banner16

banner195

banner15

banner153

AKÜ 30 yaşında: Rektör Karakaş’tan 30’uncu yıl mesajı geldi

Bundan tam 30 yıl önce yani 3 Temmuz 1992’de kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 30’uncu yılını kutluyor. 30’uncu yıl mesajı yayımlayan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 30 yıllık süreçte 160 binden fazla mezun verdiklerini, AKÜ bünyesinden iki üniversitenin çıktığını belirtti ve şöyle dedi: “Mensubu olmaktan gurur duyduğum Afyon Kocatepe Üniversitesi ailesinin 30’uncu kuruluş yıldönümünü canı gönülden kutluyorum”

EĞİTİM 03.07.2022, 14:14 03.07.2022, 14:19
AKÜ 30 yaşında: Rektör Karakaş’tan 30’uncu yıl mesajı geldi
banner18

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nün kuruluş tarihi olan 3 Temmuz 1992’nin, Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunun doğuşunun yanı sıra Türk milletinin bilim ve irfan birikiminin, kültürel ve entelektüel seviyesinin bir tezahürü olduğunu bildirdi.

Karakaş, AKÜ’nün kuruluşunun 30. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. Karakaş mesajında AKÜ’nün temellerinin 1974 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulu ile atıldığını belirterek “Afyon Kocatepe Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı Kanunla kurulmuş; eğitim-öğretim faaliyetlerine 10 Kasım 1992 tarihinde başlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Karakaş mesajında şunları belirtti:

“Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluş günü olan 3 Temmuz, ülkemizde bir yükseköğretim kurumunun doğuşunun yanı sıra aynı zamanda milletimizin bilim ve irfan birikiminin, kültürel ve entelektüel sermayesinin tezahürüdür. Nitekim Afyonkarahisar, Cumhuriyetimizin kazanıldığı topraklara ev sahipliği yapmasının yanı sıra bağrında yetiştirdiği nice âlim, devlet adamı, girişimci, yönetici, eğitimci ve sanatkâr ile bu birikimin en bariz şekilde görüldüğü illerimizden birisidir.”

30 YILDA 160 BİNDEN FAZLA MEZUN VERDİK

30 yıl önce büyük umutlarla kurulan AKÜ’nün, bugün Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayan ve geleceğe emin adımlarla yürüyen bir yükseköğretim kurumu haline geldiğini vurgulayan Karakaş, “Bu kadim topraklarda kök salan Afyon Kocatepe Üniversitesi, adını aldığı Kocatepe’de elde edilen büyük zaferin heyecanıyla geleceğe emin adımlarla yürümektedir. Üniversitemizin kurulduğu 1992’den günümüze 160 bin civarında mezunumuz, mesleklerini en iyi şekilde icra eden, modern dünyanın gerektirdiği donanıma sahip, aynı zamanda milli ve manevi değerleri yüksek bireyler olarak bizleri temsil etmektedirler” değerlendirmesinde bulundu. AKÜ’nün 30 yıl içinde bünyesinden 2 üniversite çıkardığını anımsatan Karakaş, şunları kaydetti:

“30 yıllık süre zarfında bünyesinden Uşak ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitelerini çıkaran Afyon Kocatepe Üniversitesi, bugün 13 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 14 Meslek Yüksekokulu, 30 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1577’si uluslararası öğrenci olmak üzere 32 bin öğrencisi, 1.050 akademik ve 900’ü aşkın idari personeli ile modern ve gelişmiş Türkiye’nin inşasına katkı sunan Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yerini almıştır.”Karakaş mesajında “Üniversitemiz bütün akademik birimleriyle ve güçlü kadrosuyla gençlerimizi; dünya standartlarında mesleki bilgi ve beceri ile donatmak, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, insan haklarına, çevre sorunlarına, milletimizin milli ve manevi değerleri ile farklılıklarına saygılı, özgüven sahibi, Cumhuriyet ve Demokrasimizin temel ilkelerine bağlı bireyler olarak yetiştirmek amacındadır.”

KALİTELİ ARAŞTIRMALAR YAPILIYOR

Karakaş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “21. yüzyılın bilimsel ve teknolojik gelişmelerini yakından takip etmenin yanı sıra uluslararası düzeyde kaliteli araştırmaların yapıldığı, saygın ve köklü bir kuruluş olan Üniversitemizde belirlenen yeni hedef ve politikalar kapsamında; akademik kadro ve özlük hakları sorunu çözülmüş, akreditasyon çalışmalarına ivme kazandırılmış, patent çalışmalarına öncelik verilmiş, nitelikli yayın ve araştırma kapasitesi geliştirilmiş, lisansüstü program ve öğrenci sayısı arttırılmış, uluslararasılaşma konusunda rekabet kapasitemiz büyütülmüş, üniversite-şehir ve üniversite-sanayi iş birliği imkânları güçlendirilmiş, öğrenci aktiviteleri çeşitlendirilerek desteklenmiş, ülkemizin, bölgenin ve Afyonkarahisar’ın gelecekteki ihtiyaçları dikkate alınarak gelecek vadeden yeni bölüm ve programlar açılmış, ihtiyaç olan alanlarda fiziki altyapı imkânları oluşturulmasına öncelik verilmiştir.”

Mesajında AKÜ’de görev yapan akademik ve idari personel ile 30 yıllık süre zarfında üniversiteye destek olan Afyonkarahisarlılara da seslenen Karakaş şunları kaydetti:

EKSİKLERİ EL BİRLİĞİ İLE GİDERMEKTEYİZ

“Rekabet gücümüzü artıracak her türlü imkânın değerlendirilmesi ve sağlanması yolunda şehrimizin ileri gelenleriyle birlikte el birliği ve gönül birliği ile eksikliklerimizi hızla gidermekteyiz. 30 yıllık süreç içerisinde olduğu gibi bundan sonra da eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı faaliyetlerinde kaliteyi sürekli artırarak bölgesel kalkınmaya katkı sunan, yenilikçi projelerle ulusal düzeyde girişimci üniversiteler arasında yer almak ve uzun vadede uluslararası tanınır bir üniversite haline gelmek üzere daha pek çok başarıya birlikte imza atacağız.

GELECEĞİN İDEAL ÜNİVERSİTESİ OLACAĞIZ

Öğrenci merkezli, kaliteye ve bilgiye dayalı öğrenme ortamı sunan; sürekli izleme ve değerlendirme ile iyileştirmeyi ön planda tutan; bölgenin ve ülkenin kalkınmasına gerekli katkıyı sağlayan; sanal yapılanma faktörlerini harekete geçirerek uzaktan eğitim, iletişim ve bilgi teknolojilerini eğitimin vazgeçilmez bir parçası olarak gören; yeniliklere, akreditasyona, markalaşmaya, proje ve patent geliştirmeye birinci derecede önem veren; yaşayarak öğrenme ve sürekli eğitim tekniklerini etkin kılabilen, etik değerleri dikkate alan geleceğin ideal üniversitesi olabilmek için bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

AKÜ’NÜN MENSUBU OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Bu vesileyle mensubu olmaktan gurur duyduğum Afyon Kocatepe Üniversitesi ailesinin 30’uncu kuruluş yıldönümünü canı gönülden kutluyorum. Üniversitemizin kuruluşunda ve gelişiminde katkısı olan ve bugün aramızda olmayan büyüklerimizi minnet ve rahmetle anıyor; kuruluşumuzdan bu yana özverili ve gayretli çalışmalarıyla üniversitemize emek veren yöneticilerimize, akademik ve idari personelimize, desteklerini esirgemeyen paydaşlarımıza, Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize ve elbette sevgili öğrencilerimize şahsım ve üniversitem adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (6)
Metehan 1 ay önce
Akp bi devrilsin ,bak neler çıkacak...
Liyakatsiz kadrolaşmayi, yabancı dil sınavlar daki alengirli işlerle doc ,prof olanları.
Bos sınıfları,kapanan bölümleri
Cozulmeyen öğrenci sorunlarını.
Adrese teslim açılan kadroları.
Fetö selli işleri .Özde değil sözde Feto mücadelesini.
Fetocu hocaların yedikleri haltları Rektör seçimlerinde oylarını almak için sümenalti edisleri.
Hocalara muhalifsen Oo bak bu Fetocu diyip işinden edilenleri.
Fetocu Kriptolari işine yaradığı icin kol kanat germeleri.
Plansız programsız yapılan ucube binaları,
Ve daha fazlasıni seçimlerden sonra
GorecegiZ.
Hüzünlü 1 ay önce
Sağlık bilimleri hastanesinin üst yönetim kadrosu dekan ve yardımcıları dahil acilen değiştirilmeli
Ne sağlıklı tedavi olabiliyorsunuz
Hastanede denetim yok kontrol yok
Odalar bakımsız
Ultrason çektireceksin 3-4 ay sonraya gün veriliyor Torpilliler hemen çektiriyorlar
Mecburen paranızla çektireceksiniz
Vatandaşın parası var mı yok mu?
O tarafını düşünen yok
Ölürsen öl
Kalan sağlar bizimdir
Allah’a (c.c) havale EDİYORUM
okuyucu 1 ay önce
betondan başka bildikleri yok boş buldukları alana ""ucube"" bina yapılıyor.park sorunu çok büyük, hastaneye gelen aracını park edecek yer bulamıyor beton yığınlarından.
Metehan 1 ay önce
Bina yapmakla iyi saglik hizmeti verdiklerini zannediyorlar.
Onkoloji hastanesi yaap ama uzmanı yok ,kaçar
Fizik tedavi hastanesi yaparlar ama binanın yarısı başka bölümlere verilir
Sonra da Ftr de tedavi için yoğunluk var 1 sene ye sıra veriyoruz diye hava atarlar.
Şimdi de çıkmışlar Ftr hastanesi yetmiyor ek bina yapacaz diye ödenek peşinde koşarlar.
Cihan 1 ay önce
Bir büyük çadırdan iki küçük çadır üniversitesi daha çıktı. Paralar Araştırmadan çok lüks makam odaları ve binalara gitti. Siyasi rant sağlamak esnaf para kazansın düşüncesi ile Sayenizde gençlerin binlercesi kartzede.gibi üniversite zede oldular sizde boş atölye ve labaratuarlara ikinci öğretim falan açarak ders ücreti almak için yaristiniz bazılarınız de eşine dostuna oğluna kızına iş imkanı yaratmış oldu bir araştırılsa çalışanların çoğu birbirinin yakını çıkar tabi vasıf olmayınca her gelen iktidarın il ve ilçe başkanından da talimat almak zorunda kalırsınız üç üniversite oldunuz da dünya sıralamasında bilimsel araştırma olarak kaçıncı sıradasınız!
Osman 1 ay önce
Sonuç?? Herkes işsiz üniversite mezunu oldu.Tipki 80 milyonluk ülkede 105 milyon GSM hattı olduğu gibi yakında üniversite mezun sayisida 100 milyonu geçecek.
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 1 3
2. Trabzonspor 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Beşiktaş 1 3
5. Gaziantep FK 1 1
6. Sivasspor 1 1
7. Ankaragücü 0 0
8. Antalyaspor 1 1
9. Fenerbahçe 0 0
10. Galatasaray 1 1
11. Hatayspor 0 0
12. Başakşehir 0 0
13. Kasımpaşa 0 0
14. Konyaspor 0 0
15. Ümraniye 0 0
16. Giresunspor 1 0
17. Kayserispor 1 0
18. Karagümrük 1 0
19. İstanbulspor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü
banner136