CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel, bugünkü Afyonkarahisar İl Başkanlığı önündeki açıklamalarından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. CHP’nin olaylı Merkez İlçe kongresinde yaşananlardan Burcu Köksal’ın Belediye Başkan adaylığı konusuna kadar pek çok soruya yanıt veren Özgür Özel’in açıklamaları özetle şöyle:  

Afyonkarahisar’da CHP’ye yakışmayan bazı gelişmeler oluyor. Merkez ilçe seçimlerinde kargaşa çıktı ve hakikaten birçok yerde olduğu gibi Afyon’da da problemler yaşandı. Siz bu problemlere ne diyorsunuz? CHP’deki bu kavga ne zaman bitecek? 

“Afyon'daki Görüntüleri De Ben İçim Parçalanarak İzledim”

CHP’deki kavga 4-5 Kasım tarihlerinde kurultayla birlikte büyük bir coşkuya dönüşecek. Bugüne kadar istenmeyen görüntüler oldu birkaç ilimizde. Afyon'daki görüntüleri de ben içim parçalanarak izledim. Çok üzülerek izledim. Ama bugün geldiğimiz ziyarette gördüğümüz şudur. Örgüt bir araya gelmiş, örgüt il binasının önünde hani bazı seçim dönemlerinde uğraşarak toplayamadığımız kalabalığı bugün Afyon’un genç il başkanının yarattığı Afyon il örgütünün yarattığı heyecan ve onların değişime olan destekleri ve bizim CHP’deki  değişimle ilgili söylemlerimiz Afyon’daki partililerimiz tarafından benimsenmiş durumda.  

“Hiçbir Sorunu Halının Altına Süpürmeyeceğiz”

Biz bunu bütün Türkiye’ye yayacağız. Bundan sonra 4’ünden sonra genel başkan olduktan sonra hiçbir sorunu halının altına süpürmeyeceğiz. Bir sorun varsa o hızlı bir şekilde çözülecek.  CHP’de kardeşliği, CHP’de birlikteliği, karşılıklı saygıyı ve özellikle de örgüte sahip çıkmayı hakim kılacağız. Hiçbir parti yoktur ki kendi teşkilatını ya da örgütünü sağ partililer teşkilat diyorlar biz örgüt diyoruz biz önemsiyoruz hiçbir parti yoktur ki örgütünü odağa almadan, örgütünü önemsemeden, örgütünü güçlendirmeden, örgütünü dinlemeden başarılı olsun. CHP’de öncelikle üyeye, üyenin seçtiği örgüte ve onun temsilcilerine kulak vererek ve onlarla birlikte siyaset yapacağımızı bundan sonraki süreçte tepeden tırnağa CHP’nin yukarıda alınan kararların aşağıya tebliğ edildiği değil bu krallıklardan padişahlıklardan gelen ve birazcık da sağ siyasetin alışkanlığıdır. Bizim siyasetimiz, siyasetin mahallede başladığı, ilçede tartışıldığı, ilde olgunlaştığı, Ankara’da karar bağlandığı siyasettir. Bu siyaset halkı yakalayan siyasettir. 

“Ecevit’in 70’lerde CHP’ye Umut Ettiği 2 Yerel 2 Genel Seçimde Birinci Yaptığı Siyaset”

Bu siyaset Ecevit’in 70’lerde CHP’ye umut ettiği 2 yerel 2 genel seçimde birinci yaptığı siyasettir. Şimdi şöyle kimse bakmasın özel bir tanımlama olarak söylemek isterim ki 1970’lerde işçi hareketleri vardı, sendikalaşmayla ilgili sorunlar vardı Sosyal güvenlikle ilgili bir mesele vardı ve o dönemde CHP lazımdı. Şimdi sanki bir CHP bir emekten yana duruşa sanki ihtiyaç yokmuş gibi tuhaf bir algı var.

Afyon’da AK Parti ve MHP’li vekil ‘Okulu ben yaptırdım’ yarışına girdi! Afyon’da AK Parti ve MHP’li vekil ‘Okulu ben yaptırdım’ yarışına girdi!

“Endüstri 4.0’da Işıksız Karanlık Fabrikalar Var İşçi Yok”

Bir de şuradan dinleyin bakalım. Bugün için Türkiye’de uzaktan çalışma diye bir şey var gittikçe artıyor. Evinde 16 saat 18 saat çalıştırılan gencecik örneğin avukatlara asgari ücretin biraz üzerinde maaş veriyorlar. Gece gündüz çalıştırıyorlar, hafta sonu çalıştırıyorlar. Her meslekten bilgisayar mühendisi olabiliyor, bilgisayar programcısı olabiliyor, avukat olabiliyor uzaktan çalıştırıyorlar hiç kendilerine masraf etmeden. Bu insanların aradaki ilişkide ortada Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın serveri olup onlara giden iş emrinin mesai saatlerinde gitmesini dışında gidiyorsa fazladan mesai ödenmesini ulaşılamama hakkını mutlaka dinamik yeni sol bir söylemde bir sosyal demokrat partinin dile getirmesi lazım. Teknoloji artıyor. Yapay zeka geliyor yüzde otuzla seksen arasında iş gücü tasarrufu var. Endüstri 4.0’da ışıksız karanlık fabrikalar var işçi yok. Peki bu bir istihdam sorunu yaratacak. Ama bir yandan karlılık çok artacak. Peki biz bu istihdam sorununu nasıl çözeceğiz? Ve bu karlılığı ne yapacağız? Bu verimliliğin sebep olduğu karlılıktan emeğin hakkını talep etmek sosyal demokrat partinin işidir. Haftada beş gün değil dört gün çalışmak. Üç gün tatil. Günde 8 saat değil beş buçuk saat çalışmak. Günlük çalışma sürelerinin kısaltılması. Dünyadaki siyasi akrabalarımızın gündeme getirdiği ve emek için talep ettiği işlerdir. Bunların hepsini Türkiye’deki emekçi sınıfı bu sadece koluyla çalışanlar değil beyaz, gri ve mavi yakalılar plazalarda emeği sömürülenler de amele pazarında emeği sömürülenler de. 

CHP Afyon’da Da Türkiye’de De Kendiyle Barışık Olacak

Hepsine birden sahip çıkan yeni sol sosyal demokrat bir söylemin Türkiye’de yaratacağı heyecan. Birileri endüstri 4.0 konuşuyor. CHP emek 4.0’ı. Emekçinin hakkını koruyacak. Göreceksiniz bu sosyal medya çağında insanlar kendi dertlerini gören bilen çözüm öneren genç dinamik bir partiye inanılmaz sahip çıkacaklardır. CHP gençlerin, CHP umudun partisi olacak. CHP Afyon’da da Türkiye’de de kendiyle barışık, birbiriyle barışık halkla milletle barışık bir parti olacak. Kavga dönemi bitecek CHP’de barış huzur ve dayanışma olacak. 

“Biz Kavgayı Değil Kardeşliği Tarif Ediyoruz”

Genel başkan olduğunuzda kavgaya yol açanlara yaptırımınız olacak mı sorusuna ise Özel şöyle cevap verdi; “Şu an da sayın genel başkanın önünde o konuyla ilgili zaten bir başvuru duruyor. Ben sayın genel başkan adına bir şey söyleyemem. Ama 4 Kasım tarihinden sonra kavgaya, tartışamaya, hakarete, iftiraya ve bu örgütte örgütün birbirini kırmasına tahammül göstermeyeceğiz ama ilk önce cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bu örgütü bir bütün olarak barıştıracağız. Biz kavgayı değil kardeşliği barışı ve birlikte çalışmayı tarif ediyoruz.” 

İlk Ziyaret Kıbrıs Ve Azerbaycan’a 

Dış siyaset ile ilgili de konuşan özel Azerbaycan’la CHP’nin buzlarını eriteceğini şu sözlerle ifade etti; “Bizim CHP olarak da düzeltmemiz gereken bir şey var. Kıbrıs ve Azerbaycan’la ilişkiler partiden partiye farketmez. Birisi yavru vatandır biri de tek millet çift devlettir. Azerbaycan'ın yöneticilerinin AK Parti’yi tercih ediyor olmaları  CHP’den rahatsız duyuyor olmalarını kabul etmiyoruz. Genel başkan olduğumda Kıbrıs ziyareti gelenekseldir. Ardından ilk ziyareti Azerbaycan’a yapacağım, kuvvetli bir heyetle yapacağım. Azerbaycan'la aramızdaki buzları kıracağım CHP olarak.” 

 En Doğru Kararı Afyon’daki CHP’liler Verecektir(Burcu Köksal’ın Adaylığı Konusu)

Afyonkarahisar'ın belediye başkanının nasıl belirleneceğine  örgütümüz karar verecek. Merkez ilçe yönetimi il yönetimi ortak kararlarını bize bildirecekler. Sandık koyalım derlerse sandık koyacağız. İl yönetiminin ve merkez ilçe yönetiminin önce yöntemine karar verdiği sonra da eğer uygun görürler ve örgütümüzün önüne sandığı koyarsak en doğru kararı Afyon’daki CHP’liler verecektir.

-Sılanur Kara’nın Haberi.