Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı 3 milyondan 400 binin altına indiğini söyledi ve ekledi: “çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır”

CHP’li Görgöz’ün açıklaması şöyle:

KAYITLI ÇİFTÇİ SAYISI AZALDI

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısı 3 milyon civarında iken, AKP iktidarı döneminde 400 binin altına indi. ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçilerimiz 8 milyon hektar alanda üretim yapıyor. Ancak ÇKS’ye kayıtlı olmadığı için tarımsal destek ve teşviklerden yararlandırılmıyor.

GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK

Desteklerden yararlanamayan çiftçilerimiz, girdi maliyetlerinin de çok yüksek olmasından dolayı hızla üretimden kopuyor, tarlalarımız boş kalıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre, 8 milyon hektar tarım arazisinin 2,9 milyon hektarı atıl vaziyette, 3,2 milyon hektarı ise ekilmediği için nadasa bırakılmış durumdadır. Son 20 yılda tarım arazilerinde yaşanan kayıp 3,4 milyon hektardır.

AK Partili Ali Özkaya: Çiftçilerimizin alım fiyatlarından memnun AK Partili Ali Özkaya: Çiftçilerimizin alım fiyatlarından memnun

MİLYONLARCA HEKTAR EKİLMİYOR

Ülkemizin milyonlarca hektar ekilmeyen tarım arazisi varken, saray iktidarı Sudan’da, Venezuela’da arazi arıyor. 20 yıllık Akp İktidarı, ülke tarımı ve hayvancılığında uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle hem tarımı, hayvancılığı hem de çiftçimizi, üreticimizi perişan etmiş, bitme noktasına getirmiştir.

ÇİFTÇİ AÇSA HALKTA AÇ

Hep söylüyoruz; “çiftçisi aç olan bir ülkenin halkı da açtır”.

Az kaldı. CHP’nin iktidarında çiftçimizi rahatlatıp, kalkındıracağız. Hem çiftçimiz/üreticimiz kazanacak, hem de halkımız.