banner16

banner15

03.01.2021, 11:22 983

EFSANELERLE DOLU ÜLKE: VİETNAM

Vietnam denildiğinde aklıma savaş sahneleri gelirdi hep. Sanırım sizlerin de zihninde aynı manzara vardır.

Çocukluktan itibaren izlediğimiz, Vietnam savaşını konu edinen filmlerin bu izlenime yol açtığı şüphesiz. Medyanın ve filmlerin, belleği inşa edici gücü işte…

Oysaki Vietnam, doğal güzellikleri, plajları, zengin mutfağı ve kültürel renkliliğiyle Güneydoğu Asya’nın en çekici ülkelerinden biri. Ülkeyi gördükten ve deneyimledikten sonra gözümde canlanan olumsuz manzara kayboldu.

1955'te Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı Cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak tekrar birleşmiş.

Vietnam ile ilgili ilginç bilgilerden biri de, ülkedeki insanların %40’ının aynı soyada sahip olması. Nguyen soyadının bu kadar yaygın olmasının sebebi ise uzun yıllar boyunca ülkeyi yöneten Nguyen hanedanının zorlaması. Son aile hanedanı, ülkedeki insanların soyadlarını değiştirmeleri için çeşitli politikalar uygulamış.

Bu arada, gelişmekte olan ülkeler arasında bulunmasına rağmen %94’ü okuma-yazma bilen nüfusuyla Asya’nın en eğitimli halkları arasında geliyor. Okullarda zil sesi yerine halen geleneksel gonglar çalıyor.

Asya rotama dahil ettiğim Vietnam’a Singapur’dan geçtim. 3.5 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra Hanoi’ye vardım.

Başkent Hanoi

Hanoi, Vietnam’ın başkenti ve en büyük ikinci şehri. 8 milyon nüfusa sahip Hanoi, Vietnam dilinde “akarsularla çevrili il” anlamına geliyor. Bu arada, Ankara’nın kardeş şehirlerinden biri.

Siyasal ve yönetimsel bir merkez olan Hanoi, aynı zamanda bir kültür (üniversite, müze, kitaplıklar, vb.) ve sanayi (dokuma, kauçuk, rafineriler vb.) merkezi. Kentte kalabalık bir Çinli topluluğu da yaşıyor.

Kuzey Vietnam’ın en popüler şehri olan Hanoi’de, modern şehir havasından ziyade geleneksel Vietnam kültürünün devam ettirildiği otantik bir kent havası hâkim. Ayrıca, Vietnam kültürünün en önemli simgelerinden olan dünyaca ünlü su kuklası tiyatrosu bu şehirde yer alıyor. Su kuklası, 1000 yıl öncesine kadar dayanıyor.

Vietnam denince akla gelen en belirgin geleneksel sembolün ise hasırdan yapılmış konik şeklindeki şapkalar olduğunu söyleyebiliriz. Bu şapkalara “Non La” deniliyor.

Şehirde motosiklet kullanımının çok fazla olması, en çok dikkatimi çeken şeylerden biriydi. 4 milyon civarında motosiklet varmış. O yüzden trafikte sürekli bir yoğunluk var. Motosikletten sonra en çok gördüğüm şey ise sokak satıcılarıydı. Hemen hemen her köşe başında ve kaldırımlarda görebiliyorsunuz.

Ho Chi Minh Mozolesi

Gezime ilk olarak Ho Chi Minh mozolesi ile başladım. Vietnam’ın bağımsızlık tarihinde ulusal lider olarak kabul edilen Ho Chi Minh adına yapılan mozole, Ba Dinh meydanında bulunuyor. Ho Chi Minh 1945 yılında bu meydanda bağımsızlığı ilan etmiş.

Fransız sömürgesine karşı ülkeyi bağımsızlığına kavuşturan Ho Chi Minh, aynı zamanda Time Dergisi tarafından hazırlanan bir listede 20. yüzyıla adını yazdırmış 20 lider arasında yer alıyor. 

Bizim için Atatürk ne kadar önemli ise Vietnamlılar için ülkelerinin kurtarıcısı Ho Chi Minh de o kadar önemli. Ho Chi Minh, Vietnamca’da "ışığa kavuşturan" anlamına geliyor ve halkı tarafından "Ho amca" olarak anılıyor.

Esasında Ho Chi Minh, yakılmasını ve küllerinin tüm Vietnam’a serpilmesini vasiyet etmiş. Ancak komünist parti liderleri bu vasiyeti yerine getirmek yerine liderlerini mumyalamayı ve bir anıt mezarda muhafaza etmeyi tercih etmişler.

Vietnam Askeri Tarih Müzesi ve Hoa Lo Hapishanesi

Vietnam savaşının izlerini görebilmek için gittiğim Vietnam Askeri Tarih Müzesi, 17 Temmuz 1956 yılında kurulmuş. Müzenin ön tarafında ise geniş bir silah koleksiyonu bulunuyor.

Müzede çok sayıda ABD ve Fransız yapımı silahın yanı sıra Çin ve Sovyet yapımı silahlar ve askeri ekipmanlar da sergileniyor.

Müzeden sonra gittiğim Hoa Lo hapishanesi ise, Fransa döneminde yapılan ve Vietnamlı siyasi mahkûmların tutuklu kaldığı yermiş. Daha sonra Kuzey Vietnam tarafından Vietnam savaşı sırasında Amerikan askerleri burada esir olarak tutulmuş. Hapishane şu anda müze olarak faaliyet gösteriyor.

Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi

Vietnam‘ın ilk sanat müzesi olan Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, Vietnam tarihinden etkileyici sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. 

Müzede sergilenen eserler şehitlik, kahramanlık ve vatanseverlik temaları üzerine hazırlanmış.

Hoan Kiem Gölü

Hanoi’nin merkezinde yer alan ve büyüleyici güzelliğe sahip göl, halkın buluşma noktası adeta. 

Gölle ilgili bir efsane var. Efsaneye göre, Çin Hanedanı etkisi altında yaşamaya çalışan Vietnam halkı ayaklanıyor ama bir türlü başarı elde edemiyor. Sonunda bu gölden çıkan bir kaplumbağa, Kral Le Loi’ye kutsal kılıç armağan ediyor ve zaferler arka arkaya geliyor; sonunda da bağımsızlık elde ediliyor. Hanoi de başkent oluyor.

Bir Heykel Bir Diyalog

“Baktığın yer doğru ama görüyor musun emin değilim.”

Muhteşem Doğal Güzellik Ha Long Bay

Hanoi’ye gelecek olursanız muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri Ha Long Bay. Şu ana kadar gezdiğim yerler içerisinde gördüğüm en nefes kesici doğa harikasıydı. Tekneyle, denizin ortasındaki yemyeşil adaların arasından süzülerek giderken, kendimi bir masal kitabının içindeymiş gibi hissettim.

Benzer bir hayranlığı ve şaşkınlığı, geçen eylül ayında gittiğim, Rize’de sis bulutu içerisinden giderek ulaştığımız Huser Yaylası’ndaki bulut denizi manzarası karşısında da yaşamıştım.

Ha Long Bay körfezine toplu taşıma ya da tur aracılığı ile gidilebilir. Hanoi'ye 175 km. uzaklıkta. Bana göre en güzeli turla gitmek. Sizi bulunduğunuz otelin önünden alıp dönüşte de aynı şekilde otelinize kadar bırakıyorlar. Vakti olanlar, körfezdeki teknelerde gecelik konaklama yapabilir.

Zamanım sınırlı olduğu için, günübirlik tur paketi satın alarak Vietnam'daki son günümü buraya ayırdım. Körfez, Vietnam’ın Quang eyaletinde yer alan Ha Long şehrinde bulunuyor. 

   

Körfezin oluşumu ile ilgili bir efsane anlatılıyor. Adını efsaneden Ha Long Bay, “ejderhanın denize indiği körfez” olarak biliniyor. Vietnam’ın kuruluş yıllarında dışarıdan gelen düşmanlara karşı savaş verilirken,  aniden ortaya bir anne ejderha ve yavruları çıkmış. Düşmanların üzerlerine ağızlarındaki zümrütleri atmışlar. Zaman içinde bu zümrütler taşlaşmış ve irili ufaklı adalar halini almış. 

Körfezde 2000 kadar irili ufaklı ada var. Adalar, 350 milyon yıldan bu yana değişim geçirerek bugünkü hallerini almışlar. 1994 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi ile korunma altına alınmış. Körfez, Kong Skull Island filminin çekildiği bir yer olmasından dolayı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Her yıl 6 milyondan fazla turisti ağırlıyor.

Adaların içerisinde çok sayıda mağara yer alıyor. Biz de tur grubu ile birlikte bu mağaralardan birkaç tanesini gezdik. Ayrıca, bazı kayaların iç kısımları boş ve buralarda küçük gölcükler oluşmuş. Dört tarafı kapalı bu alan içerisinde kano ile gezinti yapmak ve bu göz alıcı güzelliğin kalbinde yer almak harikaydı.

Hanoi’de Alışveriş

Şehirde hem yerel pazarlardan hem de alışveriş merkezlerinden alışveriş yapılabilir. Eski şehir bölgesinde, şehrin en ünlü pazarı Don Xuan Market var. Ayrıca, gece pazarları da meşhur.

Asya’daki ucuz iş gücünden dolayı Nike ve North Face gibi ünlü markaların fabrikaları da bu bölgede yer alıyor. O yüzden fiyatlar çok uygun. Ben de bu fırsatı değerlendirerek çok sayıda outdoor ürünlerden ve sırt çantalarından aldım. Ülkemizden ya da başka ülkelerden aldığınız bu tarz ürünlerin bazılarında “Made in Vietnam” yazısıyla karşılaşmanız mümkün.

Vietnam Mutfağı

Vietnam mutfağı, dünyanın en popüler mutfaklarından biri aslında. Yemekler daha çok sebze, meyve, ot, pirinç ve et ağırlıklı. Bu arada ülke, Hindistan ve Tayland’dan sonra dünyanın üçüncü büyük pirinç ihracatçısı. O yüzden çoğu yemekte ve tatlıda pirinç kullanılıyor.

Vietnam da Meksika gibi sokak lezzetleri yönünden zengin. Hemen her sokakta geleneksel yemekleri bulacağınız irili ufaklı yerler var.

Gittiğim yerlerde genellikle oradaki geleneksel yemekleri de tatmaya çalışırım. Burada tattığım yöresel lezzet ise Vietnam mutfağının en önemli yemeği ve vazgeçilmez sokak lezzeti olan “Pho Bo” oldu. Farklı malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Aynı zamanda ev yapımı yemeklerden biri. 

Kocaman bir kâse içerisinde geliyor. İçerisinde soya filizi, kuru soğan, yeşil soğan, kişniş, taze zencefil ve ince dilimlenmiş dana etleri bulunuyor. Gerçekten çok lezzetliydi. Üstelik de sağlıklı. Kaldığım süre boyunca her gün yedim.

Vietnam’a Ne Zaman Gidilir?

Vietnam, tropikal bir iklime sahip. Mayıs-ekim ayları arası yaz sezonu olarak geçiyor. Bu sezonda muson yağmurları ve nem daha sık görülebiliyor. Mayıs-eylül arasında güney musonları, ekim-nisan ayları arasında ise kuzey musonları etkili oluyor.

Ben, temmuz ayında gitmiştim. İlk güne sağanak yağmurla uyanmıştım. Hava konusunda genellikle şanslı olduğum için, yağmurun bir an önce bitmesini bekledim. Neyse ki öğlen olmadan yağmur dinmişti ve ben de hiç vakit geçirmeden gezmeye başlamıştım.

Ekim-nisan ayları arası, Vietnam’a gitmek için uygun bir dönem olabilir. Yaz sezonunda da gidilebilir ama sürekli yağan yağmurlara yakalanma riskini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Orası da biraz şansa kalmış artık.

******************

Yeni yılın bu ilk yazısında sizlerle birlikte yine uzaklara giderek farklı bir coğrafyada dolaştık.

Umarım 2021, salgından kurtulduğumuz, sağlıklı, huzurlu ve bol gezmeli bir yıl olur.

Bir sonraki yazıda tekrar görüşmek ümidiyle. Hoşça kalın.

Yorumlar (18)
Feride Büyükaksoy 1 yıl önce
Gezileriniz ve anlatımlarınız çok güzel.Zevkle,oraları geziyormuşcasına,mutlu oluyorum.Şu korona belası biter, siz de bizlere bu güzellikleri anlatırsınız.Teşekkürlerimle sağlıklı bol gezili bir yıl diliyorum.
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim sağ olun.
Necla köse 1 yıl önce
Herzamanki gibi çok güzel ve aydınlatıcı yazı olmuş.Kalemine sağlık.
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim.
Yasemin 1 yıl önce
Yine, aydınlatıcı olduğu kadar, keyifle okunan,
'hayali, dünyayı dolaşmak' olanlara ışık tutan bir yazı...
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim.
Ayfer Cengiz 1 yıl önce
Herzamanki gibi bir solukta okunan güzel bir makale olmuş değerli hocam. Ağzınıza, yüreğinize, kaleminize sağlık..
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim sağ olun.
Nesrin 1 yıl önce
Bende görmek isterdim biletler pahalımı ne kadar tuttu vietnam seyehatiniz
Ali Fikret 13 ay önce
Doğrudan Vietnam'a gitmedim. Gidiş dönüş biletimi Phuket adasına almıştım. Sonrasında Vietnam'a geçmiştim.Biletler dolar kurundan dolayı pahalı şu anda.
Öznur HIZ 1 yıl önce
Güzel bir yazı, bir çok bilgiyi sizin sayenizde almış oluyoruz, elinize emeğinize sağlık, devamını bekliyoruz...
Ali Fikret 13 ay önce
Çok sağ olun. İnşAllah.
İfakat YAPAR 1 yıl önce
Ellerinize emeğinize sağlık Ali hocam yine çok güzel bir yazı olmuş. Eve kapalı yaşadığımız şu günlerde nefes oldu. Tek kötü yanı sizi kıskanmak oldu
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim İfakat hanım.
Yasemin 1 yıl önce
Yine, aydınlatıcı olduğu kadar, keyifle okunan,
'hayali, dünyayı dolaşmak' olanlara ışık tutan bir yazı...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 42
3. Beşiktaş 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Adana Demirspor 22 34
7. Fenerbahçe 21 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 22 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 21 27
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü
banner136