Afyon'da Uzun Çarşı’da bugün altın fiyatları ne kadar? 11 Temmuz  2024  Perşembe Afyon'da Uzun Çarşı’da bugün altın fiyatları ne kadar? 11 Temmuz  2024  Perşembe

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Faruk Duha Erhan, Sandıklı'nın Saltuk Köyü'nde patates üreticilerini ziyaret etti. Erhan, tarlada yaptığı açıklamada, hükümetin tarım politikalarını sert bir şekilde eleştirdi. Bu yıl arpa, buğday ve kiraz yetiştiricilerinin yanı sıra patates üreticilerinin de para kazanamadığını ifade etti.

Geçen Yıl 13 TL Olan Patates Bu Sene 4-5 TL

Erhan, patatesin dekar başına maliyetinin 17 ila 25 bin lira arasında değiştiğini, ancak dekar başına 2 ila 4 ton verim alınabildiğini belirtti. Geçen yıl 13 liraya satılan patatesin, bu yıl tarlada 4-5 liraya satıldığını söyledi. Bu durumun çiftçilerin para kazanmasını imkânsız hale getirdiğini vurguladı.

Hükümetin Tarım Politikalarına Eleştiri

Erhan, Ak Parti hükümetinin yanlış tarım politikalarının tarımı felç ettiğini belirterek, "10 yıl önce bu ülkenin tarımının tomografisini çekeceğiz dediler ama artık tarım bu ülkede felç olmuş durumda, kimsenin umurunda değil," dedi. Patatesin düşük fiyattan satılmasının çiftçileri zor durumda bıraktığını ve ülkenin kalkınmasının da bu şekilde mümkün olmadığını ifade etti.

Çiftçiler Zor Durumda

Erhan’ın açıklamaları, tarım politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini vurgularken, patates üreticilerinin sesini duyurmayı amaçlıyor. Üreticiler, artan maliyetler ve düşük satış fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor ve çözüm bekliyor.

Kaynak: Hanım Sündük