Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No'lu Şube Başkan Vekili Tevfik Öztürk, öğretmenlerin haklarını savunmak ve Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi için basın açıklaması yaptı. Öztürk, kanunun kapsayıcı ve adil olması gerektiğini vurguladı.

Afyon’da Mezarlıkta Dehşet: Kepçe Alev Alev Yandı... İşte O Anlar... Afyon’da Mezarlıkta Dehşet: Kepçe Alev Alev Yandı... İşte O Anlar...

Eksik ve İptal Edilen Maddeler

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yetersizlikleri ve kapsam dışı bırakılan eğitimciler üzerine eleştiriler getirildi. Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddeleri iptal etmesinin ardından yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Kapsamı Geniş Bir Kanun Talebi

Öztürk, eğitimcilerin tamamını kapsayacak ve eğitimcilere yönelik şiddete yaptırım içeren bir kanun tasarısının TBMM gündemine gelmesi gerektiğini ifade etti. Eğitim yönetiminde yer alan şube müdürleri ve üstü kadroların da kariyer basamaklarına dahil edilmesi talep edildi.

Meslek Kanunu İçin Öneriler

Eğitim-Bir-Sen, mevcut kanunun yeniden düzenlenmesi ve tüm eğitim çalışanlarının eşit haklara sahip olmasının sağlanması için önerilerini sundu. Şube müdürü, dengi veya üstü kadrolarda bulunanlara kariyer basamaklarında unvan başvurusu hakkı tanınmasının önemine değinildi.

Talepler

Öztürk, kanunun ekonomik kriz nedeniyle ertelenmemesi gerektiğini belirterek, ek ders ücretlerinin artırılması, uzman ve başöğretmenlik kıdem sürelerinin 5 ve 10 yıl olarak belirlenmesi, kademe ilerlemesi cezasının hafifletilmesi gibi talepleri dile getirdi. Ayrıca, tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat uygulamasının kaldırılması gibi konulara da dikkat çekti.

"Ayrıştırmayan, Bütünleştiren Bir Kanun İstiyoruz"

Eğitim-Bir-Sen, meslek kanununun eğitimcileri ayrıştırmayan, bütünleştiren ve destekleyen bir içerikle yeniden düzenlenmesinin elzem olduğunu savundu. Siyasi iradeyi ve TBMM'yi, eğitimcilerin haklarını genişletecek adımlar atmaya çağırdı. 

Muhabir: Kudret Kuş'un Haberi.