CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, Afyon Postası’nda Gazeteci Nail Azbay’ın sunduğu Bağımsız Oda programının konuğu oldu. Köksal, özetle şunları söyledi: 

- Boş projelere para harcamayacağım

Ben Afyonkarahisar’ı karış karış dolaştım. Sizin evladınızım. Yıllardır sizin hakkınızı hukukunuzu korumaya çalıştım. Sesiniz oldum. Şimdide sizden yetki istiyorum. Afyon’un sorunlarını çözmek için, Afyon’u Denizli ile Eskişehir ile yarışır hale getirmek için artık değişmemiz gerekiyor. Yıllarca belediyecilik Afyon’da kaldırım taşı döşemekle ibaret oldu. Biz ayakkabı değiştirir gibi kaldırım parke taşı değiştirmeyelim. Boş projelere para harcamayalım. Belediyenin gelirlerini doğru yerlere harcayalım. En önemlisi adaletli bir yönetim inşa edelim. Afyon’da odaların, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların dahil edilmediği bir belediye başarılı olamaz. Bu şehri hep birlikte yönetelim. Herkes herkesten bir şeyler öğrenir ben buna inanan bir insanım. Sizlerle ilgili bir karar alırken sizlerin görüşlerinizi almadan asla bir  karar almayacağım. 

Whatsapp Image 2024 02 09 At 14.29.52

- Kırk düşüneceğim bir harcayacağım

Afyonkarahisar Belediyesi’nin gelirlerini asla çarçur etmeyeceğim. Kırk düşüneceğim bir harcayacağım. Şeffaf bir belediye olacağız. Alınan kararları herkes görecek. Hemşerilerimiz işe alınırken hiçbir partinin kapısında kimseyi süründürmeyeceğim. Herkes bileğinin hakkıyla işe girecek. Benim partilim değil herkese eşit hizmet. Hizmet alamayan mahallelerimiz var. Ulaşım, yol, kanalizasyon hizmeti almayan yerler var. Bizim bu mahallelere hizmet götürmemiz gerekiyor. Ben sobalı bir evde büyüdüm. Kömürün külün eziyetini bilirim. Şu anda kömür fiyatları çok pahalı. Afyon’da kömürle ısınan bir tane iş yeri ve hane bırakmayacağım. Isınma problemini Afyon’un gündeminden çıkaracağım. 

Mustafa Çöl’den Ali Özkaya’ya flaş gönderme: Kırmızı çizgim diyerek beni aday yaptırmadı Mustafa Çöl’den Ali Özkaya’ya flaş gönderme: Kırmızı çizgim diyerek beni aday yaptırmadı

-AFJET’in paraları çarçur ediliyor

AFJET, yazın cırcır böceği gibi yatıyor, kışın çalışmaya başlıyorlar. AFJET’te de projeler üreteceğiz. Abone üzerine binen yükü alacağız. AFJET’in paraları ne yazık ki çarçur edildi. Bu yüzden hemşerilerimiz hala ısınamıyor. Arıza durumunda 2-3 gün evler ısınmıyor. Arıza durumunda İzmir’de olduğu gibi doğalgaz dönüşüm kazanı devreye girecek, biz arızayı giderirken hemşerilerimiz evinde üşümeyecek. 

-Semtlere Belediye Birimleri Kuracağız

Belediye tüm caddeleri ticarethane görüp otoparka çevirmiş. Otopark alanı için ayrılan yerler var ama yapılmamış. Bizim şehir merkezinde otoparklar yapmamız lazım. Kamu binalarının dağıtılması lazım. Yenice’den Eşrefpaşa’dan, işi olanlar belediyeye geliyor. O bölgelerde hizmet noktaları açacağız. Semtlerde hizmt birimleri açmalıyız. İnsanlar bir tek iş için Kanlıca’dan belediyeye geliyor. Semtlerde hizmet birimleri açacağız. Bu şekilde insanlar bulundukları yerde işini çözecek hem de şehre gelmek için yol parası vermeyecek ya da mazot benzin yakmayacak.  

-AFRAY gibi Hayali projelerle uğraşmayacağız

AFRAY’da temel attılar. Gittik bulmak için temelin yerinde yeller esiyordu. 3 saat sonra o temel kaldırıldı. O temel nerde bilmiyoruz. Hayali projelerle uğraşmayacağız. Afyon’un çok ciddi sorunları var. Uydukent’te bile kanalizasyon sorunları var. İnsanlar yağmur sonrasında alt katları kanalizasyon basıyor. Bazı mahallelerde kömür ile ısınıyor insanlar. Bazı mahallelerde dolmuş minibüs gelmiyor diyor. Bizim öncelikle vatandaşın sorunlarını çözmemiz lazım. Bir kent kadın ve genç işsizliğini çözerse kalkınır. Kadınlar çalışmak istiyor iş kolu yok. Afyon’da mermer üzerinden iş gidiyor. Tekstil konusunda Denizli’ye rakip olabiliriz. Neden, bütün yolların kesiştiği nokta. Ulaşım burada daha kolay. Yatırımcıya bu konuda teşvik verilse burada tekstil fabrikaları açılsa, gıda ile ilgili fabrikalar açılsa, insanlar girip çalışsa, hemşerilerimiz ekmeğini aramak için başka illere göçmese, bunlara ihtiyaç var. 

-Afyonlu kadınların ürettiklerini Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu satın alacak

Evde el ürünlerini değerlendirmek isteyen kadınlarımız var. Bunlar için kooperatif kuracağız. Kendi ürettiklerini satacaklar. Bizde il belediyesi olarak büyükşehirlere satış yetkimiz. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ile görüştüm. Biz satın alırız dediler. Siz yapın biz alalım dediler. Biz kooperatifi kuracağız. Her ev bir atölye gibi olacak. Bebekler, keçeler gibi ürünler satılacak. Onlara aynı zamanda satış yeri kuracağız. Bunun yanında da büyükşehirler bu ürünler alacak. 

-Uzun Çarşı güzel oldu, kabul ediyorum, Ama… 

Yeni iş kollarının Afyon’da olması için kolaylaştıran bir belediye olacağız. Sosyal ve kültürel olarak çok sıkıntılıyız. İnsanların çocukları ile zaman geçireceği yerlere ihtiyacımız var. Uzun Çarşı çok iyi yapıldı. Kabul ediyorum. Ama Uzun Çarşı ile sınırlı kaldı. Bedesten, Keçeciler İçi, Kasaplar İçi, Kalenin etekleri… Buraları da restore edeceğiz. 

-İlk İşim Zafer Müzesi’nin restorasyon işini belediye olarak üstleneceğim

Zafer Müzesi’nin 6 yıldır tadilatını bitiremediler. İlk işim bu müzenin tadilatını belediye olarak üstleneceğim. Ve orayı 30 Ağustos’a kadar Zafer Haftası’na kadar yetiştireceğim. Orası bizim değerimiz. Kurtuluş Savaşı’nın planlarının yapıldığı yer. Bizim vizyonumuz Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği yerler. Biz bu Kurtuluş Savaşı’nı kazanmasaydık şu an biz esir olacaktık. Çanakkale bir cephe savaşıdır. Burası bir kurtuluş savaşıdır. Bunu dünyaya anlatmamız lazım. 

-Frig Vadisi Gökmen Çiçek’ten sonra öksüz kaldı

Firg Vadisi çok güzel işler yapıldı. Ama Gökmen Bey gittikten sonra orası da öksüz kaldı. Bizimbunları ön plana çıkarmamız lazım. Afyon’dan 70-80 bin araç geçiyor günde. Buralar cazibe merkezi olursa insanlar buraya girip buralarda alışveriş yapar. Afyonlu esnafımız kazanır.  

Whatsapp Image 2024 02 08 At 21.40.19

- Kat büyüklüğünü 5-6-7 katlı yaparsanız kimsenin cebinden para çıkmaz

Kentsel Dönüşüm mahallelerinde vatandaşımızın cebinden para çıkmayacak. Gazlıgöl Caddesi’nde 7 kata kata müsaade ediyor. Karaman Mahallesi’de 5-6-7 katlı binalar var. Bu tarafa geliyorsunuz vermem diyorsunuz. Zemin deseniz aynı zemin. Kat büyüklüğünü 5-6-7 katlı yaparsanız buradaki arsa sahiplerini kurtarırsınız. Kimse cebinden para harcamaz. Orada tescilli bina var. Onları da etkilemeyecek şekilde kat büyüklüğünü yaparsanız arsa sahipleri borçlanmadan modern bir evde oturabilir. Bu iş arsa sahibini ve bu işi yapacak müteahhitti kurtarır. Bunu bile sırf ranta çevirmek adına orada yaşayan hemşerilerimi başka yere sürüklemek için inatla sürüklemek istediler. Belediye başkanı olduğumda merkezi yönetime şunu diyeceğim. Ver yetkiyi biz yapalım. Bu benim olmazsa olmazım. Oradaki hemşerilerim cebinden bir kuruş harcamadan orada ev sahibi olacak. Bu sözü de benim dışında ki hiçbir aday veremez. Çünkü projeleri ranta dayalı. Daha önceki projenin aynısını uygulamaya çalışacaklar. Üç beş kuruş verecekler, evlerinden insanları çıkaracaklar, borçlandıracaklar. Bunu 3 mahalle de bunu biliyor. Ama Burcu Köksal bunu yapmayacak. 

- CHP’li belediyeler işçisine en çok maaşı veren belediyelerdir

Belediyedeki personele şunu söylemişler. Burcu Köksal gelirse sizi işten atacaklar demişler. O kadar komik ki işten atılan personele ben sahip çıktım. Mobing nedeniyle bir sürü personel işten atıldı. Onların sesi ben oldum. Hatta kadın personeller sıkıntı yaşadı. Belediye personeli aylarca zam alamadı. Şimdi de belediye personeline şunu söylüyorum kimsenin ekmeği ile oynamayacağım. Ben siyasi düşüncesine bakmadan herkesin yanında oldum. Beni siyasi görüşü değil yapacağı iş ilgilendiriyor. Liyakat bunu gerektirir. Kimsenin işi ile aşı ile oynamayacağım. Belediyedeki israfı keseceğim. Parayı çarçur etmeyeceğim. 100 Milyon yanlış teleferik ihalesine, 10 Milyon bisiklet yoluna, 21 Milyon kuyuya, bilmem kaç milyon kaldırımlara harcamayacağız. Doğru projelere doğru harcamaları yapacağız. Dinimiz işçinin alının teri kurumadan hakkını ver diyor. Bende belediye personeline hakkını temsil edeceğim. CHP’li belediyeler işçisine en çok maaşı veren belediyelerdir. YÜNTAŞ’ta çalışan en düşük maaş 30 bin 400 TL olacak. Onlara helal olsun. Hepsi benim çalışma arkadaşım olacak. Bu şehrin yüzünü birlikte ağartacağız. Bu şehri dünya şehri yapacağız. 

-En düşük emekli aylığı alanların 4 ay doğalgaz faturasını belediye hangi kaynakla karşılayacak?

Parayı tabana yayacağım. En düşük emekli maaşı ve onun altında alanlara 4 ay yakacak yardımı vereceğim.  Dul ve yetimler daha az alıyor. Bu kesim su faturalarını yüzde 50 indirimli ödeyecek. Burada da katkımız olacak. İlerleyen dönemde bütçemiz el verirse Mansur Başkan’ın yaptığı gibi kasaplarla anlaşarak et desteğimiz olacak. Uygun olursa bunu da yapacağız. Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermeyeceğiz. İnsanlar geçim derdinde. Ben belediye başkanı olarak yoksulluk ve işsizlikle nasıl mücadele ederim ben onun derdindeyim. 

Whatsapp Image 2024 02 08 At 21.40.17

-Zafer Kart ile yoksulluk bitecek

Emekliler için en düşük emekli maaşı ve aşağısında maş alan dul ve yetimlerimize 4 ay boyunca kışın aylık 2500 TL yakacak yardımı biz vereceğiz. Bunu özellikle söylüyorum. Biz 4 aylık ısınma giderini karşılayacağız. Emekli olmayıp geliri olmayan çok düşük gelirlerle yaşamak zorunda olan ailelerimiz var. İhtiyaç sahibi olan ailelere belediye Zafer Kart verecek. Bu kartın içinde para olacak. Bu kartla o semtte anlaşacağımız yerel esnafa gidecek, manavdan domatesini, kasaptan etini alacak. Hem hemşehrimizin işi görülecek hem de belediye olarak esnafımıza katkı sunmuş olacağız. 

-Çocuklara bez, süt, kantin desteği

0-24 aylık çocuklara mama ve bez  desteğimiz olacak. 24 ayın üzerindeki çocuklara halk süt desteğimiz olacak. Okula giden çocuklarımız için anlaştığımız kırtasiyecilerle üç harfli marketlerle değil, bunun altını çiziyorum anlaştığımız yerel esnafa gidecek çocuk kırtasiye malzemelerini alacak. Ayrıca bu ailelerin çocuklarına kantin desteği sunacağız. Okulda suyla karnını doyuran çocuklar var. Parasızlık yüzünden. Biz çocukların beslenme ve eğitim hakkına inanıyoruz. Dar gelirli ailelerimizin çocuklarına bu kantin desteğini sağlayacağız. 

Whatsapp Image 2024 02 08 At 21.41.01

-Suriyeli mültecilere güle güle diyeceğiz

Anadolu’da misafirlik 3 günlüktür. 3 günden sonra  misafirlik olmaktan çıkar. Bunların misafirliği uzadı. Bunları bu memleketten amasız, fakatsız bu memleketten göndereceğiz. Bolu’da Tanju Özcan, 20 bin’den 3 bin 900’a düşürmüş. Şimdi diyecekler ki Bolu’da Tanju Özcan, Afyon’da Burcu Köksal mültecileri gönderdi. Göndereceğiz kardeşim. Hemşerilerimiz istemiyor. Bizde mültecilere bu memleketten güle güle diyeceğiz. Onların misafirliklerine son vereceğiz. 

Canlı Yayını Kaçıranlar Buradan Tekrar İzleyebilir…

-Egemen Toprak Çiçek'in Özel Haberi.

Kaynak: Egemen Toprak Çiçek'in Haberi.