Daikin'den yapılan açıklamaya göre, üstün teknolojiye sahip çevreci ve yenilikçi ürünleriyle iklimlendirme sektörüne öncülük eden Daikin Türkiye, bu yıl da ihracat gücü ile İSİB tarafından verilen ihracat ödüllerine layık görüldü.

Geçen yıl avro bazında bir önceki yıla göre yüzde 34 büyüme yakalayarak 620 milyon avro ciroya, ihracatta ise 370 milyon avroya ulaşan Daikin Türkiye, 2022 yılı içerisinde ihracat pazarında öne çıkan ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendiren İSİB'in "2022 İhracatın Liderleri" ödüllerinde iki ayrı ödülün sahibi oldu.

"En Çok Split Klima İhracatı Yapan Firma" kategorisinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birincilik ödülünü alan Daikin, aynı kategoride 2019 ve 2020 yıllarında da birincilik ödülünü almıştı. "En Çok İhracat Yapan Firma" kategorisinde ise 2021'de ikincilik ödülünü alan şirket, bu yıl birincilik ödülü alarak başarısını bir adım yukarı taşıdı.

Afyon'dan Dubai'ye kimler gitti? İşte isim isim tam liste… Afyon'dan Dubai'ye kimler gitti? İşte isim isim tam liste…

Sakarya Hendek'te bulunan üretim merkezinde split klimadan, klima santrallerine kadar geniş bir yelpazede üretim gerçekleştiren ve üretim gücü ile bölgede önemli bir konuma sahip olan Daikin Türkiye, 2021 mali yılında 261 milyon avro olan ihracat cirosunu, 2022'de yaklaşık yüzde 42 artırarak yaklaşık 370 milyon avroya yükseltti.

- "Hedefimiz, 2025 yılında 550 milyon avro ihracat rakamına ulaşmak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Özen, Daikin'in AR-GE ve inovasyonu kurum kültürü haline getirmiş bir şirket olduğunu belirterek, inovasyonun geleceğin anahtarı ve bunun da ancak AR-GE ile mümkün olduğunu vurguladı.

Hendek'te bulunan AR-GE merkezlerini büyütmek adına 3,5 milyon avro yatırım bedeli ile yeni bir AR-GE merkezi binası yatırımında bulunduklarını bildiren Özen, şunları kaydetti:

"Daikin Türkiye olarak AR-GE ve üretime verdiğimiz önemin çıktılarını da 2022 yılında hem finansal sonuçlarımızda gördük hem de aldığımız ödüllerle bu başarılarımızı taçlandırdık. Hedefimiz, ihracat başarımızı sürdürülebilir kılmak ve 2025 yılında 550 milyon avro ihracat rakamına ulaşmak. Bu başarılarda emeği bulunan Daikin Türkiye ailesine mensup tüm arkadaşlarımı kutluyor ve beraber ülkemiz istihdamına ve ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz." AA