Afyonkarahisar’da 1’nci Küçük Sanayi Sitesi içerisinde yer alan Çıraklık Eğitim Merkezi’nin Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınması konusu İl Genel Meclisi gündemine taşındı. İYİ Partili Alper Yağcı, böyle bir taşınması olması durumunda kıt kanat geçinen çırakların Organize bölgesine gidip gelmelerinin sıkıntılı olacağını söyledi. İGM Başkanı Burhanettin Çoban, bu talebin mahalle muhtarından geldiğini dile getirdi.

İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantılarının 4’ncü birleşimi Burhanettin Çoban Başkanlığı’nda gerçekleşti. Toplantıda gündem Çıraklık Eğitim Merkezi oldu.

YAĞCI: HEM ÇIRAKLIK MERKEZİ ORADA OLSUN HEM DE İLKOKUL

Karadağ’da mahsur kalan 14 Afyonlu işçi hakkında açıklama Karadağ’da mahsur kalan 14 Afyonlu işçi hakkında açıklama

İYİ Parti Merkez İlçe Meclis üyesi Alper Yağcı, gündem dışı söz alarak Başkan Çoban’a “Güvenevler Mahallesine ilkokul yapma şansımız var mıdır?” dedi. Yağcı mecliste şöyle konuştu: “İlimizde iki gündür kamuoyunu meşgul eden bir konu var. Güvenevler mahallesindeki Çıraklık Eğitim Merkezi’nin Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınılıp oraya Güvenevler Mahallesi’nin ihtiyacı olan ilkokulun yapılması şeklinde. Elbette ki büyüyen mahalle olan Güvenevler Mahallesi’nde bir ilkokul ihtiyaç ama orada yapılan Türk-iş konutlarının yanında 7 bin metrekareye yakın bir yer mevcut. Özellikle kıt kanaat geçinen veya harçlıklarla çıraklık yapan kardeşlerimizin Organize Sanayi Bölgesi’ne gidip gelme konusunda çok büyük sıkıntılar yaşayacağı bize gelen talepler arasında. Yine Çıraklık Eğitim Merkezi’nde akşamları ve cumartesi Pazar olmak üzere usta öğretici eğitimleri de oluyor. Bunlara da dışarıdan vatandaşlar katılıyor. Onların da Organize Sanayi Bölgesi’ne gidip gelmesi konusunda büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Bizim İl Özel İdaresi olarak, İl Genel Meclisi olarak az önce söylediğiniz sıcak asfalt var gibi, tüm milletvekilleri ziyaret edilerek, Millî Eğitim Bakanlığı ziyaret edilerek İl Özel İdaresiyle bir bütçe hazırlayıp yeri ayrılan Türk-iş konutlarının oraya bir ilkokulu bizim yapma şansımız var mıdır? Oradaki bir düzeni yıkıp yeni bir düzen sağlamak çok zor olacaktır. Birini yıkıp birini yapmak çok doğru bir şey değildir. İnşallah hem Çıraklık Eğitim Merkezi’miz orada durmaya devam etsin hem de şartları zorlayabilirsek Güvenevler Mahallesi’ne yeni bir ilkokul yapmış olalım bununla ilgili bir görüş almak istiyorum.”

ÇOBAN: MAHALLE TALEPTE BULUNUYOR

Bu sözler üzerine İGM Başkanı Burhanettin Çoban yanıt vererek, mahalle muhtarının ve mahalle halkının talebi üzerine Çıraklık Eğitim Merkezi’nin ilkokul olarak kısa süre kullanılacağını belirterek “Eski çimento fabrikasının arazisinde bir ortaokul zaten, İl Özel İdaremizde Şehit Murat Üsteğmen Murat Saraç ortaokulu yapıldı. Orada 7 bin metrekare bir ilkokul arazisi var. Bölgenin ihtiyacını fazlasıyla karşılamaya müsait. Ancak dün yerel basına çıktı, basına yanlış bilgi vermişler. Sanki talep Çıraklık Eğitim Merkezi Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınsın burası ilkokul olsun diye değil. Buradaki ilkokul yapılana kadar 1-2 yıllık sürede burası Çıraklık Eğitim Merkezi olarak değil de ilkokul olarak hizmet versin talebi verildi. Bu talebi veren kişi de Güvenevler Mahallesi’nin muhtarı, mahalle bu talepte bulunuyor. Ancak sanki buradan tamamen gitsin de burası ilkokul olsun gibi aktarılmış kamuoyuna ve basına. Orada okul arazisi var İl Özel İdarenin de bunu yapacak imkanları ve gücü var. Ama biliyorsunuz Millî Eğitim Bakanlığının prensibi var. Millî Eğitim Bakanlığında Türkiye bir deprem ülkesi, bölgesi. Deprem bölgesindeki okulların deprem güvenliği testlerini yaptıktan sonra güçlendirilecek, yıkıp yeniden yapılacak bir bina varsa bunlar bitmeden yeni okul yapmayacağım, tüm imkanları burada kullanacağım anlayışı var. Özel İdarelere de parasını bu şekilde yönlendiriyor. İlkokul, ortaokul, anaokulu yapma görevi Özel İdarelerin aynı zamanda kendisi de bu işlerin yapılması için para gönderiyor. Dolayısıyla bir tercih meselesi yeni okul mu yapalım, yoksa deprem güvenliği olmayan binaları yıkıp yeniden mi yapalım tercihi var. Bakanlıkta genellikle tercihini deprem güvenliği olmayan binaları yıkıp yapma yönünde kullanıyor. Bakanlık izin verirse İl Özel İdaresi bunu Allah’ın izniyle yapar, yapacak güçtedir. Buna imkânı da var bütçesi de var.”

NURETTİN BİRLİKTE: KISA VADEDE ÇÖZÜM

Bu sözler üzerine AK Partili meclis üyesi Nurettin Birliktir söz aldı ve şöyle dedi: “Milletvekilimiz Ali Bey’le beraber mahalleyi ziyaret ettiğimizde şahit oldum. Mahalle sakinleri de yoğunluktaydı sizin duyduğunuz gibi geçiş sürecinde ilkokul olarak kullanılması mahalle sakinlerinin talebiydi. Dediğiniz gibi Milli Eğitim il müdürü arandı. Olabilir denildi, bunun üzerine çalışılıyor. Yeni bir okul inşaatı birkaç yıl süreceğinden dolayı kısa vadede orada yaşayan mahalle sakinlerinin çocuklarımızın orada ihtiyaçlarını görmek üzere yapılan bir çalışma”