’Cumhuriyetimizin 100. Yılında Halk Müziğimizden Bir Seçki: Reviş’ seslendirildi ’Cumhuriyetimizin 100. Yılında Halk Müziğimizden Bir Seçki: Reviş’ seslendirildi

Anadolu Üniversitesi Prof. Dr. Şefik Yaşar Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Eğitim Fakültesi öğretim elemanları ve öğrenciler de katılım gösterdi. Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Erol’un konuşmacı olarak yer aldığı konferans çerçevesinde, çocuk ihmal ve istismarının önüne geçmek için atılacak adımlar ve mesleğe dair pek çok detay konuşuldu.

Konuşmasına konu çerçevesinde yürütülen çalışmalardan bahsederek başlayan Doç. Dr. Erol, ihmal ve istismarın çocuk üzerindeki etkileriyle ilgili önemli detaylar verdi. Erol ayrıca, istismarın hem içeriden hem de dışardan birçok yıkıcı sonucu olabileceğini, bilhassa duygusal sonuçlarını fark etmenin mühim olduğunu aktardı. Öğretmenlerin daima çocuklara ve ailelere bir rol model olması gerektiğini de belirten Erol, istismarın çocuğun herhangi bir davranışı yüzünden kaynaklanmadığını ve ne olursa olsun çocuklara asla şiddet uygulanamayacağını belirtti. Doç. Dr. Erol, bu çerçevede çocukları seven ve koruyan insanların daima onların çevresinde olması gerektiğini vurguladı.

“İstismarı bildirmek bizim yasal zorunluluğumuz”

Doç. Dr. Erol konuşmasında çocuk istismarının üç boyutta ele alınması gerektiğini, aşamalı olarak ilerlenmesi gereken bu yolda yasal zorunlulukların ve hakların bilincinde hareket edilmesinin zorunlu olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. Erol ayrıca, “Biz öğretmenler olarak, çocukların daima yanında olmalı ve bu gibi vakalarda belli başlı adımları izlemeliyiz. Bunlardan ilki yaşanan olayı Millî Eğitim Bakanlığı’na bildirmektir. Diğer seçenekler arasında Cumhuriyet Savcılığı makamına veya en yakın karakola suç duyurusunda bulunmak vardır. Burada dikkat ve takip edilmesi gereken bir başka nokta da şudur ki istismara maruz kaldığını düşündüğümüz bir çocuğumuz varsa onu derhal tam teşekküllü bir hastaneye götürmek ve bulgular kaybolmadan çocuk için yapabileceklerimizi kayıt altına almaktır. Bu, başta biz öğretmenler olmak üzere hepimizin yasal zorunluluğudur.” şeklinde konuştu.

Konferans sonunda, Doç. Dr. Dilek Erol’a Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gültekin tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.  İHA