Büro Emekçileri Afyonkarahisar Temsilcisi Ali İhsan Orhan, TÜİK’in enflasyon verilerini manipüle ettiğini belirterek, kamu emekçileri ve emeklilerin maaş artışlarının adil olmadığını savundu. Orhan, TÜİK’in enflasyon hesaplamalarının gerçek hayat pahalılığını yansıtmadığını ve maaş artışlarının bu nedenle yetersiz kaldığını söyledi.

Gerçek Enflasyon ile İlgisi Olmayan Rakamlar

Orhan, TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarının gerçek hayat pahalılığı ile ilgisiz olduğunu vurguladı. ENAGrup’un verilerine göre enflasyonun çok daha yüksek olduğunu belirten Orhan, TÜİK’in rakamları manipüle ederek kamu emekçilerini ve emeklileri zor durumda bıraktığını ifade etti.

Elektrik Zammı ve Diğer Hileler

İktidarın TÜFE sepetinde yer alan elektriğe yapılan zammı Haziran ayı enflasyon hesaplamasına dahil etmediğini belirten Orhan, bu hilenin kamu emekçilerinin maaş artışlarında 1 puanlık kayba neden olduğunu söyledi. Ayrıca, akaryakıt ve diğer temel ihtiyaç maddelerine yapılan zamların da enflasyon hesaplamasının sonrasına bırakıldığını belirtti.

Afyon’da 40 hatimli aşurenin duası yapıldı Afyon’da 40 hatimli aşurenin duası yapıldı

Yoksullaştırma Politikalarına Karşı Mücadele

Orhan, AKP-MHP bloğunun ekonomi politikalarının milyonlarca insanı yoksulluğa sürüklediğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade etti. Orta Vadeli Program, Kamuda Verimlilik ve Tasarruf Paketi gibi uygulamaların halkın refahını daha da düşürdüğünü söyledi.

Talepler ve Çağrı

Orhan, kamu emekçileri ve emekliler olarak insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenli bir gelecek, güvenceli bir iş istediklerini belirtti. Vergi dilimlerinin adil bir şekilde düzenlenmesi, sosyal yardım kalemlerinin artırılması ve yoksulluk sınırına uygun maaş artışları talep etti. Ayrıca, sendikalı sendikasız tüm kamu emekçilerini birlikte mücadeleye çağırdı.

Editör: Başak Nakilcioğlu