Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Emirdağ, Bayat, İhsaniye ilçeleri ile Döğer Beldesi’nde partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi.

BEYÖREN'DE ÇED RAPORU OLMADAN VALİLİK KARARIYLA TORF MADENİ ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Emirdağ İlçe ziyaretine göreve yeni seçilen ilçe örgütüne hayırlı olsun ziyareti ile başlayan Milletvekili Burcu Köksal, ilçeye bağlı Beyören Köyü'nde çıkarılmak istenen 'torf madeni' ile ilgili mevzuata uygun iş yapılmaması nedeniyle yaşanabilecek sıkıntılara ilişkin partililer ve vatandaşlarla görüş alışverişinde bulundu. Beyören Köyü'nde bilimsel Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olmadan 'torf madeni' çıkarılmak istendiğini kaydeden Köksal, 'Afyonkarahisar Valiliği tarafından bilimsel ÇED raporu gerekli değildir şeklinde verilen karara dayanılarak özel bir maden şirketi Beyören Köyü'nde 'torf madeni' çıkarmak istiyor. Bu konuda çevreye verilecek olumsuz etkiler burada yaşayan her türlü canlıya verebileceği zararlar araştırılmadan hiçbir bilimsel analiz yapılmadan bir bilim adamının görüşü alınmadan işlem yapılmasının yanlış olduğunu biliyoruz. Bu konuda Emirdağ İlçesi Beyören köylüleri ve Eskişehir ili Çandır Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlarımızla beraber gerekli mücadeleyi vereceğiz.' dedi.

VATANDAŞLARIN ARAZİLERİNDEKİ HAK SAHİPLİĞİ HİÇE SAYILMIŞ..!

Daha sonra Bayat İlçesi'ni ziyaret eden Köksal, burada da partililer ve vatandaşlarla bir araya gelerek arazi toplulaştırması sonrası mağduriyet yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Arazi toplulaştırması nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşadıklarının önemle altını çizen Köksal, 'Arazi toplulaştırması yapılmasından dolayı vatandaşlar şikayetçi. Çünkü vatandaşın anasından, babasından kalan araziler üzerindeki hak sahipliği çoğunlukla hiçe sayılmış ve başka kişilerin arazileri verilmiş. Bundan dolayı da büyük bir mağduriyet yaşanıyor. Vatandaşlar gerekli yerlere itirazlarda bulunmuşlar. Bu yanlışlığın düzeltilmesi ve mağduriyetin giderilmesi için Bayat'taki vatandaşlarımızla beraber mücadele edeceğiz.' ifadelerini kullandı.

NÜFUS 5 BİNİN ÜZERİNDE, DÖĞER İLÇE OLMAK İSTİYOR... 

İlçe, belde, köy ziyaretleri kapsamında İhsaniye İlçesi'ne bağlı Döğer Beldesi'ne ziyarette bulunan Köksal'a İhsaniye Belediye Başkanı Tunay Türkmen, Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız ve CHP Sultandağı İl Genel Meclisi Üyesi Ismahan Nergiz eşlik ettiler. Döğer Beldesi'nde muhtarlarla ve siyasi parti belde başkanları ile görüşen Milletvekili Burcu Köksal, kendisine iletilen sorunları tek tek not alarak sorunların çözüme kavuşması noktasında takipçi olacağını söyledi.

Döğer Beldesi'ndeki vatandaşların hak ettikleri hizmeti alamadıklarından dert yandıklarını dile getiren Köksal, 'Belde halkı haşhaştaki kota sıkıntısı nedeniyle mağdur. Yeteri kadar hizmet alamadıklarını ifade ediyorlar. AKP'li belediye olmadığı için kendilerinin üvey evlat muamelesi gördüklerini söylediler. Döğer Beldesi'nde yaşayan vatandaşlarımız beldenin ilçe olmasını istiyorlar. Ancak bu konuda AKP'den hiç bir destek almadıklarını ve AKP'nin kendilerine engel olduklarını ifade ettiler. Döğer Beldesi'nde yaşanan sorunların giderilmesi ve belde halkının taleplerinin yerine getirilmesi noktasında konunun takipçisi olarak çözüme kavuşması için gereken çalışmaları yapacağım.' diye konuştu.