Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), her ay enflasyon verilerini açıklıyor. Ancak iktidarın kontrolünde olduğu iddia edilen TÜİK’in verileri, kamuoyunda tartışmalara neden oluyor. TÜİK’in açıkladığı 2024 yılı aylık ve 6 aylık enflasyon değerleri ile ENAG’ın verileri arasındaki büyük fark dikkat çekiyor.

*Gerçek Dışı Veriler*

TÜİK’in verileri: Aylık %1.64, 6 aylık %24.73.

ENAG’ın verileri: Aylık %4.27, 6 aylık %41.16.

İYİ Partili Hakan Şeref Olgun’dan Kızılay Maden Suyu Fabrikası Şeker Fabrikası gibi satılacak iddiası İYİ Partili Hakan Şeref Olgun’dan Kızılay Maden Suyu Fabrikası Şeker Fabrikası gibi satılacak iddiası

Bu veriler arasındaki fark, TÜİK’in açıkladığı rakamların gerçek dışı olduğunu ortaya koyuyor.

*Yalçın Görgöz'den Sert Eleştiriler*

CHP Parti Meclisi Üyesi Yalçın Görgöz, TÜİK Başkanı Erkan Çatinkaya’nın talimatla belirlenen verileri açıkladığını iddia ederek, emekli ve memur maaş artışlarının da bu sahte verilerle belirlendiğini vurguladı. Görgöz, “Emekli maaşlarına %41.16 yerine %24.73 artış yapıldığını biliyoruz. Bu da vatandaşın hakkının yendiğini gösteriyor.” dedi.

*Adalet Çağrısı*

Görgöz, vatandaşın artık bu yalanlara kanmadığını ve her şeyin farkında olduğunu belirterek, “Ya Geçim, Ya Seçim” diyerek hükümete tepki gösterdi.

*Vatandaş Artık Kanmıyor*

CHP Parti Meclisi Üyesi Yalçın Görgöz’ün açıklamaları, TÜİK ve ENAG verileri arasındaki büyük farkın, emekli ve memur maaşlarına yansıyan adaletsizlikleri bir kez daha gündeme getirdi. Görgöz, hükümeti eleştirerek vatandaşın hakkının savunulması gerektiğini vurguladı.

Editör: Başak Nakilcioğlu