Şükrü Köken, Gazeteci Nail Azbay’ın canlı yayın konuğu oldu. Köken programda özetle şunları söyledi:

KONTROLSÜZ SOKAK DÜĞÜNLERİNDEN MUZDARİBİZ

Şu anda hizmet veremiyoruz. Sadece nikah kıyılıyor. Bunun haricinde eğlenme yok. Bunlar olmayınca salonlarımız kapalı. Maske mesafe noktasında tüm sorumluluklarımıza yerine getirdik. Bizim en büyük muzdarip olduğumuz kontrolsüz ve denetimsiz düğünler. Köylerdeki, sokak düğünleri veya düğün belgesi olmayıp düğün yapanlar. Bizim salonlarımız var. 300 kişilik salona 500 kişi alamazsın. Girişten itibaren kameralarımız var. HES kodunu soruyorsun. Ateşini ölçüyorsun. Oturacağı yer belli. Ama kontrolsüz dediğimiz sokak düğünlerinde bu yok. Keşke biz isterdik onlarda kontrol edilseydi. 

AVM’LERDE GEÇEN SÜRE DAHA FAZLA

Beldelerde köylerde davetiye dağıtılmaz. İlan verilir. Köyde kim varsa orada buluşur. Buradaki kontrol kimde. Pandemi kuruluda dediki düğünleri kapatalım. Hangi düğünleri? Bir yılda bir bir insan 5 düğüne gitsin. Bu kişinin tüm sene boyunca düğünde duracağı saat 10 saati geçmez. Ama bir AVM’de bir pazar yerinde, spor salonunda geçen süreden daha az. 

4 MİLYON KİŞİ EKMEK YİYOR

1 Milyon kişinin çalıştığı bunları aileleriyle çarparsak en az 4 Milyon insan buradan ekmek yiyor. Mobilyacıya gidin düğünlerin açılmasını bekliyor. Emlakçıya gidin evini kiralamak için düğünleri bekliyor. 1 yıldır boşuna kira ödeyen çiftler var. Çiftler bütün hepsi bunu bekliyor. Müzisyenlerimiz şu anda işsiz.

DÜĞÜN TALEPLERİNE KAPASİTEMİZ YETERLİ

Etkinlik sektörü tarih bekliyor. Biz denetimli kontrollü bir şekilde düğün yapma noktasında kendimize güveniyoruz. Biz hazırız. Bir salon günde 2-3 düğün yapabilir. Maliyet açısından salondaki düğün daha ekonomik.

AFYON’DA MÜZİK ALETLERİNİ SATAN MÜZİSYENLER VAR

Afyon’da müzisyen arkadaşlarımız arasında enstrümanlarını satan arkadaşlarımız var. Burada çarkı döndüren düğün alanı. Garsonluk yapan insanlar vardı. Şimdi yoklar. Fotoğraf çektiremiyorlar. Çiçek alamıyor. 

EVLİLİK AZALDI NÜFUS AZALDI

Sayın Cumhurbaşkanımız nüfus azalıyor diyor. Geçen yıl 650 bin evlenen vardı. Bu sene 450 bin kişi evlendi. Neden? Çünkü evlenen yok. Herkes düğünlerin açılmasını bekliyor. Düğün birleştirici etken. Aileleri bir araya getiriyor. 

YEME İÇME OLMAYINCA DÜĞÜNÜ KİMSE KABUL ETMİYOR

1 Haziran’da kısmi olarak açılacak gibi görünüyor. Kapalı olanlarda yüzde 20 açık olanlarda yüzde 60 kapasite ile. Ama yiyecek içecek yok. Bizde yiyecek içecek olmadığı zaman düğünü kimse kabul etmiyor. 

BİZE ACİL TARİH VERİN

Düğün sektöründe geçirilen süre restoranlarda, AVM’lerde, toplu taşımada, geçirilen sürenin neredeyse yüzde 1’i. Biz sektör olarak tarih bekliyoruz. Bize tarih verin. 3 saat bize yeter. 1 Haziran- 15 Ekim olabilir bu tarih. HES koduyla, ateş ölçerlerle maske mesafe ile biz Güvenli Düğün Projesi işine varız. Devletimizin yanındayız. Bizi her zaman kontrol edebilirler. Düğün sektörünü günah keçisi olarak ilan edilmesine sebep olan düğünler kontrolsüz ve denetimsiz düğünlerdir. Onlarda uysun her yerde düğünlerimiz olsun. 1 Haziran- 15 Ekim olabilir bu tarih. Zaten kış aylarında bir şey olmuyor. 

KAPORALARI ÖDEYEMEDİK

Şu anda rezervasyonlarımız var. Ama şöyle bir şeyde var. Geçen yıl yapamadığımız düğünlerden aldığımız kaporalar bize ölüm oldu. Bunları ödeyemedik. Tüketici Hakem Kurulları’na gittiler. 

AÇILMAZSA KAPANMAYA DOĞRU GİDİYORUZ

Açılmazsa son noktaya geldik. Kapanmaya doğru gidiyor. Kirasını ödemeyen bir çok kişi var. Borcu borçla ödüyorlar. Yapacak bir şey yok.