Shaoxing Belediyesi'nin davetlisi olarak Afyonkarahisar’dan, Afyonkarahisar Valiliği'ni temsilen İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Özge Öztürk Demirayak ile Çay Belediyesi'ni temsilen Çay Belediye Mali Hizmetler Müdürü Abdil Kara katılım sağladı.

Yaz Akşamları Konserleri sürüyor Yaz Akşamları Konserleri sürüyor

Whatsapp Image 2024 05 27 At 19.47.36

5. Çin Shaoxing Uluslararası Dostluk Şehirleri Konferansı sırasında Shaoxing, dostane değişime yönelik ilişkilerin kurulmasına ilişkin üç anlaşma ve dostane değişime yönelik ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin üç mutabakat anlaşması imzalayarak uluslararası ağını genişletti.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 19.47.34

Etkinliğin ilk gününde Afyonkarahisar’ın Çay İlçesi ile Çin’in Shaoxing Şehri arasında Dostluk İşbirliği protokolü imzalandı. Protokolü Çay Belediyesi adına Çay Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Abdil Kara, Shaoxing Belediye Başkanı Shi Huifang ile imzaladı. İmzalanan bu dostluk işbirliği protokolü, Çay ile Shaoxing arasında çok yönlü işbirliğini teşvik ederek küresel ölçekte ekonomik, kültürel ve eğitimsel alışverişleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Atılan bu imzaların, özellikle Afyonkarahisar ve Çay için Çin ile bir köprü oluşturarak turizm, kültür ve ticaret alanlarında işbirliğini geliştirmesi beklenmektedir. Çin Shaoxing basınında Çay’a ve İpek Yolu'na olan ilgi oldukça yoğundu.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 19.47.35

Türkiye’den sadece Afyonkarahisar’dan Çay İlçesi’nin davet edildiği etkinlikte, ayrıca açılan stantlarda Afyonkarahisar’ın ve Çay İlçesi’nin de tanıtımı yapıldı. Tanıtım etkinliklerinde Afyonkarahisar ve Çay İlçesi standında gerçekleştirilen etkinliklerde ziyaretçilere tanıtım broşürleri ve çeşitli hediyeler dağıtılırken, Afyon lokumu ile Çay vişnesi tadımı gerçekleştirildi.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 19.47.35 (3)

Ziyaretçilere Afyonkarahisar ve Çay ile ilgili bilgiler, Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Özge Öztürk Demirayak ve Çay Belediye Mali Hizmetler Müdürü Abdil Kara tarafından verildi. Shaoxing yetkilileri, Afyonkarahisar ve Çay ile olan işbirliği görüşmelerinin giderek artacağını bildirdi. Mali Hizmetler Müdürü Abdil Kara, hatıra resmini ve yapılan sözleşmeyi Çay Belediye Başkanı Yaşar Kemal Kantartopu'na takdim etti. Başkan Kantartopu, il ve ilçenin tanıtımında emeği geçen kamu personellerine ve Litetur’a teşekkürlerini iletti.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 19.47.35 (2)

Resimler Çin basınından alınmıştır.

Egemen Toprak Çiçek'in haberi.

Editör: Egemen Toprak Çiçek