banner16

banner177

banner15

banner153

ATSO Başkanı Serteser: Çiftçi sayısı 500 bin sayısının altına indi, endişeliyiz!

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser,  çiftçi sayısının yüzde 13,2 azaldığını belirterek, “ Ülkemizdeki çiftçi sayısı bu gelişme ile 500 bin sayısının altına inmiş oldu. Çiftçi sayısının azalması, bizleri endişelendirse de Hükümetimiz’in bu konuda acil önlem alacağına inanıyorum” dedi

EKONOMİ 29.04.2022, 19:11 29.04.2022, 19:14
ATSO Başkanı Serteser: Çiftçi sayısı 500 bin sayısının altına indi, endişeliyiz!
banner18

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

HAKKI ÖZSOY’UN VEFATI

Geçen hafta Afyonkarahisar basın camiasının duayen ismi, hayırsever iş insanı, Odamız Yönetim Kurulu Eski Başkan Vekilleri’nden, muhterem Hacı Hakkı Özsoy’un vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. 

Afyonkarahisar’ın gelişmesi ve kalkınması için büyük emeği olan Merhum Hacı Hakkı Özsoy’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim. Mekânı Cennet olsun. 

PENÇE KİLİT OPERASYONU

Malumunuz olduğu üzere, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bölücü terör örgütünü tarihten silmeye kararlı. 

Bu bağlamda Pençe Kilit Operasyonu düzenleniyor. Bu operasyona katılan askerlerimize Allah’tan kolaylık, şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Kesin olarak inanıyorum ki devletimizin kararlı duruşuyla terör belasını kökünden kazıyacağız. Tüm vatandaşlarımız ile el ele, gönül gönüle, huzur ve güven içinde kalkınma yürüyüşümüze devam edeceğiz. 

BÜYÜK TAARRUZ’UN 100.YILI

Hatırlayacaksınız, Mart ayındaki Meclis toplantımızın ardından Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ile il protokolümüzün teşrifleriyle Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlik Takvimi Basın Açıklaması yapmış; açıklamamızdan hemen sonra da Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliğinde Anma Konseri düzenlemiştik. Basın açıklamamızda, Odamız tarafından hazırlanan 100. Yıl Etkinlik Takvimi’ni sizlerle paylaşmıştık. 

29 MAYIS’TA KOCATEPE’YE ÇIKACAĞIZ

Bu kapsamda milletimiz için çok anlamlı bir tarih, İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü olan 29 Mayıs’ta Kocatepe’ye çıkacağız. Bu ziyaretimiz, Odamız’da başlayacak. Sırasıyla, Afyonkarahisar Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan Hava Şehitliğimiz’i ve eski adıyla Büyükkalecik, yeni adıyla Kocatepe beldesi sınırları içinde yer alan Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliğimiz’i ziyaret edeceğiz. Ardından, 26 Ağustos 1922 sabahı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Büyük Taarruz” emri verilen Kocatepe’ye çıkarak basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz. Basın açıklamamız bittikten sonra hep birlikte Şuhut’a hareket edecek ve Atatürk Evi’ni ziyaret edeceğiz. Gezimizde bize Alan Kılavuzu ve Araştırmacı Hasan Özpunar rehberlik edecek. Kocatepe ziyaretimizle hem hatıralarımızda güzel bir iz bırakacak; hem de ilimizi basın kuruluşları aracılığıyla tanıtma fırsatı bulacağız. 

ANITKABİR ZİYARETİ

Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedî istirahatgâhı Anıtkabir’i de ziyaret etme kararı aldık. 8 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştireceğimiz Anıtkabir ziyaretimiz için izin yazıları Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, 4.Kolordu Komutanlığı ve Anıtkabir Genel Komutanlığı’na gönderildi ve işlemler tamamlandı. Anıtkabir ziyaretimiz için de sizlerle, gelecek ayki Meclis toplantımızın ardından temasa geçeceğiz. 

VATANDAŞ ZOR DURUMDA

Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler, ülkemiz ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Belirli bir süredir Brent Petrol fiyatları, nakliye, enerji ve hammadde fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve yukarı yönlü seyir; elbette ülkemizi de etkiledi. Buna ek olarak ülkemizde yaşanan döviz kuru artışları, buna bağlı olarak gelişen enflasyon, işletmelerimizi ve vatandaşlarımızı da zor durumda bırakıyor.Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak üyelerimizden gelen talep ve görüşler hakkında gerekirse ilgili Meslek Komitesi’nin toplanmasını sağlıyor; yetkili makam ve mercilere sorun ve çözüm önerilerini iletiyor; ilettiğimiz konuların da takibini gerçekleştirerek çözüm noktasında adım atılmasını istiyor ve bunu sağlamaya çalışıyoruz.  Bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı’na katıldım. Afyonkarahisar iş dünyamızın sorunlarını, taleplerini ve çözüm önerilerini bu toplantıda sunma imkânım oldu. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na her zamanki ilgisi için teşekkür ediyorum. 

ENERJİ BAKANINA İLETİLENLER

Nisan ayında ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in teşrifleri ile düzenlenen STK İstişare Toplantısı’na da katıldım. Üyelerimizden enerji sektöründe gelen taleplerin yanı sıra, Afyonkarahisar’daki Organize Sanayi Bölgeleri’nin taleplerini de bir dosya hâlinde Sayın Bakanımız Dönmez’e arz ettim. Ayrıca toplantıda hazır bulunan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Meclis Üyelerimiz de bazı sıkıntıları Sayın Bakanımız’a ilettiler. Sektörlerinde sorun yaşayan üyelerimiz, bizimle her zaman iletişime geçerek bize bilgi aktarabilir. Sağlıklı bir bilgi akışı ile sorunların kısa sürede çözülmesi mümkündür. 

ÇİFTÇİ SAYISI AZALDI

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın derlediği bilgilere göre son 1 yılda sigortalı çalışan sayısı yüzde 5,1; kamu çalışanı sayısı yüzde 1,6; işyeri sayısı yüzde 9,1 artarken çiftçi sayısı ise yüzde 13,2 azaldı. Ülkemizdeki çiftçi sayısı bu gelişme ile 500 bin sayısının altına inmiş oldu. Şunu biliyoruz ki, ülkemizin şu anda yaşadığı darboğazdan kurtulmasının yolu üretimden geçiyor. Üretim denilince de tarımdan sanayiye önemli bir yelpazeden bahsetmiş oluyoruz. Çiftçi sayısının azalması, bizleri endişelendirse de Hükümetimiz’in bu konuda acil önlem alacağına inanıyorum. 

SANAYİ ALANINDA SIKINTI VAR

Sanayi alanında da üretimde sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre yurtdışı üretici fiyat endeksi, 2022 yılı Mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 7,29; 2021 yılının Aralık ayına göre yüzde 13,39; 2021 yılının Mart ayına göre yüzde 105,82 arttı. 

EN BÜYÜK CARİ AÇIK ENERJİ VE HAMMADDE

Malumunuz olduğu üzere, ekonomimizde en büyük iki cari açık kaynağından birisi enerji, diğeri ise hammaddedir. Sizlere bahsettiğim yüzdelik rakamlar, ülkemize giren hammaddelerin ithalat fiyatındaki değişimlerdir. Dolayısıyla, sanayi alanında üretim için gerekli hammaddeye erişim de bir hayli zorlaşmış görünüyor. İnşallah, yıl içinde bu soruna bir çözüm gelir ki üretim devam edebilsin. Uluslararası Para Fonu (IMF) Nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda 2022 yılı küresel büyüme tahmini yüzde 4,4’ten yüzde 3,6’ya indirdi. IMF, Türkiye’nin 2022 yılı büyüme tahminini de yüzde 3,3'ten yüzde 2,7'ye çekti. Bu demek oluyor ki, dünyada ekonomik küçülme devam edecek; biz de bu küçülmeden mutlaka etkileneceğiz. Dolayısıyla, Hükümetimiz ile iş dünyasının elbirliği içinde bu sorunu çözmesi gerekiyor. 

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ

Ramazan Bayramı arifesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayacağız. İş dünyamızın ayrılmaz bir parçası olan işçi kardeşlerimizin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum. Her işveren, çalışanının daha iyi maaş almasını, refah içinde yaşamasını, işyerinde sadece iş ile ilgili konuları düşünmesini ve böylece verimliliğini artırmasını ister. Dolayısıyla işveren, işçinin derdiyle dertlenir. Bunu bir kez daha hatırlatmak istedim. 

RAMAZAN BAYRAMI

2 Mayıs günü de mübarek Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz. Ramazan Bayramınız’ı en içten dileklerimle tebrik ederken, bu Bayram’ın size, sevdiklerinize, ilimize, ülkemize, İslâm Alemi’ne ve tüm dünyaya huzur, barış ve mutluluk getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. 

ALBİKERE.COM 1 YAŞINDA

Sözlerime son verirken, bir konuyu da vurgulamak isterim:

Bundan bir yıl önce Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek öncülüğünde kurduğumuz hayali gerçeğe dönüştürdük. Afyon Eğitim Vakfı’nın İktisadi İşletmesi tarafından kurulan albikere.com, 25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren kamuoyunun beğenisine sunuldu; kelimenin tam anlamıyla Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize emanet edildi. 

Albikere.com’a mağaza açan firmalar, bir yılda hiç tanımadıkları, hiç karşılaşmadıkları onlarca müşteriye, binlerce liralık ürün sattı. Bu satışlardan elde edilen gelirlerin albikere.com’a kalan kısmı, öğrencilere destek oldu. Sitede Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri tarafından satılan ürünlerle ilimizdeki kadın istihdamına önemli bir katkı sağlandı. Bir iyilik merkezi gibi çalışan albikere.com’un kurulmasına öncülük eden Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e, albikere.com için yoğun bir emek sarf eden Sayın Vali Yardımcılarımız’a, bilhassa Sayın Ömer Tekeş’e, Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreterimiz Sayın Murat Diker’e ve albikere.com personeline teşekkür ediyorum. 

Yorumlar (2)
adı gurbet 4 hafta önce
sayın başkan çiftçi sayısının azalması eksik vede ithalata bağımlılıktanmı acaba.zincir marketlerdeki bakliyatın çoğu kanada mercimek.meksika yunanistan .vb ulkelerden gelmekte.dışarıya verilen döviz yarısı çiftçimize verilse mazot ,gubre suspanse edilse milyarlarca dolar ulkemizdekalır.çiftçimiz köylumuz kalkınır.ithalata değil uretime insanımıza yatırım yapmalıyız.sayın sertezer ilimizde ilaç sanayisi yıllardır kurulamadı sizler destek olmuyorsunuz.afyonumuzun özu alkoloid fabrikamıza ilaç sanayisyle ilgili fabrika ve arge merkezleri fakulte yıllardır ihmal edilerek ,sahipsiz kalarak kurulamadı.geçte olsa sayın başkan şimdi harekete geçilebilir.unuttuklarımızı yapma zamanı.afyonumuzun hakkı ilaç sanayisi fakulte teknoloji arge merkezleri afyonumuza bayram hediyesi olması dileğiyle .yarınlara afyonumuzun evlatlarımızın ulkemizin ilaç sanayisinde kurtuluşu için cesaretle sayın valim.sayın milletvekillerim,sayın rektörlerim,sayın yetkililerim görev hepimizin.hayırlı bayramlar hemşerilerim.
Salih Kaçmaz 4 hafta önce
Geçmişte kalan 20 yılda mevcut tarım politikalarının oluşturduğu tablo bugünkü çiftçi sayısı. Hükümet bu saatten sonra istediği tarım politikasını getirsin çözüm olamaz. Çünkü tarım nüfusu yaş ortalaması 50 yaşın üzerine çıktı. 10 yıl sonrasını düşünmek istemiyorum.
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136