Açıklama şöyle: 

HAKSIZLIK EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Afyonkarahisar’daki kentsel dönüşüm projesi hakkında hak sahipleri ile bir araya geldi.  Geride kalan bu süreçte Tarihe kültüre birçok medeniyete ev sahipliği yapan Afyonkarahisar’a  vatandaşa haksızlık edilmiş olmadı mı oysaki projenin kapsamı devlet imkanları ile genişletilse, yerin altına otoparklar, alışveriş dükkanları, bazı bölgelere yüksek katlı binalar  ile kapsam genişletilse mağduriyet bir anlamda giderilmiş olmayacak mı.

VATANDAŞ İSYAN EDİYOR

Vatandaş artık adalete, eşitliğe , inancı kalmamış devletimiz yapmasın, devletimizin yapamadığını bizler kendi müteahhimizi bulur yaptırırız düşüncesi yerleşmiş. Devlet güvenirliliğini maalesef yitirmiş. Bir vatandaşımız toplantıda  “Bizim yerlerimiz atalarımızdan kaldı. Benim yerim 114 metrekare benim arsa bedelime karşılık 2+1 yer verilmiyor. 178 bin lira borçlanıyorum emekliyim. Nasıl öderim Pandemi döneminde en az günde 50 TL .harcamam oluyor  lütfen bunları göz önünde bulundurun yoksa bu proje uygulanmasın bu proje değişsin neden vatandaşa böyle yapılıyor  haksızlık bu. Benim bir göz yuvam yok. Ben kirada oturuyorum.” diyerek isyanını dile getirdi.

VAZGEÇEBİLİRİZ MESAJI VERİLDİ

“Bir ay içerisinde, Haziran ayı sonuna kadar talep toplayalım. Bu süre içinde çoğunluk projeyi isterse yaparız. Çoğunluk bunu istemezse bu imar planını Haziran ayı sonunda onaylarız siz yaparsınız. Riskli binaların yıkım talimatını vermek zorundayız. Burası riskli. Bende hakikaten sizden daha çok isterim daha iyisini alın. Ben daha memnun olurum. Bunları dışarda farklı müteahhit daha iyi şartlar sunuyorsa bizim başımızın üstünde” gibi ifadeler maalesef vatandaş adına talihsiz bir açıklama olmadı mı.

HEM DEVLET HEM VATANDAŞ KAZANACAKTI

Bu projenin uygulanması zamanında olumlu adımlarla hayata geçirilmiş olsaydı hem devlet hem Afyonkarahisar hem de vatandaş kazanacaktı. Bugün ekonomik kriz ile inşaat maliyetlerinin artmış olması. Hem vatandaşı hem de projeyi kim yapacaksa iki tarafın da zararına sonuçlanacağı kesin tabi bu proje hayata geçirilebilirse. Devlet elinde olan gücü , vatandaşın menfaatleri için kullanmasını bilmelidir. Maalesef zamanında uygulanmayan projeler üzülerek söylüyoruz faturası vatandaşa kesilmeye devam edecektir.   İşi bilen liyakat sahibi DEVA kadroları  iktidara geldiğinde iyi bir planlama ile  her şeyin üstesinden gelecektir.