Şirketten yapılan açıklamaya göre, Eczacıbaşı Topluluğu'nun beşinci AR-GE merkezi olma özelliği taşıyan Eczacıbaşı Bilişim AR-GE Merkezi, yapay zeka ve veri odağı ile akıllı ve mobil çözümler geliştirecek.

Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşları ve Topluluk dışı kuruluşlara bilgi teknolojileri konusunda yazılım, danışmanlık, servis ve destek hizmetleri veren Eczacıbaşı Bilişim, ocak itibarıyla AR-GE merkezi olma onayı alarak önemli bir adım attı.

Eczacıbaşı Bilişim bünyesindeki AR-GE merkezi yapay zeka ve veri odağıyla çevre dostu ve sürdürülebilir projelere yönelik akıllı çözümlerin ürünleşmesi üzerine çalışacak.

Bünyesinde veri bilimcileri ve mühendisleri bulunduran ve hem gelişen teknolojilere yönelik rekabetçi ürünler geliştiren hem de bu alanda çalışan bilim insanları ve mühendisler için cazibe merkezi oluşturan Eczacıbaşı Bilişim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na optimizasyon, verimlilik, dijitalleşme ve yapay zeka alanında sunduğu beş proje ile AR-GE merkezi tesciline hak kazandı.

Eczacıbaşı Bilişim gelecek dönemde, yenilikçilik odaklı büyüyerek, uluslararası arenada rekabet gücü elde etmeyi ve inovatif akıllı teknoloji projeleriyle sektöre ve Türkiye'ye katkı sağlamayı amaçlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerle kurduğu işbirlikleri ile sağladığı bilgi transferi ve yenilikçi çözümlerle bilişim sektöründe önemli bir yere sahip olan Eczacıbaşı Bilişim, uygulama geliştirme, veri bilimi, veri mühendisliği ve yapay zeka birimleriyle inovasyon odaklı ve sektöre değer yaratan ürünler geliştirmeyi sürdürecek.

Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde, bilişim alanındaki AR-GE merkezinin yanı sıra tüketim ürünleri, sağlık ve doğal kaynaklar alanlarında özgün projeleri geliştiren üç, seramik sağlık gereçleri alanında faaliyet gösteren inovasyon merkezi statüsünde de bir AR-GE merkezi bulunuyor. Topluluğun, 2023 sonu itibarıyla ana iş alanlarında 24'ü uluslararası olmak üzere 150 tescilli patenti bulunuyor.

- "Hepimize düşen görevler var"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eczacıbaşı Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, vizyonlarının sürdürülebilirlik, dünyanın iyiliği ve gelecek nesillere iyi bir gelecek bırakabilmek olduğunu belirterek, "Bunun için hepimize düşen görevler var. Teknolojide AR-GE bu alanda kritik önem taşıyor. İşbirliği ve katılımcılık diğer önemli kavramlar. AR-GE merkezimizin Bakanlık onayı alarak çalışmalarını yeni yapıda sürdürecek olması hepimiz için büyük mutluluk. Eczacıbaşı Bilişim olarak AR-GE, işbirliği ve teknolojinin gücü ile kırılım dalgalarının önünde durarak, ülkemize ve dünyaya katkı sağlayacak projeler geliştireceğimize inancım tam." ifadelerini kullandı.

- "Yarının dünyasını şekillendiren projeler odağımızda olmaya devam edecek"

Eczacıbaşı Bilgi ve İletişim Sistemleri Grup Başkanı ve Eczacıbaşı Bilişim Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Koçak da AR-GE merkezi olarak, yenilikçi çözümler üreten ve akıllı ürünler geliştiren bir kuruluş olma yolunda önemli bir adım attıklarını bildirdi.

Koçak, ana hedeflerinin sürekli gelişim ve performans kültürü ile otomasyon ve yapay zeka teknolojilerini tüm ürün ve hizmetlerine entegre etmek olduğuna vurgu yaptı.

Eczacıbaşı'nın "Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın öncüsü olma" vizyonuna, teknolojinin her alanda dönüştürücü gücünü kullanarak katkı sağlamaya devam edeceklerine dikkati çeken Koçak, "Daha akıllı, daha verimli çözümlerle bugünün ve yarının dünyasını şekillendiren projeler odağımızda olmaya devam edecek. Bunu da alanında uzman bilim insanları ve mühendislerden oluşan güçlü ekibimizle başaracağız." açıklamasında bulundu.

Eczacıbaşı Bilişim İş Birimi Direktörü Barış Dönmez ise Eczacıbaşı Bilişim olarak önemli bir dönüşüm sürecine girdiklerini ifade etti.

Dönmez, Eczacıbaşı Topluluğu'nun dijital dönüşümü kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalar ile önemli çıktılar elde ederken, birçok ödüle layık görüldüklerine işaret etti.

Bu süreç boyunca kendilerini bir arada tutan en önemli faktörün birlikte başarıya ulaşma motivasyonu olduğunun altını çizen Dönmez, şunları kaydetti:

"AR-GE merkezi olma yolculuğumuzun öğrenimleri ve bu çerçevede belirlediğimiz yeni hedeflerle hem yurt içinde hem de yurt dışında etkin çözümler sunan bir oyuncu olma vizyonumuz var. Farklı disiplinlerde uzmanlıkları olan, farklı perspektifler sunabilen genç bir ekibiz. Türkiye'de teknoloji alanındaki kadın çalışan oranı yaklaşık yüzde 10 iken AR-GE merkezimizde bu oran yüzde 48. Sektörümüze ve ülkemize akıllı teknolojiler alanında ürün geliştirirken teknoloji alanında çalışan yeteneğin gelişimine katkı sunmaya devam edeceğiz."