünü vurgulayan Serteser, şöyle devam etti:

“Hizmet binamızda, Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile sürdürdüğümüz iki proje sonucunda 550 kw’lık Güneş Enerjisi Santrali ile kendi elektriğimizi üretiyoruz. Bina ısıtmasında fosil yakıt kullanmıyoruz; bunun yerine Afyonkarahisar’ın önemli zenginlikleri arasında olan jeotermal enerjiyi kullanıyoruz. Isınmada ve elektrikte yenilenebilir enerji kullanıyoruz. Yağmur suyu depolama sistemimiz, israfı önleyecek sensörlü musluk bataryalarımız, elektrikli araç şarj istasyonumuz, engelli dostu uygulamalarımız, bisiklet yolumuz, yerleşkemizdeki ağaçlara kurduğumuz kuş yuvaları ve günün büyük bölümünde binanın aydınlık kalmasını sağlayan mimari tasarımının yanı sıra Sıfır Atık Projesi’ni Afyonkarahisar’da ilk uygulayan kurum olmamız, bizi bir adım öne çıkardı. Hizmet binamız, bu özellikleri ile merkezi İngiltere’de olan BREEAM’dan olağanüstü düzeyde Yeşil Bina Sertifikası aldı. Ardından yine BREEAM tarafından dünyadaki yeşil binalar arasında düzenlenen yarışmada finale kaldı; dünya birinciliğini kazandı.”

6’NCI BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN YARARLANILACAK

Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nin örnek bir Yeşil OSB olması için planlama yaptıklarına dikkat çeken Serteser, “Biz ATSO hizmet binamızdaki başarımızı şimdi, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürdüğüm Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde de tekrarlamayı planlıyoruz. Sinanpaşa ilçesinde yer alan, Afyonkarahisar merkeze 30 kilometrelik mesafede bulunan Merkez 2’nci OSB’miz, Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in öncülüğünde, kısa sürede faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Merkez 2’nci OSB’mizin İmar Planı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda onaylanmak üzere.

Merkez 2’nci OSB Yönetim Kurulu Başkanı seçildiğim ilk günden itibaren Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte ‘Yeşil OSB’ fikrini benimsedik ve bu iddiamızı ‘Biz Yeşil OSB olacağız’ kararlılığıyla kamuoyuyla paylaştık. Ankara’nın kuzeyinden güneyine bir çizgi çektiğimizde batısında kalan devlet teşviklerinde 6’ncı bölge imkânlarından yararlanan tek OSB, Afyonkarahisar Merkez 2’nci OSB olacak. Öyle ki, Merkez 2’nci OSB’de 10 milyon TL’lik bir yatırım yapan ve 100 kişi çalıştıran bir firma, 10 yılda yatırımını amorti edecek” dedi. 

ÖRNEK BİR YEŞİL OSB OLACAK

Serteser, Yeşil OSB çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız’ın Yeşil Bayrak kazanan OSB’ler projesi bulunuyor; bu proje, daha çok mevcut OSB’lerin Yeşil Mutabakat ve Paris İklim Anlaşması ile uyumlu hâle getirilmesi ile ilgili görünüyor. Bizim iddiamız ise, Merkez 2’nci OSB’nin daha kuruluş aşamasında, yönetim binasından tutun atık yönetimine kadar geniş bir kurallar bütünü ortaya koymak ve yatırımcı firmaların da belirlediğimiz kurallara uymasını sağlamaktır. Biz Yeşil OSB’nin Yönetim Binası’nda yenilenebilir enerjiyi kullanacağız, yağmur sularını depolayacağız, atıksuları çevreye en uygun şekilde bertaraf edeceğiz. Kısacası, OSB’mizin tüm altyapısını Yeşil OSB’ye uygun yapacağız. Bu bağlamda Yeşil OSB’ye yatırım yapacak firmalar ile görüşürken konuyu kendilerine anlatıyoruz. Yapacakları yatırımda güneş enerjisinden yararlanma, atıksuların kullanımı gibi konuları zorunlu tutacağız. Ayrıca tabii ki kadın istihdamı, engellilere yönelik sosyal sorumluluk faaliyetleri, ağaçlandırma ve doğa dostu projeler bizim firmaları tercih sebebimiz olacak. Bir firmanın atıklarının diğer firmanın üretimi için hammadde olarak kullanılacağı ekosistem oluşturmak da, planlarımızın başında geliyor.”

“HEDEFİMİZ EN ÜST DÜZEY BELGE”

Dünyadaki Yeşil OSB örneklerini de incelediklerini kaydeden Serteser, “Dünya genelinde ‘Eko-Endüstriyel Park’ olarak bilinen, bizim ‘Yeşil OSB’ olarak tanımlayabileceğimiz 250’yi aşkın sanayi bölgesi bulunuyor.  Bu sanayi bölgelerinde, endüstriyel simbiyoz, su yönetimi, atık su yönetimi; bunların yanı sıra iş ve işçi güvenliği öne çıkıyor. Güney Kore’deki Ulsan Mipo ve Onsan Endüstri Parkı’ndaki firmalar, enerji verimliliği, endüstriyel simbiyoz, atık yönetimi ve diğer iyileştirmelere 520 milyon dolarlık yatırım yaptılar. Firmalar, bu dönüşümün ardından 554 milyon dolarlık tasarrufa imza attılar. Bizim hedefimiz ise, biraz önce de bahsettiğim gibi mevcut olanı dönüştürmek değil; inşa aşamasından tahsis aşamasına kadar her adımda Yeşil Mutabakat ile uyumlu bir Yeşil OSB olmaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın değerlendirmelerine göre Yeşil Bayrak sertifikalarındaki en üst düzey, Platin’dir. Biz Platin düzeyindeki Yeşil Bayrak’a talip olarak yola çıkıyoruz. Bununla kalmayacağız. Bir taraftan Türk Standardları Enstitüsü’nün Güvenli Yeşil Bina Sertifikası için çalışmalarımızı sürdürürken, diğer taraftan uluslararası bina derecelendirme kuruluşlarından da en üst düzeyde belge almak için çaba göstereceğiz. Dünyada BREEAM’den sertifika alarak öne çıkan iki sanayi bölgesini inceledik. Biri, Norveç’te Bergen Business Park, diğeri de İngiltere’de Worcester Six Business Park. Bergen Business Park enerji verimliliği ve buna uygun üretim modelleri ile öne çıkarken Worcester Six Business Park ise su yönetimi ile örnek olmuş bir sanayi bölgesi” ifadelerini kullandı. 

“ÇEVREMİZ DE, İŞ DÜNYAMIZ DA KAZANÇLI ÇIKACAK”

Serteser, konuşmasını şu cümlelerde bitirdi:

“Biz çıktığımız yolda iddialıyız. Türkiye’ye örnek bir Yeşil OSB inşa edeceğiz. Şehir yöneticilerimiz ve yatırımcı firmalarımız ile uyum ve ahenk içinde Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı harfiyen uygulayacağımızı, bundan hem çevrenin hem de iş dünyamızın kazançlı çıkacağını göstermek istiyoruz. Bu inançla, sizleri tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

KÜNAR: BÜYÜK HEYECAN DUYDUM

“Yeşil OSB’lere Doğru” panelinin moderatörü, VENESCO Bina Enerji Yönetim Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Arif Künar, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in sunumundan etkilendiğini belirtti. Künar, “Anlattıklarınız karşısında müthiş heyecan duydum. Ülkemizde böyle güzel rol modeller olması, inanmış bir şekilde Yeşil OSB’yi anlatmanız umudumuzu artırdı. Anadolu, gerçekten umduğumuzun ötesinde çok aktif ve inovatif çalışmalara imza atıyor” dedi. 

ÖZOTRAÇ: SERTESER’İN ANLATTIĞI HUSUSLARA İMZAMIZI ATIYORUZ

Paneldeki ikinci konuşmacı olan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç ise “Hüsnü Başkan’a teşekkür ediyorum. Hüsnü Başkan’ın aktardığı konuların hepsine biz de Kütahya olarak imzamızı atıyoruz. Düşüncelerimize büyük oranda tercüman oldu. Hüsnü Başkan’ın bahsettiği hususları yerine getirmek için büyük bir gayret içindeyiz. Biz bu işe inandık; Hüsnü Başkan ile el ele vererek bu işi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (2)
KAÇMAZ Salih 6 ay önce
Bir insana bir mevkinin yetkinliği verilir yetkinlik verenlerin kalitesi yetkinliği alanın karar kalitesini doğurur. Açıklamalar gündemden uzak hikayelerle süslü kelimelerle doldurulmuş ifadelerdir.
Gerçek gündem ülkenin ekonomik krizidir. Bunları anlat bunları konuş boş ifadedeleri bırak
Mustafa Gerez 6 ay önce
Türkiye tarım ülkesi iken tohumu dahi dışarıdan ithal eder hale geldik. Barajlar kurudu, topraklar artık ekilemez durumda. Son 20 yıldır toprak üstünde büyüyen tek şey beton binalar.. Sadece tüketen bir toplum var. Uyanın artık. Zaten üretemez haldeyiz.
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136