evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat

29 Ocak 2020, Çarşamba

Afyon'un en güncel, en aktif, en dürüst İnternet gazetesi.

4.5 Milyon işsiz bizim gibi bir ülke için çok fazla...

4.5 Milyon işsiz bizim gibi bir ülke için çok fazla...

Malumunuz olduğu üzere bugün asgari ücret miktarı açıklandı. Buna göre asgari ücret brüt 2.943 lira, net 2.324 lira oldu. Böylece asgari ücret, 2019 yılına göre yüzde 15,03 oranında artmış oldu. Açıklanan miktarın işçi ve emekçi kardeşlerimize, işverenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Şunu vurgulamadan geçemeyeceğim: Hiçbir işveren, çalıştırdığı işçinin kötü şartlarda yaşamasını istemez; işveren işçinin hayat kalitesinin arttığında iş kalitesinin de artacağını bilir.
Bununla birlikte işverenin de ayakta durabilmesi, hizmet ya da mamulün üretimini sürdürebilmesi için asgari şartların yerine gelmesi gerekir.

Malumunuz olduğu üzere Türkiye İstatistik Kurumu, her ay işsizlik verisini açıklıyor. TÜİK’in açıkladığı son işsizlik rakamına göre Türkiye'de işsizlik oranı Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre 2,4 puan artışla yüzde 13,8 oldu. İşsiz sayısı ise 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin oldu. 4 buçuk milyon işsiz, bizim gibi genç nüfusa sahip bir ülke için oldukça büyüktür.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Yine TÜİK’in verilerine göre tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre azaldı. Bu durum, piyasalarda durgunluk olarak karşımıza çıkıyor.

Değerli Meclis Üyelerimiz;
Ekonomideki durgunluğa rağmen ülkemiz hakkında açıklanan 2020 yılı büyüme tahminleri olumlu yöndedir. Meselâ AB Komisyonu’nun 2019 Sonbahar Ekonomik Tahminler Raporu'nda Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 3,1, 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyeceği tahmini yer aldı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü olan OECD’nin Kasım Ayı Geçici Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nda ise Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yüzde -0,3'ten yüzde 0,3'e yükseltirken, 2020 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 1,6'dan 3,0'a çıkardı.

Raporda, Türk ekonomisinde büyümenin son aylarda toparlandığı, hükümetin sağladığı teşviklerin iç talebi tahmin edilenden daha fazla canlandırdığı, TL'deki değer kaybının da ihracatı desteklediği vurgulandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's için araştırma yapan Moody’s Investors Service’in “Global Makro Görünüm Raporu”nda, Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisi için yapılan tahmin iyileştirildi.

Rapora göre ülkemizin büyüme oranı tahmini 2019 için yüzde eksi 2'den yüzde 0,2’ye; 2020 için de yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bu yöndeki öngörüsü ise 2020 yılında yüzde 5 büyümedir. Bu öngörünün gerçekleşmesi için iş dünyası var gücüyle çalışmaya hazırdır.

Değerli Meclis Üyelerimiz;
Bu yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son 4 toplantıda toplam 1200 baz puanlık faiz indirimi yaparken, politika faizi yıl başında bulunduğu yüzde 24 seviyesinden yüzde 12'ye indi. Bu durum, ekonomide toparlanma eğilimi olduğunu gösteriyor. İsteriz ki faizler daha da düşsün ve ekonomi yatırımlarla daha da büyüsün.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Ekonomik değerlendirmelerin yanı sıra Odamız’ı temsilen katıldığım faaliyetlerden de bahsetmek isterim:

Geçen ay Meclis toplantımızın olduğu gün, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 14. Genel Kurulu’na TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığındaki heyetle birlikte katıldım. Yaptığımız temaslarda, Almanya’daki durumu da gözlemleme ve Alman iş insanları ile istişare etme imkanı bulduk. Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Sayın’ı da ziyaret ettik.

Aralık ayının ilk haftasında İstanbul’da, INCOTERMS Dış Ticarette Kullanılan Teslim Şekilleri 2020 Mena Bölgesi Açılış Zirvesi’ne katıldım. Bu Zirve’de, 2020’ye Giriş: Hazırlık Süreci, Yeni Kuralların Sunumu, Incoterms 2020 ve Temel Sözleşmeler, Taşıma ve Sigorta Uygulamasında Incoterms Kuralları, Bankacılık Uygulamaları ve Gümrük İşlemlerinde Incoterms Kuralları konu başlıklarındaki son derece yararlı panelleri takip ettim.

Malumunuz olduğu üzere, yumurta sektörü, Irak’a ihracat yapmakta sıkıntı çekiyor.
Nisan ayından bu yana yumurtacılarımız, Irak’a yumurta satamıyor. Biz bu çerçevede Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan El Cenabi ile Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu Odamız’da ağırladık.

Irak’ın Ankara Büyükelçisi’ne yaşanan sıkıntılar hakkında bir dosya da takdim ettim. Sayın Büyükelçi, Sayın Bakanımız Eroğlu’nun daveti üzerine ilimize geldi; Sayın Bakanımız Eroğlu’na teşekkür ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;
13-14 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ne Oda olarak 17 kişi ile katıldık.

Meclis Başkanımız Dr.Mehmet Sıtkı Merdivenci, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ahmet Anlıak, Akif İşbilir, Ekrem Demirel, Fatih Şapcı, Hacı Sait Evrenkaya, Hayrettin Güzbey ve Yücel Albay; Meclis Üyelerimiz (TOBB Delegeleri) Adnan Demirel, Halit Özutku, Mehmet Kumartaşlı, Mehmet Tamer Günel, Metin İplikçioğlu, M.Şükrü Genelioğlu ile 2 gün boyunca son derece yararlı bilgiler edindik.

Bu vesile ile, Seminer’in düzenlenmesinde öncülük eden TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Kıymetli Meclis Üyelerimiz;
Geçtiğimiz hafta, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Sezai Uçarmak’ı Odamız’da ağırladık. Sayın Bakan Yardımcımız’a ilimizde farklı sektörlerin yaşadığı sorunları aktardık. Sayın Bakan Yardımcımız’dan bahsettiğimiz konuların takibi sözünü aldık.

Değerli Meclis Üyelerimiz;
Kısa bir süre sonra yeni bir yıla gireceğiz. 2020 yılında size ve sevdiklerinize mutluluk ve huzur diliyor; 2020 yılının 2019’a göre daha güzel geçeceğine inanarak şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık