Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından “Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm nasıl olmalı?” Başlıklı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Yerel Yönetim Uzmanı Dr. Ali Mert Taşçıer, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, İl Başkanı Yalçın Görgöz, partililer ve Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Serhat Tugan katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını İl Başkanı Yalçın Görgöz yaparak şunları söyledi: 

KETNSEL DÖNÜŞÜMDE DAHA ÖNCE YAPILAN HATALAR YAPILMAMALI

“Afyon’un bir yıldır gündemi yapılamayan kentsel dönüşüm meselesi. Baştan şunu belirteyim. CHP olarak Afyonlu hemşerileriniz olarak biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Ancak kentsel dönüşümün yapılması halkın yararına olmalıdır. Yaşanabilir kentsel dönüşüm olmalıdır. Yani daha önce yapılan hataların olmadığı bir kentsel dönüşümden bahsediyoruz.

HAYIR DENMESİNİN ARDINDA GÜVENSİZLİK YATIYOR

Halkın büyük bir kısmı bu projeye hayır dedi. Hayır denmesinin temelinde yatan taş şey güvensizlik. İktidarın belediye başkanına, TOKİ yetkililerine, Milletvekillerine halk güvenmiyor. Biz kentsel dönüşüm olmasın demiyoruz. Afyon’da kentsel dönüşüm olmalı. Ama yaşanabilir bir kentsel dönüşüm olmalı. CHP olarak her an yanıbaşınızdadır. 

SULUKULE GİBİ BAŞLAYABİLİR, FİKİRTEPE GİBİ BAŞLAYABİLİR 

Daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın konuşarak şunları söyledi: “Benim tespiti şöyle, Sulu kule gibi başlayabilir, fikir tepe gibi bitebilir. Burada haklı bir mücadele büyük bir mücadele var. Buraya gelemeselerde bize haber gönderiyorlar. Bunuda buradan eklemek istedim.

BURADA GÜVEN KALMAMIŞ

Burada güven diye bir şey kalmamış. Burada şeffaflık yok. Şeffaflık olmadan dönüşüm nasıl olabilir. Bu anlayışı terk etmek zorundayız. Bizlerin sözleri önemli değil, sözleşmeler önemli. O sözleşmeler için emek sarfedecekler. Yerler hakikaten çok güzel. Allah sizlere daha güzel imkanlar nasip etsin. Hakkaniyeti ve hukuku unutmasınlar. Bunu biz burada bırakmayacağız.