İl Genel Meclisi Aralık ayı toplantılarının 4’ncü birleşimi Burhanettin Çoban Başkanlığı’nda gerçekleşti. Toplantıda Yalvaç’ı Afyon’a bağlayan 9 kilometrelik yolun sıcak asfaltla kapanması talebi görüşüldü. Başkan Burhanettin Çoban, sıcak asfalt maliyetlerinin bir yılda 6 misli arttığını ifade ederek, sıcak asfalt işleminin zor olduğuna dikkat çekti. 

Çoban’ın açıklamaları şöyle: 

BİR TON ASFALT MALİYETİ 6250 TL

1 Aralık itibariyle sıcak asfaltın bir tonluk fiyatı 6250 lira. 2020 Nisan’da Çay ilçesine asfalt yapıldı. O an asfaltın tonu 950 liraydı. 6 misli artış var. 1 kilometrelik yol 800 bin liraya mal oluyor. 9 kilometreyi 800 ile çarptığımda 7.2 Milyon lira sadece buraya gidiyor. Sıcak asfalt maliyetleri ciddi oranda arttı. Bakarsanız petrol fiyatları düşer. Sadece dövizden kaynaklanmıyor. Hem petrol düşer hem döviz yerine gelir maliyetler daha uygun olur. 

İNŞALLAH DOLAR VE PETROL DÜŞER

Tüpraş öyle bir şey ki, parayı yatırıp asfaltı depodan çekmeniz lazım. Kendi deponuza aktarmanız lazım. Depoların kapasiteleri belli. İl özel idaresinin 4 şantiyesinin asfalt depolarında, şantiye 30 gün çalışsa bu 30 günü depolayacak yer yok. Yeni depo yapılamaz mı? Depo maliyetleride ortada, parayı oraya bağlamak çok akıllıca bir şey değil. Sadece Çay’ın 9 kilometrelik yol talebi bile 7.2 Milyon TL. İnşallah dediğim gibi hem döviz hem petrol geriye gelir. Bu maliyetlerle hiç bir İl Özel İdareleri sıcak asfaltı çok zor atar. 

31 Ekim tarihinde Burhanettin Çoban sıcak asfalt maliyetleri hakkında yaptığı açıklamada bir tonluk sıcak asfalt maliyetinin 5150 TL olduğunu söylemişti. Sadece bir ayda yüzde 21 oranında sıcak asfalt maliyetlerinin arttığı görüldü. 

DEREÇİNE BELEDİYE BAŞKANI TOPLANTIYA KATILDI

Toplantıya Sultandağı’nın Dereçine Belediye Başkanı CHP’li Ömer Yıldız’da misafir olarak katıldı. Yıldız, toplantıyı basın mensupları için ayrılan yerde CHP’li Meclis Üyesi İsmihan Nergiz ile birlikte izledi. 

AKÜ'LÜ ÖĞRENCİLER TOPLANTIYI TAKİP ETTİ

Öte yandan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencileride toplantıya misafir olarak katıldı. Öğrenciler toplantı sonrasında Başkan Burhanettin Çoban ve muhalefet partili meclis üyeleri ile fotoğraf çektirdi. 

HABER VE FOTOĞRAF: Nail Azbay